Demokracja ajatollahów. Wyzwanie dla Iranu

Karakter
2011-10-04
2011-10-04
Dariusz Żukowski
Iran Achmadinedżad reportaż literatura irańska literatura perska

Okładka książki Kontynenty nr 2/2015 Michał Książek, Marcin Kydryński, Hooman Majd, Bartek Sabela, Andrzej Stasiuk, Paul Theroux, Wojciech Tochman, Adam Wajrak, Mariusz Wilk
Kontynenty nr ... Michał Książek, Mar...
Okładka książki Kontynenty nr 1/2015 Max Cegielski, Natasza Goerke, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Ryszard Kapuściński, Hooman Majd, Jarosław Mikołajewski, Kazimierz Nowak, Wojciech Nowicki, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Paulina Wilk
Kontynenty nr ... Max Cegielski, Nata...

Kulisy irańskiej władzy.
Stronnictwa, wybory, wpływy - te rzeczywiste i pozorne.
Ciekawa lektura dla zainteresowanych tematem.

Kulisy irańskiej władzy.
Stronnictwa, wybory, wpływy - te rzeczywiste i pozorne.
Ciekawa lektura dla zainteresowanych tematem.

Majd ma swój styl, który być może porywający i ustrukturyzowany nie jest, ale tylu ciekawostek, analiz i nieznanych faktów nie znajdziemy w żadnej innej książce poświęconej Iranowi. W przeciwieństwie do "Ajatollaha śmie wątpić" ta pozycja niejednokrotnie mnie zaskakiwała. Niekiedy przeszkadza skakanie po wątkach, nie raz trudno się odnaleźć w przywoływanych nazwiskach, ale jest to lektura, która naprawdę przybliża współczesny Iran i burzy zastane stereotypy. Kto by przypuszczał, że w Teheranie znajduje się 13 działających synagog, a lokalna społeczność żydowska bardziej wspiera Iran aniżeli Izrael?

Świetne reportaże z Iranu!

Świetne reportaże z Iranu!

Trochę cięższa niż "Ajatollah śmie wątpić", ale napisana równie dobrze i z równie dogłębną znajomością tematu.

Według mnie świetna: przystępna dla każdego, przedstawiająca niecodzienny punkt widzenia, który jednak nie zmienia się w prymitywną indoktrynację, jest nader wyważony

Świetna, polecam!

Świetna, polecam!

Po poprzedniej książce Majda ('Ajatollah śmie wątpić') ta nieco rozczarowuje. To wciąż ważna książka. Ale o ile jestem w stanie przyjąć wyjaśnienia dotyczące przyczyn takiej, a nie innej polityki zagranicznej Iranu, to większość tego, co Majd pisze nt polityki wewnętrznej zupełnie nie przekonuje, brzmi cukierkowo i robi wrażenie, jakby pisane było na rządowe (znaczy irańskie) zamówienie.

Moja wiedza na temat polityki Iranu ograniczała się dotychczas do wzmianek, które poczyniła Marjane Satrapi w swoim komiksie „Perspeolis”. Książka Majda wiedzę moją poszerzyła i zaktualizowała.

Czytelnik powoli jest wprowadzany w skomplikowane machinacje polityczne. Poszczególne postaci przedstawione są w prologu, co znacznie ułatwia laikowi zorientowanie się w sytuacji. Poszczególne rozdziały mają charakter tematyczny – omawiają wybory prezydenckie, imperialistyczne ambicje Iranu, politykę zagraniczną, relacje z USA i Izraelem oraz sytuację żydów irańskich.

Bardzo szczególna jest perspektywa przyjęta przez autora (a także główa teza książki) – przy uznaniu potrzeb reform wskazuje on na Irański i islamski ich charakter oraz niechętnie wypowiada się o westernizacji kraju.

• Iran
  • Bliski Wschód