Męska dominacja

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
La domination masculine
83-88164-67-8
Cinnamon

Męska dominacja jest tak głęboko zakorzeniona w naszej nieświadomości, że prawie nie dostrzegamy jej przejawów. Jest z taką siłą wpisana w nasze oczekiwania, że nie potrafimy jej zakwestionować. Etnograficzna analiza społeczeństwa kabylskiego, które można nazwać rezerwuarem nieświadomości śródziemnomorskiej, stała się szczególnie potężnym narzędziem badania struktur symbolicznych i oczywistości charakteryzujących androcentryczną nieświadomość współczesnych mężczyzn i kobiet. Odkrycie trwałości męskiej dominacji zmusza do zmiany nawykowego sposobu problematyzowania tego zagadnienia i postawienia pytania: W jaki sposób dokonuje się historyczny proces "dehistoryzacji" męskiej dominacji? Jakie mechanizmy i instytucje, Rodzina, Kościół, Szkoła czy Państwo, uczestniczą w procesie jej reprodukcji? Czy możliwe jest osłabienie męskiej dominacji i wywołanie zmian blokowanych przez te mechanizmy i instytucje?

źródło opisu: Oficyna Naukowa, 2004

źródło okładki: www.oficyna-naukowa.pl

SocjoFantasy | 2019-06-12
Przeczytana: 17 maja 2019

Pierre Bourdieu należy do popularnego w ostatnich dziesięcioleciach nurtu francuskich socjologów, których książki przyczyniają się do nasilenia objawów migreny. Dwa opakowania Pyralginy zdecydowanie nie wystarczą, aby bezboleśnie przebrnąć przez tak przeintelektualizowany bełkot. Jako że nie mam w zwyczaju łykać tabletek, to podjąłem podwójne ryzyko, ale na szczęście - nie bez walki z samym sobą - przeżyłem i wracam z bagażem ciężkiego doświadczenia.

Niezrozumiałość książek postmodernistów/postmarksistów/postfreudowców paradoksalnie stanowi ich zasadniczą zaletę. Przeciętny człowiek machnie dłonią, przejdzie obok i uzna się za zbyt głupiego żeby próbować zrozumieć tak światłe umysły, które zapewne mają rację. Prowokacja Alana Sokala jednoznacznie wykazała, że ta metoda działa przerażająco skutecznie.

Książka Bourdieu wymierzona jest na walkę z rzeczywistością, kulturą i obiektywizmem. Autor stara się powiedzieć, że wszystko co wydawało Ci się słuszne lub oczywiste wcale takie...

anu | 2018-10-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebuki, //2018
Przeczytana: 17 października 2018

te fragmenty, w których bourdieu sam stosuje przemoc symboliczną są obrzydliwe — znakomity fail.

| 2015-11-27

XX wiek, socjologie i przeideologizowana przerzucona na grunt marksistowskiego socjo(pato)-aktywizmu (post-)freudomowa w pigułce. Aż strach pomyśleć, że można to brać na serio.

Konrad | 2015-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Żałuję, że przeczytałem ją dopiero teraz i w takiej a nie innej kolejności (względem innych, poświęconych podobnej tematyce książek) - nie tylko nic mnie nie zaskoczyło (pomysły Bourdieu żywo wprowadzają do swoich dzieł inni badacze), co więcej czułem pewną wtórność w podejmowanym temacie. Niestety odczuwam niedosyt, a pracę tę traktuję raczej jako propozycję projektu niż gotowe, pełnoprawne dzieło. Mimo tych zarzutów jest to dobra, nawet bardzo dobra lektura.

carecera | 2014-07-24

Fenomenalna, aczkolwiek fachowy język miejscami męczący.