PRL w klimacie absurdu

Okładka książki PRL w klimacie absurdu Zuzanna Grębecka, Wiesława Grochola, Hubert Musiał, Grzegorz Sobaszek
Okładka książki PRL w klimacie absurdu
Zuzanna GrębeckaWiesława Grochola Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska reportaż
reportaż
Ringier Axel Springer Polska
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7558-975-7
literatura faktu absurd prl

Okładka książki Jak zostałem premierem. Rozmowy pełne Moralnego Niepokoju Mariusz Cieślik, Robert Górski
Jak zostałem p... Mariusz Cieślik, Ro...
Okładka książki Goniąc marzenia, czyli podróż poślubna dookoła świata Michał Przybysz, Monika Przybysz
Goniąc marzeni... Michał Przybysz, Mo...
Okładka książki Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami Wojciech Mann, Krzysztof Materna
Podróże małe i... Wojciech Mann, Krzy...

Może dlatego, że nie poznałem PRLu na własnej skórze, ta epoka strasznie mnie bawi. Te wszystkie absurdy, ograniczenia i nakazy, zwyczajnie poprawiają mi humor. Do tego dochodzi ten niezwykły czar jaki rozsiewają wspomnienia minionej epoki: czar bliskości i głębokich relacji, jakie wymuszały na ludziach siermiężne czasy.

Bardzo ciekawa pozycja, sporo opisów rzeczywistości tamtych lat, bardzo przyjemnie i szybko się czyta. Książka raczej dla ludzi, którzy nie żyli w tamtym okresie i niewiele o nim wiedzą, wszystkie informacje podane są dość precyzyjnie i solidnie. Mimo wszystko jest jeden minus i to spory, książka ma w tytule słowo "absurd" natomiast w treści opisów tego absurdu jest dość niewiele, większość to opis sytuacji polityczno-gospodarczej i klimat panujący w okresie PRL, na początku mamy trochę podejścia humorystycznego, jednak szybko przechodzi to w zwykły opis historyczny. Ja osobiście oczekiwałem, że książka bardziej bardziej humorystyczna, ale i tak jest ok. Polecam głównie tym, którzy nie maja większej wiedzy o PRL, ale i tym, którzy chcą sobie przypomnieć.

Polecam wszystkim - pasjonatom tej dziwnej "epoki", jak i pokoleniom, które nie mają pojęcia co, to PRL.

Ciekawy podręcznik i historia. łatwa i przyjemna książka o łatwych i wymagających czasach

Książka "PRL w klimacie absurdu" przedstawia nam trudne czasy, ukazane w lekkich tonach humoru.
Autorzy, starszym czytelnikom, przypominają długie stanie w kolejce, puste półki oraz wszechobecna władza ludowa, która obiecywała gruszki na wierzbie, a nie wyrosły nawet pąki, bo chociaż wszystko rzekomo było, tak naprawdę nie było nic - ot, taki paradoks.

Mamy także pokazane PRL-owskie osobistości sportowe, jak pani Szewińska, czy pan Kozakiewicz, który za słynny jego gest, miał poważne kłopoty.

Smutniejszym zaś akcentem książki jest buntu szarego ludu, który domagał się sprawiedliwości i normalności, a niestety wielu przypłaciło to własnym życiem.

Jednak największą porażką ówczesnego rządu był wybór Karola Wojtyły na papieża - od tego momentu władza ludowa zaczęła trzeszczeć w posadach, a gwoździem do przysłowiowej trumny ogromny kredyt zaciągnięty przez Gierka u Japończyków, co zwiastowało początek końca.

Książka ukazuje ciężkie czasy Polski Ludowej.
Opatrzona ilustracjami z tamtych lat, pomaga czytelnikowi w małej cząstce przenieść się do tamtego świata; starszym przypomina, zaś młodszym otwiera oczy i pozwala docenić to, co jest teraz.

Mamy także pokazane...

Ciekawy almanach drobiazgów, które stworzyły kulturę życia w PRL-u. Całość utrzymana w tonie groteski. Przyjemnie się czyta i przegląda (bogato ilustrowane).

Urodziłem się w 1990 roku więc o PRLu mogłem tylko albo usłyszeć albo obejrzeć program albo przeczytać. Ta książka pokazała mi niejednokrotnie absurdy tamtych czasów. Ciekawy jestem czy nasze dzieci też będą czytały o absurdach naszych czasów.

Pozycja ta jest nader sympatyczna. Czytając ją, mamy co róż wypieki na twarzy a to z prostej przyczyny – klimat i jeszcze raz klimat codziennego życia. Jednocześnie muszę wskazać na interpretację zdjęć, która często jest nad wyraz. Bo czy młody czytelnik będzie wnikał co się kryje za ukazaną sceną – raczej nie. Zresztą ktoś kto nie przeżył minionej epoki (nawet będąc młodocianym – to ja) nie zrozumie tych wszystkich ochów, achów na towary deficytowe, czy też zasad obycia w rzeczywistości Polski Ludowej. Na uwagę za to zasługuje ostatni rozdział wraz z opisami i zdjęciami, który dla mnie osobiście jest rzetelny.

Książkę polecam – dla przypomnienia, zapoznania się dla niewtajemniczonych a przede wszystkim by poznać historię – wszak tak nie odległą.

Książkę warto przeczytać. Nie przytłacza faktami historycznymi, choć czuję zarazem niedosyt informacji... Ogólnie warta przeczytania...

Książka o niewielkich gabarytach ale za to dość pojemna, podzielona na 5 rozdziałów: Codzienność PRL-u czyli "Miś" Barei na żywo, Nowa świecka tradycja, czyli rytuały PRL-u, Idole PRL-u, Co i w jaki sposób próbowano nam wmówić, Kto i dlaczego nami rządził.
Chwilami bardzo komiczna, szczególnie gdy pojawiają się wyrażenia typu - męski zwis ozdobny jako określenie dla krawatu.

• PRL
  • Na mojej półce
  • Mam
  • PRL

Dodaj cytat z książki PRL w klimacie absurdu