Mitologia japońska

Seria: Seria mityczna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN
historia
Litera-Tour

Album, który przekazujemy czytelnikom, jest zaproszeniem do wędrówki po mitologii japońskiej, zarówno w jej warstwie oficjalnej, jak i popularnej. Autorka zaprezentowała w nim nie tylko najważniejsze mity i postaci opisane w dworskich kronikach, ale także ludowe podania i legendy, które wprowadzają czytelnika w fascynujący świat japońskich istot nadprzyrodzonych: duchów, demonów, upiorów i magicznych zwierząt. Książka stanowi najszersze jak dotąd polskojęzyczne opracowanie na temat japońskiej mitologii popularnej. Nowatorskie jest także uwzględnienie wpływów mitologii oficjalnej i popularnej na szeroko pojętą kulturę Japonii, również współczesną – literaturę, teatr, komiksy oraz filmy fabularne i animowane.

Mitologia japońska:
- porządkuje wiedzę o religiach i kulturach świata w formie fabularnej lub leksykonu
- zaznajamia ze sferą ludzkich wierzeń na przestrzeni stuleci
- prezentuje opowieści o bogach i herosach znanych z różnych mitologii i świętych ksiąg, oraz o ich kulcie
- ukazuje motywy wielokrotnie wykorzystywane w różnych tekstach kultury: w literaturze, malarstwie
i przekazach ustnych
- jest nieocenionym źródłem dla zrozumienia kultury dawnej i współczesnej oraz natury człowieka
- to doskonała propozycja dla miłośników sag, trylogii a także publikacji fantasy

źródło opisu: http://wszpwn.pl/?page=mitologia_japonska_o_publikacji

źródło okładki: http://www.wszpwn.pl/pub/PARK/mitologia/Mitologia_Japonia_duza.jpg

manofwar | 2019-01-02

Super, miałem okazję ja przeczytać od znajomego i od tej pory zawsze nawiedza mnie ta sama myśl- musisz ją kupić! Jest to jedna z licznych pozycji książkowych do zakupienia...

Horus | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Mitologia japońska to druga książka, która miała na celu wzbogacić moją wiedzę o kulturze Japonii i częściowo tak się stało, lecz wydaje mi się, że dużo lepszym i ciekawszym źródłem jest książka Jolanty Tubielewicz. Książka jest napisana w sposób monotonny i porównując ją z książką wydawnictwa Artystyczno – Filmowego jest mniej szczegółowa(zwłaszcza jeśli chodzi o kosmogonię i pierwsze bòstwa) . Autorka bardzo dużo piszę o filmach anime w kontekście mitologii według mnie jest to zbędna informacja stąd moja niska ocena tej książki.

mruwencja | 2016-10-19

Bardzo dobra, fachowo opracowana i wciągająca pozycja, dzięki której można poznać wszystkie najważniejsze mity rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Chyba najlepsza pozycja tego typu na polskim rynku

Hekate | 2015-11-15

"Mitologia japońska" Agnieszki Kozyry to jedna z najbardziej przeze mnie poszukiwanych książek w 2013 roku. W końcu udało mi się ją dopaść w jednej z krakowskich księgarni. Muszę przyznać, że to jedna z tych książek, których zakupów nigdy nie pożałowałam. Książka ma wydanie albumowe, ale zdecydowanie jej wartość merytoryczna stoi na wysokim poziomie. Wierzenia Japonii zostały w niej przedstawione w sposób niezwykle przystępny i klarowny. To książka po prostu dla każdego bez względu na wiek i poziom wiedzy o kulturze japońskiej. Układ tematyczny jest bardzo przystępny i logiczny: najpierw wprowadzenie do samej tematyki mitologii japońskiej, następnie przegląd najważniejszych bóstw, potem otrzymujemy katalog duchów i demonów, a na końcu charakterystykę najważniejszych miejsc sakralnych Japonii. Dzięki temu książkę można czytać "na wyrywki", łatwo można odszukać interesujące nas bóstwo czy demona. Do tego autorka nie ograniczyła się jedynie do przedstawienia samych mitów związanych z...

Zapiskispodpoduszki | 2013-10-10
Przeczytana: 30 września 2013

Jakże ja na tą książkę czekałam!
"Mitologia Japońska" została wydana w formie albumowej, w twardej okładce, z pięknymi zdjęciami i mnóstwem materiału zgromadzonego w jednym miejscu. W odróżnieniu od "Mitologii..." Jolanty Tubielewicz, autorka tej pozycji omawia skomplikowane mity japońskie czerpiąc z różnych źródeł - nie z jednego w jednej wybranej wersji - zarówno z "Kojiki" (czyli "Księgi dawnych wydarzeń"), jak i "Nihongi" (zwanej również "Nihonshoki" tj. "Kronika Japonii") - dwóch najważniejszych kronik japońskich. Agnieszka Kozyra nie skupiła się tylko, jak jej poprzedniczka, na przedstawieniu tylko jednej wersji mitów. Dzięki temu w książce otrzymujemy możliwie jak najobszerniejsze informacje dotyczące prezentowanych postaci i wydarzeń.
Czterdzieści pierwszych stron "Mitologii japońskiej" to wprowadzenie czytelnika w świat mitów japońskich, krótkie objaśnienie religii wyznawanych przez Japończyków: sintozimu oraz buddyzmu. Wszystko po to by czytający "Mitologię.." lepiej...

Jedyna taka książka na polskim ryku. Wreszcie znalazłam szczegółowy i wiarygodny opis wszystkich warzniejszych wierzeń japońskich, Agnieszka Kozyra wprowadza nas w świat bogów, duchów i youkai. Bardzo spodobało mi się umieszczanie w książce informacji o roli stworzeń z wierzeń w popkulturze. Pozycja jak najbardziej godna polecenia!

Ilona Lewandowska | 2012-10-16

Przystępnie napisana, z mnóstwem ilustracji, odwołań, anegdot, ciekawostek. Warto mieć na półce.

Dociekliwy_Kotek | 2012-04-02
Przeczytana: marzec 2012

Nie sądziłam, że uda mi się tego dokonać, ale jednak.
Niewątpliwie jest to książka znacznie bardziej szczegółowa niż stareńka "Mitologia Japonii" Tubielewicz i chociażby z tego powodu warto ją przejrzeć. Poza obowiązkowymi mitami kosmogonicznymi i związanymi z japońskim rodem cesarskim (uwaga: znacznie przystępniejsze od Kotańskiego, jednak mocno okrojone) sporo tu mitów dotyczących bogów z panteonów shintoistycznego i buddyjskiego, podań ludowych i opowieści niesamowitych (uwaga: czytelnicy Marcina Tatrczuka nie znajdą tu nic nowego), a ta rzetelna wiedza została uporządkowana z podziwu godną przejrzystością.
Aby całość nie była nużąca, tekst przeplatają fokusy, ciekawostki, ilustracje, cytaty i szersze objaśnienia, co przy objętości materiału i rozpiętości zagadnienia rzeczywiście spełnia swoje zadanie.