Zawczas z poniewczasem

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poezja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-08-03625-2
poezja
ŁuP

Bogaty i nośny intelektualnie (...) tom poezji Jerzego Ficowskiego zaprasza do niezwykłej podróży w czasie. Zbiór pełen świeżych konceptów, pokazanych na nowo starych prawd, fundamentalnych pytań o historię, egzystencję, pamięć. Inteligentna gra z językiem wzmacnia siłę tej kunsztownej liryki.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2004

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Adrian Tync | 2017-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Pomimo całej mojej sympatii dla Jerzego Ficowskiego, nie jestem w stanie wysoko ocenić tego tomiku. Wiersze pomieszczone w "Zawczasie z poniewczasem" nie pozostawiają zbyt dużego pola manewru dla czytelnika: ich puenty przeważnie są podane jak na dłoni - niewiele zostaje do dopowiedzenia samemu, sensy zwykle rozwiązują się same, a minimalistyczne rozwiązania formalne nie przekładają się zbyt znacząco na zagęszczenie treści. Ale może tak poeta to widział: proste wiersze, z prostym przekazem, przy użyciu niewielu słów?
Z pewnością jednak zdarzą się też całkiem przyjemne, zabawne momenty, jak np. fragment z "Pamięci imka": "ale mówią / że cmentarz / to rzecz poważna / a Pan Bóg / tym bardziej", więc moje uwagi należy traktować nieco ostrożnie.

Jeśli ktoś szuka poezji zrozumiałej, jednoznacznej a jednocześnie niebanalnej, bo mimo wszystko Ficowski banał stara się wyminąć, to być może ta książka jest czymś więcej niż tylko kolejnym zbiorem wierszy, które wylecą z głowy zaraz po...

Grzegorz Jagosz | 2018-08-03
Na półkach: Przeczytane, Poezja