Kierunek Bagdad. Jak zostałem włóczęgą, terrorystą i szpiegiem na Bliskim Wschodzie

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Seria: Bieguny
Wydawnictwo: Carta Blanca
Misadventure in the Middle East.
Adam B

Kierunek Bagdad to nie tylko trzymająca w napięciu historia niebezpiecznej ekspedycji, lecz także niesamowity dziennik podróży, którego autor przemawia świeżym, pełnym idealizmu, ujmującym i ludzkim głosem, ukazując obraz Bliskiego Wschodu po 11 września, jakiego nie zobaczymy w wieczornych wiadomościach, i przełamując powszechnie panujące stereotypy na temat tego regionu. Henry Hemming, używając sztuki jako paszportu, podróżuje przez Turcję, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską, Jordanię aż do Bagdadu, napotykając na swojej drodze meczety, pałace, koszary wojskowe, sekretne plaże, cele policyjne, nocne kluby, izby tortur, domy publiczne i pracownie artystów. Oskarżany zarówno o bycie islamskim ekstremistą, jak i brytyjskim szpiegiem, włóczy się po Bliskim Wschodzie niemal w przeddzień ataku wojsk amerykańsko-brytyjskich na Irak, słucha zwierzeń wyzwolonej irańskiej młodzieży i syryjskiej kobiety szczelnie owiniętej hidżabem, w Turcji obserwuje szalony taniec wirujących derwiszy, a w irackim Pałacu Republiki Saddama Husajna bierze udział w ekskluzywnym przyjęciu z amerykańskimi żołnierzami. I cały czas poszukuje prawdziwego oblicza islamskiego świata.

Podtytuł jest mocno reklamujący – sugerujący coś wielkiego i wiele obiecujący. Owszem, autor opisuje to, co zostało nam okładką przekazane. Nie ma jednak tak wielkiego zaskoczenia. I jest to jednak książką trochę o czymś innym. A mianowicie podczas czytania towarzyszymy Hemmingowi i jego przyjacielowi w organizowaniu wystaw ich obrazów; naturokultów czy też farboczuć. Jest to tytuł o tym, jak dwóch Brytyjczyków (jak zwykle towarzyszy nam niezawodne brytyjskie poczucie humoru)czuje się na Bliskim Wschodzie w przeddzień inwazji USA na Irak.
Przez znaczną część wspomnień można mieć wrażenie, że słowa w tej historii mogły zostać spisane z dowolnego „spokojnego” miejsca na ziemi, na chłodno - jakby autor nie był w miejscach, które opisuje.
Nic odkrywczego. Tym bardziej, że mam wrażenie, iż autor wiele zostawia dla siebie. Nie dowiemy się wiele o Omanie, Jemenie, Izaraelu, czy samym Bagdadzie, do którego zmierza cała ta historia. A przejechanie przez Półwysep Arabski zajmuje bohaterom...

Wiórek | 2016-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

"Kierunek Bagdad" to hybryda książki podróżniczej i reportażu z Bliskiego Wschodu. To także książka, która miała bardzo duży potencjał literacki, który został przez autora zmarnowany.

W swojej relacji z kilkunastomiesięcznej podróży, autor opisuje wyprawę przez Bliski Wschód - od Turcji po Izrael. Opisuje także swoje przeżycia, wspomina ludzi, których poznał oraz snuje refleksje nad różnicami w sposobie postrzegania tego regionu, a jego faktycznym obliczem. Warto jeszcze wspomnieć, że autor jest artystą malarzem, który pragnie podczas tej podróży stworzyć kolekcję prac, która miałaby oddawać specyfikę tego zakątka świata.

Tak streszczona fabuła zachęca do lektury i poniekąd obiecuje wspaniałą literacką przygodę, która nie tylko będzie miała w sobie coś z powieści akcji, ale także zmusi do refleksji na temat kultury i swoistej dychotomii Wschód-Zachód, która towarzyszy nam przecież w życiu codziennym. Jednak pomimo tak ogromnego potencjału książka przynosi ze sobą niemałe...

AlterBob | 2014-03-12
Przeczytana: 01 marca 2014

Bardziej relacja z podróży (co prawda dosyć ekstremalnej) niż rasowy reportaż. Czyta się dosyć przyjemnie. Taka lektura na dwa wolne wieczory. Dwóch dwudziestolatków w podróży po Bliskim Wschodzie w przededniu II wojny irackiej. Imprezują, malują obrazy, włóczą się po bezdrożach Turcji, Iranu a na końcu docierają do Bagdadu, który dopiero co znalazł się pod amerykańską okupacją.
Najciekawsza dla mnie jest próba opisania reakcji świata muzułmańskiego na interwencję militarną koalicji w Iraku. Autor był świadkiem jednych z najtragiczniejszych chwil początku XXI wieku. Niestety próba opisu jest dosyć powierzchowna i naiwna. Autor nie do końca wykorzystuje potencjał sytuacji, czasu i miejsca w którym się znalazł.
Reasumując, jest to dosyć dobra, lekka (pomimo tragicznego momentu w historii) literatura podróżniczo-przygodowa.

Madi | 2013-06-28
Przeczytana: 20 maja 2013

Szczerze powiedziawszy nie przeczytałam jej do końca,=-jak dla mnie zbyt rozwlekłe opisy,zero akcji-po tytule spodziewałam się czego innego.

jud123 | 2013-12-25

Bardzo interesująca książka o podróży po Bliskim Wschodzie - z perspektywy laika, a nie arabisty, chłopaka podróżującego w wakacje po "dalekich krajach". Książka początkowo wydawała mi się płytka, jednak MYLIŁAM się, to świetny kawałek literatury obrazujący ŻYCIE młodych ludzi w różnych krajach Bliskiego Wschodu. Polecam

Aleksandra | 2012-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Naprawdę bardzo dobrze napisana książka podróżnicza! Opisuje 'podróż życia' dwójki malarzy brytyjskich po Bliskim Wschodzie, żeby było ciekawiej w przededniu wojny w Iraku z 2003 roku.
Książka napisana z humorem, opisuje bardzo wiele zabawnych sytuacji, które mogą zdarzyć się podróżnikowi. Pomimo że autor w trakcie wyprawy miał jedynie 22 lata, jego przemyślenia (chociaż czasem zbyt rozwlekające się) nt. islamu, kultury perskiej i arabskiej oraz sztuki nie są sztampowe i banalne.

Wiele z miejsc opisywanych w książce odwiedziłam osobiście, dlatego przypomina mi ona sytuacje, które niejednokrotnie sama przeżyłam. Nie jestem jednak pewna czy czytelnikowi, który nie jest z Bliskim Wschodem obeznany 'organoleptycznie', nie będzie brakować dłuższych opisów miejsc, zabytków czy samych trudów podróży.

Reasumując: polecam!

baskua | 2013-09-30
Przeczytana: 25 września 2013

Coś wspaniałego. Nie czytam książek podróżniczych, nie czytam książek z katergorii "geografia" albo "religia", zdarza mi się tylko czytać książki o sztuce, a jednak... Doskonały przykład tego, jak napisać książkę, która wciąga od pierwszej strony jak dobry kryminał, opisuje podróż jak w dzienniku, ukazuje społeczeństwa bez zakłamania i daje obraz religii znacznie lepszy niż przypadkowe książki i artykuły, które wpadają w ręce Kowalskiego. A do tego napisana z humorem. Jak skończyłam ją czytać, to marzyłam o tym, żeby tylko jakoś przypadkiem spotkać autora (albo jego towarzysza) i zapytać o tyle rzeczy...

Monika | 2011-12-03

Książka pokazuje Bliski Wschód oczami zachodu, ale bez uprzedzeń i stereotypów. Pomimo tego, że już dużo czytałam o tym regionie i religii, to dopiero dzięki tej książce dowiedziałam się wiele na temat społeczeństwa i obyczajów.

To nie tylko teoria, lecz dzięki przygodom, które zostały przeżyte i świetnie opisane przez laików, poczułam piaski Arabii na własnej skórze. Polecam miłośnikom kultury wschodu jak i laikom. :)

dorota_eulalja | 2012-01-26

Właściwie to nie przeczytałam jej do końca. Nabyłam "Córkę polarnika" i książka ta bardzo mnie poruszyła, postanowiłam spróbowac innych tego wydawnictwa... Nie udało się jednak w tym przypadku... Bardzo mnie nudziła.

Patryk | 2013-03-08

Bardzo ciekawa i pouczająca historia podróży na Bliski Wschód. Polecam zainteresowanym kulturą krajów arabskich oraz generalnie Islamem.