Niebo nad Indiami

Tłumaczenie: Barbara Niedźwiecka
Wydawnictwo: Sonia Draga
Der Himmel Über Darjeeling
Booka

Siedemnastoletnia Helena oraz jej jedenastoletni brat Jason po śmierci ojca zostają bez środków do życia. Muszą spłacić ogromne długi, a do tego natychmiast opuścić dom na wybrzeżu Kornwalii. Właśnie wtedy pojawia się w życiu Heleny Ian Neville, bogaty właściciel ogromnej plantacji herbaty leżącej u podnóży Himalajów. Ian składa młodej kobiecie ofertę nie do odrzucenia: zapłaci wszystkie długi ojca, pośle jej brata do ekskluzywnej szkoły, a jej samej zapewni spokojną, dostatnią egzystencję w Indiach na plantacji Darjeeling. W zamian Helena musi zostać jego żoną. Młoda kobieta właściwie nie ma wyjścia…
Wkrótce na balu, na którą zabiera Helenę świeżo upieczony małżonek, kobieta poznaje innego mężczyznę – Richarda, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Kiedy mąż zabiera Helenę ze sobą do Indii, Richard podąża śladem małżonków. Tymczasem w sercu Heleny zaczyna się rodzić uczucie do męża. Jednak Ian skrywa jakąś mroczną tajemnicę, a jego przeszłość i nieprzystępny charakter stają na drodze małżeńskiemu szczęściu…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/images/stories/ksiazki/ma...»

BagatElka | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

Wydawało mi się,że będzie ciekawie,egzotycznie i tajemniczo.
Starałam się nie sugerować okładką bo ona jest jak w typowym ,banalnym romansie i niestety w tym przypadku odpowiednia do zawartości.
Bajeczne bogactwo,wspaniałe pałace,pachnące ogrody i ona i on,zranieni,pokręceni i nudni.
Wstawki z historii Indii miały za zadanie nadać tej książce szyku i wartości dzieła historycznego z romansem w tle ale to tylko anemiczna próba opakowania tandety w drogi papier.
Widocznie moje oczekiwania były zbyt duże i stąd tak wielkie rozczarowanie.
Książka spodobałaby mi się jakieś dwadzieścia lat temu bo wtedy zaczytywałam się w podobnych lekturach.Dziś wracam co jakiś czas do tego gatunku ale niemal za każdym razem przekonuję się,że to już nie dla mnie.

FannyBrawne | 2016-03-30

Jest to trzecia przeczytana przeze mnie(po ,,Tygrysich Wzgórzach" i ,,Monsunowych dniach") książka o tematyce Indii. I mimo licznych krytycznych uwag pod adresem ,,Nieba nad Indiami"(z niektórymi nawet się zgadzam), to właśnie ją poleciłabym osobom zainteresowanym tym tematem.

Helena to młoda dziewczyna z Kornwalii, która po śmierci ojca, zostaje z bratem bez środków do życia. Nagle spotyka Iana Nevilla, przystojnego i bogatego plantatora z Indii, który wie o jej sytuacji i proponuje jej małżeństwo. Akcja podobnie jak w ,,Monsunowych dniach" - oboje nic o sobie nie wiedzą, mają wobec siebie wiele zarzutów, ale biorą ślub i coś zaczyna ich łączyć. Helena jest zafascynowana Ianem, który jednak często bywa szorstki i niesprawiedliwy wobec niej. Co więcej, przed wyjazdem do Indii dziewczyna spotyka Richarda, starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia i postanawia ją odnaleźć.

Powieść niesamowicie mnie wciągnęła i sprawiła, że zapomniałam o całym...

kasandra_85 | 2012-06-18
Przeczytana: czerwiec 2012

grażyna | 2012-10-08
Na półkach: 2010 - 2015
Przeczytana: 2012 rok

Świetna książka zawierająca trochę miłości, tajemnicę i przede wszystkim opisy pięknych Indii. Helena i jej brat po śmierci ojca zostają bez środków do życia i z wielkim długiem. Na jej drodze wtedy staje przystojny ale wielce tajemniczy Ian Nevill,bogaty plantator herbaty. Helena przyjmuje jego nie do odrzucenia propozycję co wiąże się z jej wyjazdem do Indii. Tam poznaje mroczne tajemnice Iana.

Fragaria | 2017-05-27
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: wrzesień 2016

Rzadko czytam książki nie należące do literatury klasycznej czy popularnonaukowej. Tę książkę wzięłam z bibliotecznej półki dla żartu. Czemu nie przeczytać jakiegoś głupiego romansu? Jak się później okazało to nie był banalny romans. Możemy tu przeżyć wraz z bohaterami cały wachlarz emocji: gniew, nienawiść, smutek, radość, prawdziwą miłość. Na dodatek mamy pięknie opisane XIX- wieczne Indie- obyczaje, krajobrazy, historię i wierzenia. Całość sprawia, że "Niebo nad Indiami" czyta się jednym tchem zastanawiając się nad postępowaniem i złożoną charakterystyką głównych bohaterów oraz żałując, że dociera się do końca książki. Dlatego przeczytałam tę książkę kilka razy, ciągle zachwycając się nad nią. Gorąco polecam!

Ziraelka | 2013-03-08
Przeczytana: 07 marca 2013

Ciekawy romans przygodowy rozgrywający się w egzotycznej scenerii XIX-wiecznych Indii. Bardzo bogate tło obyczajowe i historyczne to zdecydowanie największe atuty tej powieści. Książka zachwyci wszystkie miłośniczki indyjskich historii, obyczajów, smaków i pejzaży.

Para głównych bohaterów tworzy dosyć irytującą, ale też zdecydowanie soczystą mieszaninę jego szorstkiej męskości i jej melancholijnej kobiecości.
On jest nieczułym draniem, okrutnym, zamkniętym w sobie i niezaprzeczalnie męskim. Ona – nieszczęśliwą żoną kupioną przez męża. Dlaczego doszło do tego ślubu? Pozostaje to dla mnie zagadką.
Ich wspólne życie jest zdecydowanie trudne i obciążone bolesnymi wspomnieniami obydwojga. Zarówno dzieciństwo Iana, jak i Heleny naznaczone było cierpieniem, jak w motcie autorstwa Lwa Tołstoja „Dzieci miłujących się są sierotami” i jak w bajce o lwie i królewskiej córce naznaczonych takim samym znamieniem.
I choć wydaje się, że bohaterowie nie mają szansy na szczęście, to przecież...

zeida | 2015-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Bardzo ciekawa książka o perypetiach młodej Heleny, niedoświadczonej, sprzedanej za długi ojca, oraz mniej młodego, bogatego, aż nadto doświadczonego samca Iana, który zawsze dostaje, to co chce. Naprawdę dobre opisy krajobrazów, wnętrz rezydencji, strojów, kwiatów oraz nieco historii Indii.Polecam.

Inez | 2017-04-25
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

"Niebo nad Indiami" Nicole C. Vosseler to wspaniała opowieść pełna malowniczych krajobrazów. To powieść niebanalnej historii miłosnej, romantycznej i pełnej przygód.
Egzotyczne plenery są oszałamiające, a autorka świetnie skonstruowała intrygę i zaskoczyła mnie nieprzewidywalnym zakończeniem.
Ta frapująca historia miłosna w scenerii dziewiętnastowiecznych Indii pochłonęła mnie i zatrzymała na dwa długie dni.
Jestem mile zaskoczona, ponieważ nie przepadam za literaturą kobiecą, jak również romansem, jednak ta książka jest inna niż wszystkie, a sięgnęłam po nią z lekkim wachaniem. Nie żałuję żadnej godziny spędzonej podczas czytania tej książki, której historia jak same Indie -dramatyczna jak monsun, barwna jak hinduska narzeczona i poruszająca jak wschód słońca w Himalajach pochłonęła mnie bez reszty.
Spędziłam mile czas podczas czytania poznając kulturę i obyczaje Indii. Książka jest także skarbnicą wiedzy dotyczącej plantacji herbaty i zaistnienia herbaty na naszym rynku.
Jest...

Zuela | 2014-06-20
Na półkach: Posiadam

Romans w pełni tego słowa znaczeniu.Dopiero w drugiej części dowiadujemy się co z czego wynika.Docieranie się głównych bohaterów kończy się pełnią szczęścia.Ale plus jest taki,że opisy INDII i obyczajów są na poziomie.

Przeczytana: wrzesień 2012

Piękna powieść z opisami indyjskiej przyrody, historii Indii no i miłości.Powieść częściowo oparta na faktach.Świetnie się czyta.