Przelot bocianów

Cykl: Zawrocie (tom 5)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
saga rodzinna, Zawrocie
Ag2S

Co robić, gdy z wielu dostępnych dróg zostaje jedynie ta, w którą nie zamierzaliśmy skręcać? "Przelot bocianów" – książka kończąca znakomity cykl o Zawrociu – to pełna emocji opowieść o samotności i budowaniu nowych więzi, o rozczarowaniu i nadziei, o zdradzie i prawdziwej miłości. Matylda odkrywa fakt, który przewraca jej dotychczasowe życie do góry nogami. Musi poukładać je od nowa, w...

Matylda odkrywa fakt, który przewraca jej dotychczasowe życie do góry nogami. Musi poukładać je od nowa, w zupełnie inną całość. Czy potrafi zrezygnować ze swobodnego życia? Jak zakończy się jej walka o siostrę i... z siostrą? Czy przegoni chmury, które zbierają się nad Zawrociem? Jaką rolę w tym zawirowaniu odegra Wiktoria Krampp, tajemnicza kuzynka z Paryża?

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Przelot_bocia...»

Nina | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Tu nie ma się co rozpisywać, trzeba po prostu przeczytać i przeżyć to wszystko razem z Matyldą. Jak już wcześniej pisałam, to jest dla mnie literatura wysokich lotów. Język, styl, sama historia - rewelacja. W tym tomie Matylda musi się zmierzyć z rzeczywistością, a to nie będzie łatwe ani dla niej samej, ani dla jej bliskich. Poznamy trochę faktów z przeszłości rodziny, a to za sprawą Wiktorii Krampp, przyjaciółki babki Aleksandry, która zdecydowała się opuścić na chwilę swój paryski świat i odwiedzić Polskę i Zawrocie oczywiście. Ale, jak wspomniałam, bardziej skupiamy się na dniu dzisiejszym. Matylda ma sporo rzeczy do zrobienia, przemyślenia, o i musi podjąć decyzję co dalej zrobić ze swoim życiem.
Cieszę się, że przede mną jeszcze jeden tom. Już się za niego zabieram :)

Będąc w bibliotece zobaczyłam powieść "Przelot Bocianów" Hanny Kowalewskiej i bez zastanowienia wypożyczyłam jakie było moje dobre zaskoczenie,że jak zaczęłam książkę to przepadłam chociaż nie było drugiej części z cyklu o "Zawrociu"to jednak wzięłam ostatni tom.
Matylda dowiaduje się,że jest w ciąży,ale dotąd lubiła żyć na zakręcie.
Czy uda się Matyldzie zaakceptować ten nowy stan rzeczy i czy zdoła poukładać swoje rozsypujące się życie w sensowną całość?A co z ojcem dziecka?
Czy będzie jego wsparcie,pomoc?
Jakby do tego jeszcze pojawia się tajemnicza krewna z Paryża i przywozi listy,które mogą odwrócić losy pięknego Zawrocia.

Oczarowało mnie kolejny raz Zawrocie,choć to ostatni piąty tom to jest cudowny,bardzo piękna książka mojej ulubionej pisarki,zachwycona jestem.
Refleksyjność,pełno emocji,bólu,smutku,lecz Matylda to serdeczna,pozytywna bohaterka uwielbiam ją i to bajeczne Zawrocie poprostu niepowtarzalne miejsce.
Po prostu,ciepła,piękna książka!!!!

Piąta część pięknej sagi o Zawrociu i jej obecnej mieszkance , czyli Matyldzie Malinowskiej - Just dobiegła końca . Książka trzymała poziom poprzednich części , chociaż postacie się pozmieniały . Zwłaszcza główna bohaterka , narratorka Matylda . Stała się jakaś taka '' miękka '' jak zresztą określiła ją też nowa postać opowieści , ekscentryczna cioteczka z Paryża , Wiktoria Krampp . Wiktoria to dość '' nieposkładana '' postać , która mimo że trochę zamieszała w życiu Matyldy , to również stała się dla niej nieocenionym źródłem informacji i historii z dawnych czasów . Jakoś tamta Matylda była mi bliższa . Ta miękka , jest dla mnie za miękka . Miała wokół siebie sporo życzliwych jej ludzi , a pokusiła się o użycie podstępu w celu sprowadzenia do Zawrocia matki . Podstęp się nie udał , ale to nie o to chodzi , chodzi o to że ta próba była taka trochę w moim odczuciu upokarzająca . Zabiegać o kogoś , kto Cię ledwo dostrzega , nawet jeśli to jest własna matka , a może właśnie dlatego że...

Anna | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Hanna Kowalewska ponownie oczarowała mnie kolejną częścią "Zawrocia" ... z zapałem i przyjemnością śledziłam skomplikowane relacje uczuciowe znanych mi z poprzednich tomów postaci i po raz kolejny jestem pod wielkim wrażeniem wrażliwości autorki i jej umiejętności opisywania niełatwych emocji...
Przelot bocianów", mimo emocjonalnych roszad i pokazów zazdrości ze strony członków rodziny Matyldy, okazuje się tak naprawdę powieścią bardzo wyciszoną i skupioną na życiu wewnętrznym dziedziczki Zawrocia. Bohaterka zastanawia się nad przyszłością, ale i mierzy się także z wiedzą na temat przeszłości. Rozwiązanie pewnych dotychczas niewyjaśnionych tajemnic otwiera nowy etap w życiu Matyldy. Pojawia się nadzieja... Polecam!!!

marysienkap | 2015-04-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Piąty tom cyklu o Zawrociu nie rozczarowuje, jednak nie ma w nim tyle akcji co w poprzednich częściach. Autorka umieściła w tekście dużo przypomnień, jeżeli ktoś by nie zetkną się z Zawrociem wcześniej lub po prostu o czymś zapomniał. Dlatego na początku troszkę wiało nudą. Intryg i tajemnic też już jest mniej. Matylda zaczyna patrzeć w przyszłość i nie rozgrzebywać starych ran, choć jeszcze kilku zaskakujących rzeczy dowie się na temat swojej rodziny. Polecam, chociażby dlatego, że bez "Przelotu bocianów" czytanie całego cyklu nie miało by sensu.

gwiazdka | 2013-01-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Piąta część cyklu o Zawrociu i o historii Matyldy. Odlot bocianów odbiega charakterem od poprzednich. Przede wszystkim nie ma tam wielkich zagadek i dociekliwego okrywania ich przez główną bohaterkę. Tym razem książka opowiada przede wszystkim o współczesności i problemach teraz a nie gdzieś tam kiedyś w przeszłości. Mimo to książkę czyta się bardzo dobrze. Tym bardziej, że ciągle coś się dzieje. Przyznam, że gdy sięgałam po kolejny tom cyklu bałam się, że to co podobało mi się w pierwszej części, tutaj mogło autorce umknąć, często bywa tak, że tylko początki są dobre, a dalej jest z górki. Na szczęście u Kowalewskiej wygląda to tak, jakby cały cykl był początkiem.

allison | 2012-06-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Przed chwilą skończyłam czytać ostatni tom cyklu o Zawrociu. Z jednej strony ucieszyłam się, że wreszcie dotarłam do finału, z drugiej - trochę szkoda mi rozstawać się z Matyldą. Zakończenie nie zamyka jednak losów bohaterów, więc pozostaje mieć nadzieję, że autorka jeszcze wróci do losów młodej i ekscentrycznej bohaterki.

W tej części, podobnie jak w poprzednich tomach, poznajemy nowych członków dalszej rodziny Matyldy, a z tym nierozerwalnie wiążą się kolejne tajemnice z przeszłości, które są stopniowo odkrywane przed bohaterką i przed czytelnikiem.

Całość czyta się z przyjemnością, mimo iż powieść obfituje w dramatyczne wydarzenia. Jest w niej smutek i ból, ale są też drobne radości, które czynią życie Matyldy znośniejszym. Pojawiają się i niespodzianki ubarwiające fabułę.

Polecam wszystkim, którzy lubią życiowe historie napisane w sposób ciekawy, naturalny, przekonujący i poprawny pod względem literackim.

Bożena1 | 2015-12-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Przeczytałam ostatni tom "Zawrocia...". Szkoda, że to już koniec, bo cała opowieść jest niezwykła, chwilami tragiczna, mroczna, ale taka bardzo życiowa. Czytając, można zżyć się z bohaterami tej książki, razem z główna bohaterką zgłębiać tajemnice jej rodziny, podziwiając jednocześnie jej upór w dążeniu do celu jakim jest poznanie prawdy i konsekwentne rozprawianie się z tą prawda obojętnie jaka by ona nie była.
Pani Hanna Kowalewska w swoich książkach pisze o życiu, tym zwyczajnym, bez upiększeń, bez zbędnych ozdobników, a cykl o "Zawrociu" nazwała bym "ostrą jazdą bez trzymanki" przez okrutnie zagmatwane ludzkie losy.
Myślę, że nie będzie przesadą określenie cyklu o Zawrociu powieścią psychologiczną i właśnie miłośnikom literatury psychologicznej polecam wszystkie pięć tomów powieści -
- "Tego lata w Zawrociu", "Maska arlekina", "Góra śpiących węży", "Inna wersja życia" i "Przelot bocianów".

liaguszka | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 marca 2017

Coraz bardziej wsiąkam. I coraz bardziej żal mi Matyldy. Czy ta kobieta w końcu zacznie żyć "długo i szczęśliwie"? Chciałabym... cóż, zabieram się za kolejny tom.

| 2011-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2011

Matylda…

Kobieta po przejściach. Inspektor w spódnicy próbujący rozwiązywać przeróżnej maści zagadki. Najważniejsza postać sagi o Zawrociu będąca jednocześnie narratorką całej opowieści.

Zawrocie…

Pewne wyjątkowe miejsce z pięknym domem i ogrodem będące ważną sceną dla wielu wydarzeń, sugestywnie przypominające również o tym, że człowiek jest częścią natury.

Charakterem „Przelot bocianów” nie odbiega od wcześniejszych części, czyli w dalszym ciągu teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami dni minionych przynosząc bohaterce nowe zagadki domagające się rozwiązania. Pomimo tego, że Matylda chce uporządkować swoje sprawy wciąż pozostaje rozdarta między teraźniejszością a przeszłością. Z pomocą przychodzi jej Wiktoria Krampp, cioteczna siostra babki Matyldy, Aleksandry. Dla niewtajemniczonych nadmienię, że babka Aleksandra, choć nieżyjąca, jest jedną z najważniejszych postaci całej sagi o Zawrociu i jest jej pełno na stronach powieści. Aby zaprowadzić porządek w teraźniejszości...