Wieś

Okładka książki Wieś
Iwan Bunin Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Деревня
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
8320536405
Tłumacz:
Seweryn Pollak, Jarosław Iwaszkiewicz, Zofia Petersowa
Tagi:
Rosja obyczaje XX wiek
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
567
443

Na półkach: ,

To kolejna - obok "Liki", Róży Jerycha" i "O Czechowie".- książka Iwana Bunina, którą tu opisuję. Zafascynowana i przerażona stworzonymi przez niego obrazami rosyjskiej wsi. Sugestywnymi, okrutnymi, wieszczącymi zagładę. Los głównych bohaterów, braci Kuźmy i Tichona Bunin wpisuje w czas po rewolucji 1905 roku, w pierwsze próby wyrównywania krzywd. Dwanaście lat przed rewolucjami: lutową i październikową, które utopią Rosję w krwi.
Wiele obrazów wstrząsa mną

- śmierć Iwanuszki, który próbuje się nie dać śmierci,

- obraz smutnego pełnego rezygnacji ślubu ze złamaną upokorzeniem Młodą (ciemność zabłoconej od wnoszonego na butach topniejącego śniegu cerkwi, z której młodzi wychodzą w srogą zamieć)

- obraz umierania Iwanuszki, który nie chce się dać śmierci, poddaje się jej dopiero zrozumiawszy, że inni czekają już na tę śmierć przygotowując dla niego trumnę

- Kuźma załamany w dniu śmierci Iwanuszki, dobity widokiem ptaka zdechłego w klatce, swoją chorobą i brakiem choćby jednego ciepłego słowa od kogokolwiek

- "kruki na dziewiczo czystym śniegu", wspomnienie śmierci Iwanuszki, poczucie swego zmarnowanego życia, westchnienie Kuźmy " Boże, zlituj się nade mną, wyprowadź mnie stąd" a droga wyjścia jedna - śmierć

Bohaterowie "Wsi" to dwaj starzejący się braci Kuźma i Tichon. Dręczy ich

- poczucie przemijania życia ("Dni przeciekają niby woda między palcami - ani się obejrzał, jak nadeszła pięćdziesiątka, a teraz niedługo koniec wszystkiemu" jak myśli Tichon)

- poczucie bezsensowności życia (refleksja Kużmy, który czuł się "przybity potrzebą wypowiedzenia swojej własnej duszy, wyjaśnienia wszystkiego, co kaleczyło jego własne życie. W tym życiu najstraszniejsze było to, że było takie zwykłe, codzienne i z taką niepojętą szybkością rozpraszało się na drobiazgi")

- doświadczenia chorego Kuźmy ("Bezlitosnym, obcym i dziwnym wydaje się zazwyczaj chorym normalne życie.")

- przeczucie, że otaczający ich świat, w tym Rosja, zdąża do klęski

-" linieje, wszystko linieje" - refleksja Tichona w związku z wyrąbywaniem lasów

- "Nowa Rosja! Będzie jeszcze gorsza niż dawna! - na obrzeżach tego, co się dzieje we wsi, z jej mieszkańcami i słychać już zbliżającą się burzę zmian rewolucyjnych

- "Wilgotny, zimny wiatr, dmący z pola, targał kosmyki jego siwych włosów. I Kuźma przypomniał sobie ojca, dzieciństwo... " Rosjo, dokądże pędzisz?- przyszedł mu do głowy okrzyk Gogola"

- przerażająca ich perspektywa śmierci (Tichon do brata:
" Ach, bracie miły, niedługo i my staniemy na sądzie przed Jego tronem Czytam wieczorami brewiarz i płaczę, szlocham nad tą książką. W głowę zachodzę, jak to można było takie słodkie słowa wymyślić"
Zaczyna bratu czytać:"Płaczę i szlocham, gdy wspomnę o śmierci i widzę piękność naszą, stworzoną na obraz Boży, leżącą w grobie, wstrętną, oniemiałą, pozbawioną ludzkiego wyglądu... Zaiste, wszystko ludzkie - proch i marność, a życie - sen i mara. Albowiem bezcelowe jest życie wszystkiego ziemskiego. Pismo Swięte mówi: wówczas pokój osiągniemy, gdy legniemy w grobie, gdzie wspólnie przebywać będą królowie i żebracy".)

Bunin to mistrz opisywania przyrody tak, by odpowiadała stanom duszy bohaterów. Czytając go nie wiem już, czy to zima wtargnęła do ich dusz, czy ich stan zamroził świat wokół nich.

- "Zima była długa i śnieżna. Pola, słabo bielejące pod sinawym chmurnym niebem, stały się jakieś szersze, większe i jeszcze bardziej pustynne. Na tle pierwszego śniegu jaskrawiej odcinały się chałupy, stodoły, łoziny i gumna. Potem przyszły zawieje i namiotły, nawaliły tyle śniegu, że wieś nabrała jakiegoś północnego, dzikiego wyglądu. Czerniały już tylko drzwi i okienka, ledwie widoczne spod nawisłych czap śniegu i spomiędzy bieli gęstych zasp. Po zamieciach nad szary, stwardniały śnieg na polach przyszły ostre wiatry i zerwały ostatnie brązowe liście z samotnych dębów w parowach"

- "Znowu głęboko rozdarła się czarna ciemność, zamigotały krople deszczu i na pustkowiu w martwym błękitnawym świetle zarysował się kontur konia o chudej szyi. Na tle czarnym jak atrament błysnęło w oddali i znikło blade, metalicznie zielone pole owsa, a koń podniósł głowę - i Kuźmie zrobiło się strasznie".

O tytule: "Cała Rosja to jedna wieś!"
Post z blogu Zahre valley-of-dance.blog.onet.pl i z mojej strony nietylkoindie.pl

To kolejna - obok "Liki", Róży Jerycha" i "O Czechowie".- książka Iwana Bunina, którą tu opisuję. Zafascynowana i przerażona stworzonymi przez niego obrazami rosyjskiej wsi. Sugestywnymi, okrutnymi, wieszczącymi zagładę. Los głównych bohaterów, braci Kuźmy i Tichona Bunin wpisuje w czas po rewolucji 1905 roku, w pierwsze próby wyrównywania krzywd. Dwanaście lat przed...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    181
  • Chcę przeczytać
    126
  • Posiadam
    28
  • Literatura rosyjska
    11
  • Studia
    6
  • Literatura Rosyjska
    4
  • Rosja
    4
  • Audiobook
    3
  • 2014
    3
  • Do kupienia
    3

Cytaty

Więcej
Iwan Bunin Wieś Zobacz więcej
Iwan Bunin Wieś Zobacz więcej
Iwan Bunin Wieś Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także