Cesarstwo to ty

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
El imperio eres tu
literatura piękna
Ag2S

Książka jest zbeletryzowaną biografią cesarza Brazylii Piotra I (1798-1834), twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Jest to również fascynująca saga rodzinna i epicka, autor doskonale łączy narrację na tematy rodzinne i historyczne. Akcja powieści rozgrywa się w czasie 30 lat, występuje w niej wiele prawdziwych i fikcyjnych, ale zawsze interesujących postaci. Jest to opowieść o tworzeniu się niezależnego narodu, bo po raz pierwszy kolonia staje się siedzibą kolonialnego cesarstwa i zyskuje niepodległość pod hasłami ówczesnego liberalizmu. Istotną częścią jest też życie osobiste Piotra I – zgodnie z obyczajami uwikłanego w małżeństwo z rozsądku, mające zapewnić międzynarodowe sojusze. Jego bujne życie uczuciowe i nieokiełznana energia towarzyszą mu przez całe życie. Poznajemy też jego austriacką żonę, która okazuje się wierną towarzyszką życia, choć trudno jej dostosować się do życia w nieprzyjaznym kraju i otoczeniu i znosić niewierność męza, poznajemy jego kochanki i najbliższą rodzinę, przeżywamy dramatyczne zwroty akcji, miłość, rozpacz i szukanie wyjścia z niezwykle skomplikowanych sytuacji. Ludwik XIV, władca absolutny, mówił: „Państwo to ja” - Pedro de Braganza musi rządzić w warunkach monarchii konstytucyjnej i ograniczać swe absolutystyczne ciągoty.

We wstępie ukazany jest pierwszy kontakt portugalskiego admirała Cabrala z plemieniem Tupi z Brazylii. Okazuje się, że wszystko, co dla niego jest cenne – złoto, luksusowe kobierce, tron – jest dla nich zupełnie bezwartościowe. Jest to zapowiedź ważnego wątku tej książki: do jakiego stopnia można wprowadzić instytucje i zwyczaje ze Starego Świata do rzeczywistości w Nowym Świecie.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

anetapzn | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Bohaterem niniejszej książki, która jest zbeletryzowaną biografią jest pierwszy cesarz Brazylii Piotr I (1798-1834).
Gdy go poznajemy na kartach książki ma zaledwie 18 lat. Akcja powieści toczy się przez kolejne 30 lat.
Śledzimy życie bohatera, jego zawirowania, to do czego jest zmuszany (jak małżeństwo z rozsądku), jak i to co nim rządzi (czyli
bujne życie uczuciowe, liczne romanse, wręcz seksoholizm i nieokiełznana energia, a do tego niejednoznaczny charakter, rozchwianie emocjonalne, uleganie wpływom).
Ciekawym jest ukazanie, jak władca musiał dostosowywać swoje zapędy do realiów, jak lawirować pomiędzy tym co można, a tym co trzeba. Całość to zręcznie utkany miks z faktów, historii kraju, socjologii oraz obyczajowości Brazylii. Niesamowitych wrażeń w trakcie lektury dodaje unoszący się nad wszystkimi kartkami klimat Brazylii, Południowej Ameryki, dla nas egzotyki, gorącego temperamentu, niezwykłego kraju.
Plusem są licznie wplatane anegdoty oraz ciekawostki np. o tym jak to się...

1414 | 2016-09-03

Ksiązka, którą czyta sie szybko i z duża przyjemności za co naleza sie słowa uznania dla autora.
Javier Moro przedstawił moment w którym Brazylia z tymczasowej siedziby rządu/koloni postanowiła wybić sie na niepodleglość. Na czele ruchu niepodległościowego stanął Pedro I.
W głównej mierze jest to książka o nim.
Jeżeli można Pedra Bragancę jakoś scharakteryzować po tej lekturze - to wg. mnie doskonale pasowałoby nastepujące okreslenie - zmarnowany potencjał.
Nie można odmówic bohaterowi książki energii, zaangażowania, częstokroć skrupulatnego slęczenia na detalami. Jednakże zabraklo czegoś co pozwolizłoby powiedzieć o nim, bez chwili zawahania, że był władcą wybitnym lub nieprzeciętnym.
Na jego usprawiedliwienie można powiedzięć, że żadne z jego rodziców nie przykładało sie do tego aby syn otrzymał właściwe i odpowiednie wykształcenie.
Pedro znalazł sie jednak w odpowiednim czasie i miejscu dzięki czemu ma swoje miejsce w historii(na dodatek nie jednego a dwóch państw).
W książce...

monweg | 2016-08-31

"„Cesarstwo to ty” Javiera Moro jest zbeletryzowaną biografią cesarza Brazylii Pedra I (1798-1834), twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Jest to również fascynująca saga rodzinna i epicka opowieść historyczna. Akcja książki rozgrywa się w ciągu trzydziestu lat, występuje w niej wiele prawdziwych i fikcyjnych, ale zawsze interesujących postaci. Jest to ponadto opowieść o kształtowaniu się niezależnego narodu, ponieważ po raz pierwszy kolonia uzyskuje rangę cesarstwa i zdobywa niepodległość pod hasłami ówczesnego liberalizmu

Brazylia, głośno o niej rokrocznie za sprawą karnawału w stolicy, Rio de Janeiro. Ostatnio Brazylia i Rio było na ustach prawie wszystkich, a to z powodu odbywających się niedawno Igrzysk Olimpijskich. I choć obie imprezy są bardzo ważne dla Brazylii, to nie o tym traktuje książka Javiera Moro. Nie ma w niej także informacji o najbardziej rozpoznawanej statui Chrystusa na wzgórzu Corcovado.

Dzięki publikacji Cesarstwo to ty przenosimy się do...

eR_ | 2016-08-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Brazylia, ostatnimi czasy stała się niezwykle interesującym miejscem dla wszystkich.Zapewne to zasługa niedawnych Igrzysk, które odbyły się właśnie tam.
To także słynny karnawał i gorąca samba.Świat kontrastów, gdzie obok niewyobrażalnego bogactwa, króluje skrajna nędza.Ale to nie wszystko.

W swojej zbeletryzowanej książce"Cesarstwo, to ty", autor przedstawia historię, z odległej historii tego kraju, kiedy to, podległa Portugalii kolonia, postanowiła się usamodzielnić.Efektem czego, Brazylia stała się się cesarstwem, a Piotr I, stał się pierwszym władcą tego państwa.
Oczywiście, jego działania, nie wszystkim przypadły do gustu, a przeciw własnemu synowi knuła intrygi nawet matka, która nie mogła się pogodzić, z tym, że zamiast na dworze w Portugalii, musi przebywać wśród "dzikusów".
Autor przedstawił tu także pozytywną postać, jaką bez wątpienia, była pierwsza żona cesarza, córka Franciszka Józefa-Leopoldyna.Kobieta, która mimo licznych zdrad męża i rozpaczliwej tęsknoty, za...