Szkarłatne sari

Okładka książki Szkarłatne sari
Javier Moro Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
600 str. 10 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
El sari rojo
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2011-11-23
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-23
Liczba stron:
600
Czas czytania
10 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377990339
Tłumacz:
Marta Boberska
Tagi:
Literatura obyczajowa Indie Rajiv Gandhi Sonia Gandhi miłość polityka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Indyjska opowieść



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3143
1431

Na półkach: ,

Szkarłatne sari to legendarne ślubne sari, utkane w więzieniu dla Indiry Gandhi przez jej ojca, Nehru. Sari, które Indira podarowała następnie swojej synowej, Soni, a Sonia z kolei swojej córce. Sonia z pochodzenia jest Włoszką, spotkała Rajiva Gandhiego kiedy była młodziutką dziewczyną i uczyła się języka angielskiego w Cambridge. Dla obojga była to pierwsza miłość, tak silna, że pokonała przeszkody, które niektórym mogłyby się wydawać nie do pokonania, jak fakt, że pochodzili z różnych krajów, tak odmiennych kultur i kompletnie różnych warstw społecznych: Sonia z przeciętnej włoskiej rodziny, a Rajiv był przecież „hinduskim księciem”.
Pomimo tego, co napisałam powyżej, "Szkarłatne sari" nie jest jakimś ckliwym romansem i nie jest poświęcone tylko i wyłącznie Soni Gandhi. Powieść, oparta na faktach, w dużej mierze dotyczy Indiry Gandhi, która na przełomie lat 60 i 70 XX wieku dochodziła do władzy i przez wiele lat była kluczową osobą na indyjskiej, a także światowej arenie politycznej. Indira dla mnie jest postacią legendarną, ale tak naprawdę nic o niej nie wiedziałam, tak samo jak o XX-wiecznej historii Indii, dlatego cieszę się, że wzięłam do ręki tę książkę. Wielka polityka jest tu przedstawiona w bardzo przystępny sposób, a wątki osobiste, rodzinne zręcznie się z nią przeplatają. Chyba nie sposób zresztą byłoby ich oddzielić, bo nie można oddzielić rodziny Gandhi od polityki: mimo, że w Indiach obowiązuje demokracja, to na jej czele stoi jedna rodzina, dla Gandhi polityka to rodzinna spuścizna, czasem nawet niechciana: Rajiv i Sonia nie interesowali się polityką i nie zamierzali się nią zajmować. Obejmowanie przez kolejnych Gandhi przywództwa nie ma charakteru dążenia do władzy, ale raczej namaszczenia narodu i swego rodzaju przeznaczenia. Dosyć brutalnego przeznaczenia, jeśli wziąć pod uwagę, że kolejno Mahatma Gandhi, Indira, a następnie jej syn Rajiv zostali zamordowani przez obywateli tego samego narodu, który ich legitymizował na swoich przedstawicieli. Dramatyczne sceny zamachów, a następnie uroczystości pogrzebowych Indiry i Rajiva są zresztą opisane w książce w bardzo sugestywny, emocjonalny sposób.
"Szkarłatne sari" nie wzbudziłoby we mnie tylu emocji, gdyby powieść nie była napisana z takim zaangażowaniem. Mamy wrażenie, ze oglądamy wydarzenia od środka, poznajemy najskrytsze pragnienia, lęki i obawy bohaterów powieści. Zastanawiało mnie to i trochę dziwiło, biorąc pod uwagę fakt, że Sonia Gandhi, ani inni członkowie rodziny nie współpracowali przy powstawaniu tej książki, tak więc dialogi czy niektóre sytuacje muszą być wytworem wyobraźni autora. Razem z opisem faktów historycznych są one jednak ujęte w spójną całość, tak że czytanie książki jest nie dosyć że przyjemne, to pouczające. Znakomita opowieść, którą chciałabym mieć na własność, na swojej półce.

Szkarłatne sari to legendarne ślubne sari, utkane w więzieniu dla Indiry Gandhi przez jej ojca, Nehru. Sari, które Indira podarowała następnie swojej synowej, Soni, a Sonia z kolei swojej córce. Sonia z pochodzenia jest Włoszką, spotkała Rajiva Gandhiego kiedy była młodziutką dziewczyną i uczyła się języka angielskiego w Cambridge. Dla obojga była to pierwsza miłość, tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    120
  • Przeczytane
    87
  • Posiadam
    24
  • Teraz czytam
    6
  • Indie
    4
  • Indie
    2
  • Literatura faktu
    1
  • ❤ 2013 ❤
    1
  • Biblioteczka domowa III
    1
  • Historie prawdziwe
    1

Cytaty

Więcej
Javier Moro Szkarłatne sari Zobacz więcej
Javier Moro Szkarłatne sari Zobacz więcej
Javier Moro Szkarłatne sari Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także