Arabska pieśń

Lyrics Alley
saga, Egipt, Sudan, wiara, rozpacz, islam
Ag2S

Inne wydania

Historia zamożnej muzułmańskiej rodziny, która wydaje się nie mieć żadnych zmartwień. Głowa rodu, charyzmatyczny Mahmud, jednak nie dostrzega narastającego konfliktu pomiędzy swoimi żonami: młodą postępową Egipcjanką i starszą żyjącą zgodnie z tradycją Sudanką. Kobiety różni wszystko, gdy dochodzi do tragedii, przyszłość całej rodziny staje pod znakiem zapytania… Arabska pieśń to poruszająca...

Arabska pieśń to poruszająca opowieść o kulturze muzułmańskiej, skomplikowanych relacjach rodzinnych i wyborach w imię Allaha.

źródło opisu: www.ksiazki.wp.pl

Marlena | 2013-10-04
Przeczytana: 17 września 2013

Historia zamożnej muzułmańskiej rodziny. Mahmud, głowa rodziny ma dwie żony; Nabilah - energiczną i postępową Egipcjankę, oraz starszą, żyjącą zgodnie z tradycjami- Wahibę. Żony nie zgadzają się ze stylem życia "tej drugiej" konkurują ze sobą, co oczywiście doprowadza do konfliktowych sytuacji pomiędzy nimi. Poznajemy też młodzież arabską, ich marzenia i możliwości. Mężczyzn, którzy są panami świata i ich kobiety, które tak dużo by chciały a tak naprawdę tak niewiele mogą....
Książka opowiada o tradycji zupełnie innego świata niż nasz. Czyta się ja szybko, jest napisana prostym językiem.

Tosiaczek | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Książka kupiona na wyprzedaży z kosza w biedronce za całe 10 zeta. Jaki wybór? Obiektywnie patrząc książka do najgorszych nie należy, jest po prostu przeciętna.

O czym zatem jest? O życiu w Sudanie. Kultura całkiem odmienna od naszej europejskiej. Jaką rolę pełni w tym społeczeństwie kobieta? Podrzędną, chociaż jeśli jest inteligentna, to może kierować mężem i to całkiem nieźle. Tyle, że często tych żon jest kilka i wtedy mamy niezły dramat. Przykro tylko, że cierpią na tym dzieci.

Czy kobieta ma tam wybór jak żyć? Nie da się ukryć, że najczęściej nie - taka jest mentalność krajów wschodu i mimo zmian, które już tam zaszły, wiele tradycji przetrwało do dziś. Trudno je wykorzenić.

A mężczyzna? Kim jest tam mężczyzna? Panem i władcą. Dobrze, jak jest wykształcony albo chociaż rozumie jak ważne jest wykształcenie, gdy potrafi też dostrzec uczucia i potrzeby innych. Ale co się dzieje, gdy kobieta trafi na nieokrzesanego i bez pardonu wykorzystującego swą pozycję mężczyznę? Nie...

Kolejny raz stwierdzam, że Leila Aboulela piszę pięknie... Uwielbiam powieści autorki!

Tym razem akcja książki dzieje się w Sudanie i moim ukochanym Egipcie. Poznajemy bogatą rodzinę sudańsko-egipską wraz z jej wszystkimi tajemnicami, bolączkami, radościami i łzami. Bohaterowie są wyraziści, ciekawi, nietuzinkowi. Całość to cudowna saga rodzinna, która aż prosi się o kontynuację.

Polecam.

Joanna | 2012-12-14
Przeczytana: 2012 rok

Pięknym stylem napisana nastrojowa powieść o rozłamie w muzułmańskiej rodzinie, konflikcie i uporczywemu tkwieniu w tradycji – przykładem jest ojciec Sorai zabraniający niedowidzącej córce noszenia okularów bo to przywilej wyłącznie dla mężczyzn. Wahiba – starsza żona Mahmuda zawsze nosząca tobe, w swoim domostwie z tradycyjnym wewnętrznym dziedzińcem gdzie toczy się życie całej rodziny niemal przez całą dobę. Wierzenia Wahiby, jej stare obrzędy , wiara w uzdrowicieli , brak całkowitej wiary w nowoczesną medycynę, stosowanie zakazanych a jednak powszechnie stosowanych rytuałów jak obrzezania kilkuletnich dziewczynek, tradycyjne śluby. …
Takiemu stylowi życia przeciwstawia się młodsza żona Mahmuda – Nabilah, nowoczesna, zafascynowana europejskim stylem życia.
W powieści przewija się mnóstwo ciekawych postaci, m.in. nauczyciel języka arabskiego godzący się w imię Allaha ze swym losem, a jednak swoimi sposobami próbujący zmienić warunki egzystencji swojej rodziny.

kasandra_85 | 2011-05-07
Przeczytana: maj 2011

mroźny_poranek | 2015-12-11
Przeczytana: 30 listopada 2015

Wzruszająca opowieść o muzułmańskiej rodzinie, w której tkwią silne tradycje i przyzwyczajenia.
To opowieść o konfliktach oraz o tym, że za pieniądze nie wszystko da się kupić.
To pełna wzruszeń, emocji, wiary w lepsze jutro wyprawa do krajów arabskich.

wiolagg66 | 2015-12-22

Ciekawa książka,choć nie miała w sobie nic nadzwyczajnego.

Evik | 2013-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, Islam
Przeczytana: 07 maja 2013

"Arabska pieśń" jest opowieścią o islamie, o losach jednej islamskiej rodziny - rodziny Abuzajdów.
Akcja książki toczy się w Sudanie i w Egipcie w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jest tu trochę o polityce, o uzyskaniu autonomii przez Sudan - wcześniej nad Sudanem rządy sprawowały Anglia i Egipt.

Poznałam tu islam z tej cieplejszej strony - rodzina Abuzajdów nie należy do fanatyków religijnych.
Głowa rodziny Mahmud ma dwie żony. Nie bije ich. Jest przeciwny obrzezaniu swoich córek. Niestety, pierwsza żona potajemnie obrzezała dziewczynki.Była na tyle perfidna, że obrzezała także Farial - córkę drugiej żony. Zrobiła to bez zgody i wiedzy matki!
Dziewczęta mają tu możliwość edukacji - Fatma, Soraja. Fatma wprawdzie przerywa edukację, gdy wychodzi za mąż, ale Soraya zdobywa dyplom wyższej uczelni.

Są tu ciepłe relacje między chrześcijanami i muzułmanami - Soraja uczęszcza do szkoły prowadzonej przez siostry zakonne, składa swoim chrześcijańskim znajomym wizyty w Boże Narodzenie....

betina360 | 2015-10-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2015

Wciagajaca i bardzo dobra ksiazka o zamoznej mulzulmanskiej rodzinie. To mocna i pelna emocji literatura. Mozna tu znalezc milosc,zazdrosc,konflikt charakterow oraz starcie arabskich tradycji z zachodnim stylem zycia. Zawsze gdy czytam tego typu literature zastanawiam sie nad tym zaslepieniem koranem przez mulzulmanow.

yakamoz | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Nie wiem od czego zacząć, tysiąc myśli przebiega mi przez głowę, nie chciałabym niczego pominąć a z drugiej strony wszystkiego nie zdradzać.

Pierwsza połowa książki to opis bardzo bogatej i bardzo szczęśliwej rodziny, na której czele stoi Mahmud Abuzajd - człowiek o dwóch twarzach, tradycyjny Sudańczyk i postępowy biznesmen.Takiego wizerunku dopełniają jego dwie żony, tradycyjna Sudanka i postępowa Egipcjanka.
Leila Aboulela doskonale potrafi wciągnąć czytelnika w swoją powieść. Kiedy dopadły mnie pierwsze oznaki znudzenia akcją jak grom z jasnego nieba na rodzinę Abuzajdów spada jedno nieszczęście za drugim. Nagle okazuje się, że pieniądze to nie wszystko, że wpływowy biznesmen nie potrafi wszystkiego załatwić i nie potrafi sobie z tragedią poradzić.
Tak naprawdę każdy bohater tej książki przeżywa swój własny dramat, niesie swój własny krzyż.
Książkę czyta się łatwo i przyjemnie jednak mimo takiego lekkiego stylu historie, które autorka opisuje trafiały prosto do mojego serca,...