Pamiętnik wariata

Zapiski sumasšedšego
klasyka obca, nowela, opowiadanie
klasyka
ania_och

Pamiętnik wariata; wydany w 1968 r. przez Warszawskie wydawnictwo "Książka i Wiedza"; zawiera, trzy utwory: "Wij", tytułowy "Pamiętnik wariata" - w którym dominuje pierwiastek realistyczny, oraz fantastyczną groteskę "Nos". Dwa ostatnie utwory należą do jednych z najgłośniejszych w twórczości M. Gogola.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Katarzyna Bartnicka | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Właściwie to tak chyba sobie wyobrażam szaleństwo, najpierw człowiek się zakochuje i widzi znaki, znaki jakie podtyka mu wyobraźnia, by następnie w ciągu przyczynowo-skutkowym najzwyczajniej w świecie ogłosić się królem. Szkoda, że to opowiadanie.

Ewa Stępień | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Tytułowe opowiadanie zdecydowanie najlepsze, świetnie ukazuje współistnienie dwóch wizji rzeczywistości: tej osobistej, wyimaginowanej oraz obiektywnie prawdziwej. Czytając "Pamiętnik wariata" niemalże wraz z głównym bohaterem popadałam w obłęd. Jego rozumowanie było zaskakująco logiczne, bo czymże przeciętny człowiek różni się od króla? Czyż nie ma takich samych palców, oczu, nosa? no właśnie, nosa... Taki tytuł nosi inne opowiadanie w tym zbiorze i, jak sam autor podsumował, nie zna powodów, dla których pisane są tego typu powiastki, i ja ich nie znam;) i "Wij", który spodobał mi się głównie dlatego, że lubię opowieści o wiedźmach;)

Sylwia | 2016-12-01
fiNka | 2016-08-02