Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa

Okładka książki Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa Guy Standing
Okładka książki Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa
Guy Standing Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Precariat – The New Dangerous Class
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301179724
Tłumacz:
Paweł Kaczmarski, Mateusz Karolak, Krzysztof Czarnecki
Tagi:
ekonomia prekariat nauki społeczne
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
145
136

Na półkach: ,

"Ach ta dzisiejsza młodzież! Taka nieogarnięta, bez zdolności kredytowej. Przeklęci millenialsi odkryli mydło i wynaleźli szampon w kostce, tylko by robotę co chwila zmieniali" rzekł "Janusz, przedsiębiorca", który w swoim "januszeksie" zatrudnia wszystkich pracowników na śmieciówkach, cały w nerwach, że trzeba im coś płacić.

Książka dobra i potrzebna, nareszcie nazwała fachowo to co obserwuję od lat, a mianowicie, że przemiany społeczno-kulturowo-światopoglądowe wyrażone przez nagłe zrywy narodowe, narastającą fundamentalizację społeczeństw i radykalizację poglądów mają źródło między innymi w przemianach gospodarczych, klasowych i wszechogarniającej nas globalizacji.

"Ach ta dzisiejsza młodzież! Taka nieogarnięta, bez zdolności kredytowej. Przeklęci millenialsi odkryli mydło i wynaleźli szampon w kostce, tylko by robotę co chwila zmieniali" rzekł "Janusz, przedsiębiorca", który w swoim "januszeksie" zatrudnia wszystkich pracowników na śmieciówkach, cały w nerwach, że trzeba im coś płacić.

Książka dobra i potrzebna, nareszcie nazwała...

więcej Pokaż mimo to

avatar
101
47

Na półkach: , ,

Na naszych oczach dokonuje się zmiana struktury społeczeństwa kapitalistycznego. Klasy społeczne, które w tym systemie funkcjonowały dotychczas, ulegają daleko idącym przemianom. Z jednej strony tworzy się elita - nieliczna klasa, niewyobrażalnie bogatych mieszkańców globu, których nawet nie sposób przypisać do określonego państwa, gdyż posiadane przez nich zasoby finansowe stawiają ich poza systemem prawnym i społecznym, a z drugiej prekariat - klasa ludzi pozbawionych zabezpieczeń i pewności jutra, która liczebnie zaczyna dominować.
Guy Standing odkrywa przed czytelnikiem obraz dzisiejszego świata i prognozuje jego dalszą przyszłość. Prekaryzacja społeczeństw jest już faktem i według autora będzie jedynie się pogłębiać. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że ta nowa klasa społeczna nie jest wewnętrznie jednolita i nie kieruje się wspólnym interesem, gdyż takiego nie da się dla niej zdefiniować.
Książka opisuje szczegółowo zjawiska społeczne i efekty gospodarcze, jakie występują we współczesnym świecie. Autor wyjaśnia ich tło oraz snuje rozważania o możliwej przyszłości.
Dla osób, chcących zrozumieć funkcjonowanie współczesnego świata ery globalizacji, a tym samym przygotować się na to, co nas wkrótce czeka książka ma wartość bezcenną.

Na naszych oczach dokonuje się zmiana struktury społeczeństwa kapitalistycznego. Klasy społeczne, które w tym systemie funkcjonowały dotychczas, ulegają daleko idącym przemianom. Z jednej strony tworzy się elita - nieliczna klasa, niewyobrażalnie bogatych mieszkańców globu, których nawet nie sposób przypisać do określonego państwa, gdyż posiadane przez nich zasoby finansowe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1046
290

Na półkach:

Interesująca książka naświetlająca trudności na dzisiejszym rynku pracy. Nie jest to może tytuł zasługujący na nazwanie najbardziej obiektywną książką roku, tym niemniej rzecz jest warta przeczytania, choćby jako zachęta do przemyśleń.

Interesująca książka naświetlająca trudności na dzisiejszym rynku pracy. Nie jest to może tytuł zasługujący na nazwanie najbardziej obiektywną książką roku, tym niemniej rzecz jest warta przeczytania, choćby jako zachęta do przemyśleń.

Pokaż mimo to

avatar
6142
3443

Na półkach:

Prekariat to nowa kategoria społeczna powstała w okresie późnego kapitalizmu. W jego skład wchodzą osoby zatrudnione na podstawie elastycznych form zatrudnienia (umowy zlecenia, czasowe i o dzieło). Słowo jest neologizmem stworzonym przez Guya Standinga (prekarious [niepewny] +proletariat) dla nazwania nowej grupy ludzi niemieszczących się w żadnej z dotychczasowych klas.
Od czasów pomysłów Margaret Thatcher w gospodarkach wielu krajów powstały zmiany, które sprawiły, że powstała nowa klasa: klasa ludzi pracujących od umowy do umowy. Guy Standing w swojej książce „Prekariat” pokazuje nietypowe oblicze tej nowej zbiorowości, którzy próbują jednoczy się pod sztucznymi symbolami, ponieważ nowa grupa społeczna nie posiada potencjału więziotwórczego i grupotwórczego przez niepewność zatrudnienia, która pozornie rzuca człowieka z jednej grupy do drugiej. Brak możliwości tworzenia związków zawodowych, czy innych wspólnot zmusza do szukania innych dróg prowadzących do jedności. Tym potrzebom wychodzą naprzeciw symbole
„Symbole są ważne. Pomagają zjednoczyć grupy w coś więcej niż wielość obcych sobie ludzi. Pomagają uformować klasę i zbudować tożsamość, pielęgnując świadomość wspólnoty i podstawę dla solidarności lub fraternité [siostrzeństwa/braterstwa]”.
Zmiany technologiczne wydają się ułatwiać życie, a dobrobyt, jakim dysponuje Zachód nie wyjaśnia powstania nowej formy zatrudnienia i kształtowania się klasy ludzi, w skład której wchodzą jednostki od słabo do bardzo dobrze wykształconych. Zjawisko prekaryzmu dotknęło również środowiska uniwersyteckie. Takie zmiany dają duże szanse, ale też stanowią ogromne zagrożenie dla nauki. Zwłaszcza w czasach kształtowania się nowego porządku, który nie gwarantuje zapewnienia społecznych hamulców bezpieczeństwa: od zasiłków dla bezrobotnych, których zatrudnieni na umowy zlecenia lub o dzieło nie dostają po naturalną śmierć emerytur czy nawet świadczeń zdrowotnych lub edukacyjnych. To, co wielu rewolucjonistów zmian pokazuje nam, jako raj (np. płatna edukacja) jest tu postrzegane jako zawężanie szans, wypieranie poza społeczeństwo tych mniej dynamicznych.
Książka pozwoli nam znaleźć odpowiedzi i postawić kolejne pytania dotyczące zmian przebiegających w naszym kraju. Pozwoli zrozumieć, dlaczego w naszym kraju owe zmiany są popierane przez znaczną część społeczeństwa, jak postrzegamy modele marksistowskich rozwiązań gospodarczych.
Guy Standing analizując zmiany przekonuje nas, że niepewność jutra niszczy związki międzyludzkie, które już nie mogą opierać się na zaufaniu, ponieważ brakuje w nich stabilnej sytuacji finansowej. Z „Prekariatu” dowiemy się jak bardzo nowe warunki kształtują spojrzenie na świat młodych ludzi, a starsi tracą przez nie grunt pod nogami, kiedy muszą wkroczyć na globalny rynek, na którym stosuje się wątpliwie dobre zasady etyczne.
Rynek pracy jest brutalny, a powstawanie nowych zmian pozbawia pracowników wielu gwarancji spychając ich do nowej klasy. Obecne posiadanie stabilnej pracy nie gwarantuje nam, że będzie ona zawsze i że uda nam się znaleźć podobną na podobnych warunkach. Nowe formy zatrudnienia pozbawiają gwarancji odpowiedniej możliwości zatrudnienia, ochrony pracownika przed zwolnieniem, posiadania pracy, ochrony zdrowia, zapewnienia rozwoju zawodowego przez pracodawcę, stałej pensji. Nową klasę dzieli wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, pochodzenie, a łączy niepewność, brak możliwości planowania życia, przez co coraz bardziej szerzy się model bycia singlem.
Guy Standing w swojej książce w bardzo interesujący sposób spojrzał na zmiany, w które jesteśmy wciśnięci. Książkę polecam wszystkim osobom interesującym się życiem społecznym oraz zagubionym na rynku pracy czy nierozumiejących tego zagubienia.

Prekariat to nowa kategoria społeczna powstała w okresie późnego kapitalizmu. W jego skład wchodzą osoby zatrudnione na podstawie elastycznych form zatrudnienia (umowy zlecenia, czasowe i o dzieło). Słowo jest neologizmem stworzonym przez Guya Standinga (prekarious [niepewny] +proletariat) dla nazwania nowej grupy ludzi niemieszczących się w żadnej z dotychczasowych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    130
  • Przeczytane
    68
  • Posiadam
    16
  • Ekonomia
    4
  • Socjologia
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Nauki społeczne
    3
  • 2019
    2
  • Lewicowe
    2
  • Naukowo
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa


Podobne książki

Przeczytaj także