Hinduskie zaślubiny

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Of Marriageable Age
Indie, hinduizm, miłość
literatura piękna

Magiczna opowieść o zakazanej miłości, rodzinnych dramatach i tajemniczym dziedzictwie przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Czarująca, obdarzona niezwykłą intuicją Savitri wychowuje się wśród służby w angielskim domu w przedwojennych Indiach. Zabrany z sierocińca Nat mieszka w indyjskiej wiosce pośród wzgórz z powszechnie szanowanym, ale zamkniętym w sobie doktorem sahibem. Zapalczywa i...

Czarująca, obdarzona niezwykłą intuicją Savitri wychowuje się wśród służby w angielskim domu w przedwojennych Indiach. Zabrany z sierocińca Nat mieszka w indyjskiej wiosce pośród wzgórz z powszechnie szanowanym, ale zamkniętym w sobie doktorem sahibem. Zapalczywa i prostolinijna Sarojini buntuje się przeciwko ciasnym ramom społecznym, w jakich przyszło jej dorastać.

Nici ich losów – rozpięte pomiędzy niewielkim południowoamerykańskim krajem, wstrząsanym politycznymi niepokojami, a senną, spokojną wioską w indyjskim stanie Tamilnadu; pomiędzy omiatanym przez morską bryzę madraskim rajem a pustoszonym przez wichry wojny Singapurem – splatają się coraz ciaśniej, a stawiane przez nich pytania coraz pilniej domagają się odpowiedzi.

„Hinduskie zaślubiny” są nie tylko egzotyczną historią miłosną, lecz także wielowątkową opowieścią o poszukiwaniu własnej tożsamości, budowaniu nowej egzystencji w świecie tradycyjnych wartości i obyczajów. A gdzieś w sercu tego wszystkiego – celebracją samego życia.

Wielka powieść, wielkie tematy, egzotyczne tło i postaci, które pozostaną z tobą na zawsze.
Katie Fforde

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Hinduskie_zaslubiny-p-31090-1-30-.html-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Hinduskie_zaslubiny-p-31090-1-30-.html-.html

Eli1605 | 2018-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 20 lipca 2018

W tak zwanym międzyczasie kiedy czytałam " Hinduskie zaślubiny" przeczytałam kilka innych pozycji. Ta książka chociaż napisana przystępnym językiem to nie pociągała specjalnie. Ile można czytać o poddaństwie i uległości kobiet, o wyższości rasy męskiej. Ta książka mnie zmęczyła. Plusem są opisy różnych miejsc w Indiach.

variusana | 2018-01-04

Hinduskie obyczaje i historia Indii ukazana na losach rodzin z dwóch pokoleń. Brniecie poprzez kilkaset stron było opłacalne, bohaterowie w końcowej części książki 'połączyli się'. Ogólnie kawał dobrej roboty.

Robert Ossak | 2017-12-09

Coraz mniej w polskiej kulturze rodzin wielopokoleniowych żyjących razem i wspierających się, jak jest to przedstawione w Hinduskich Zaślubinach. Ludzie za pracą rozjeżdżają się po Polsce, sąsiad z blokowiska i przyjaciele stają się bliżsi niż członkowie rodziny, którzy zostali w miejscu urodzenia. Do tego w powieści Pani Sharon mamy pełno wzruszeń, konfliktów i oczywiście miłości. A nad wszystkim unosi się klimat Indii. To niezły wyciskacz łez.

Malvishia | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Orient, 2017r
Przeczytana: 16 maja 2017

Trafiłam na tę książkę w bibliotece. Tajemnicza okładka zapowiada interesującą historię. Okazuje się, że są trzy ciekawe historie.
Savitri, córka kucharza, wychowująca się wśród służby w angielskim domu w przedwojennych Indiach, w Madrasie. Dziewczynka spędza dużo czasu z synem angielskich gospodarzy. Z czasem wywiązuje się między nimi wzajemne, głębokie uczucie. Czy uda im się pokonać wszelkie przeszkody, by móc ze sobą spędzić życie? Savitri jest obdarzona niezwykłą zdolnością, Czy będzie miała ona wpływ na przyszłość? Co z tym wszystkim ma wspólnego jej brat Mani?
Drugą osobą jest Nat, a właściwie Nataraj. Adoptowany przez małomównego doktora, zamieszkałego na wsi pod Madrasem. Nat w wiosce jest bardzo szanowany i uchodzi za dziecko szczęścia. Doktor wysyła go do Londynu, by się wykształcił na lekarza. Czy Nat spełni pragnienie ojca? Czy powróci do rodzinnej wsi? Co z tym wszystkim ma wspólnego tajemniczy wujek Gopal?
Trzecia historia dotyczy Sarojini. Mieszka w Gujanie...

dra | 2016-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Egzotyczna opowieść o relacjach damsko-męskich w dalekich Indiach.
Książka dla tych którzy lubią pochlipać przy książce :)

magdalena | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Nie jestem wielką fanką Indii, książkę tę wzięłam przypadkiem z biblioteki i był to cudowny wręcz przypadek. Tę historię przeczytałam jednym tchem.
Trzy postaci, Savitri, Saraj i Nat. Trzy osoby, które łączy o wiele więcej niż się mogłoby wydawać.
Magiczna, pełna niespodzianek i dramatów historia ludzkiego życia. Wielka miłość, wielkie rozczarowania. Trudy dorastania, trudne wybory, walka z tradycją.
Zderzenie przeszłości z teraźniejszością, ta książka pokazuje, że pewne kwestie ludzkiego życia są po prostu ponadczasowe, i niezależne od czasu i miejsca.
Gorąco polecam. Mimo pokaźnego rozmiaru, po prostu się ją pochłania.

Justyna | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Książka objętościowo długa bo ma ponad 700 stron.
Na samym początku poznajemy trzy historie: Saroj, Nata i Savitri. Z początku każda opowieść biegnie swoim własnym torem. Później zaczynają się przecinać. Jeszcze później łączyć, a na końcu zaczynają tworzyć się w wielki supeł jednej historii. Który trudno rozsupłać, ale żeby go rozsupłać trzeba przeczytać książkę jeszcze raz. Przynajmniej to działa w moim przypadku.
Ale wierzcie mi na słowo, że nie chce zaczynać od początku tych 700 stron.
Może jakby powstał film na bazie tej książki sprawa sama by się rozwiązała.
Książkę czyta się w przyjemny sposób potrafi niekiedy wciągnąć, chociaż dużo znajduje się słów pochodzenie indyjskiego. Ja miałam na końcu książki słowniczek niekiedy pomocny. Sama w sobie książka jest ciekawa nie zanudza jak na taką objętość i godna przeczytania, z tego względu jak ludzkie życie potrafi się splatać.

Danuta | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Książka bardzo mnie wciągnęła, a było co czytać, bo ma 775 stron.
Na początku było sporo opisówek naprowadzających, lecz później
akcja była wartka i wiele się działo.
Dzięki niej poznałam dokładniej hinduskie tradycje, bardzo pokręcone
i często tragiczne losy głównych bohaterów.
Autorka bardzo ciekawie opisała trudne miłości rodzimych mieszkańców do osobników o odmiennym kolorze skóry.
Nie będę dokładnie opisywała i oceniała treści tej ciekawej książki,
każdy po przeczytaniu sam wyrobi sobie o niej zdanie.
W każdym razie, bardzo ją polecam.

Iwi | 2016-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Czytało się niesamowicie. Historia, kultura hinduska, tak nam odległa. Losy rodziny. Warto przeczytać.

Wyjątkowa i pasjonująca opowieść, klimatyczna po prostu magiczna opowiada o kulturze Indyjskiej..zafascynowała mnie ich kultura,zwyczaje pięknie napisana o zakazanej miłości, rodzinnych dramatach oraz o dziedzictwie Indii o wielopokoleniowej rodzinie.
Wciągnęła mnie, że szybko ją pochłonęłam.
Bardzo interesują mnie Indie i takie książki przecudna, piękna książka i bardzo chwyta za serce.