Nosiciel

Okładka książki Nosiciel Robin Cook
Okładka książki Nosiciel
Robin Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 4)
Vector
Rebis
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7510-779-1
Jacek Wietecki
nosiciel cook kryminał

Jedna z nielicznych książek autora, których nie przeczytałem. Nadrabiam zaległości. Początki współpracy pary patologów Laurie i Jack’a w odkrywaniu przyczyn śmierci denatów. Po lekturze mam mieszane odczucia. Czytałem już lepsze książki Cook’a.
Plusy:
- pokazanie jakim zagrożeniem dla świata jest terroryzm, w tym bioterroryzm;
- skutki takich zamachów są nieprzewidywalne i trudne do opanowania;
- spora dawka informacji na temat współczesnej broni biologicznej;
- w każdym kraju funkcjonują bojówki niezadowolone z władzy;
- nie wszyscy emigranci są w stanie zasymilować się w nowym środowisku;
- rozgoryczenie z powodu poniesionej porażki życiowej niektórych doprowadza do podjęcia radykalnych i nierozważnych kroków;
- nie brakuje psycholi gotowych rozwalić świat w imię swoich chorych zasad;
- całość uratowała końcówka i rewelacyjny epilog.
Minusy:
- początek strasznie mnie wynudził, akcji jak na lekarstwo;
- działania bohaterów przewidywalne, wręcz schematyczne;
- produkcja broni biologicznej nie jest ani łatwa, ani tania, jak sugeruje autor;
- nie znalazłem w książce, żadnego nosiciela pośredniego jak wskazuje tytuł.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- pokazanie jakim zagrożeniem dla świata jest terroryzm, w tym bioterroryzm;
- skutki takich zamachów są nieprzewidywalne i...

Nie jest to zbyt udana książka. Rosyjski emigrant, taksówkarz, ma dość Ameryki i najchętniej by ją zniszczył. Chce wracać do Rosji. W barze poznaje wodza Ludowej Armii Aryjskiej i zaczyna się ich współpraca. Na początek taksówkarz musi zabić swoją grubą żonę. I to jest najatrakcyjniejsza część książki. Żona już jest powalona trucizną, ale Rosjanin musi dowlec ją do łazienki, a żona waży 160 kilogramów, więc przewracają się wielokrotnie, cielsko żony ląduje na nim, ledwo biedak oddycha, pot leje się z niego, w końcu udaje się, zmordowany bohater sięga po wódę, bo to jego jedyny sprawdzony lek na ciężką nerwicę. Potem znowu jest nieciekawie, Rosjanin również ginie, ale na szczęście zakpił sobie ze wszystkich. Jak dobrze, że Polacy nie muszą się tak bardzo obawiać tej broni chemicznej. Na szczęście flegmatyczny pan od zdrowia trzyma rękę na pulsie.

Jestem wielkim fanem książek Robina Cook'a. 4 część serii jest naprawdę ciekawa, może nie tak bardzo emocjonująca jak poprzednia, ale czyta się bardzo przyjemnie. Polecam.

Fajny powrót do lat 90

Fajny powrót do lat 90

Oczekiwałam czegoś więcej, przeciętny thriller, muszę jednak przyznać, że biotechnologiczne wzmianki były naprawdę fajne, dodaje to książce uroku, ale nie jest ich znowu aż tyle by mogły zniwelować mało nadzwyczajną fabułę. Na pewno fajna seria, inne tomy pewnie kiedyś jeszcze przeczytam, ale zapewne nie przebrnę przez nie z zapartym tchem. Główny bohater swoim uporem wydaje mi się być po prostu mało realny... ale ogólnie postacie oceniam na plus.

„Nosiciel” to czwarty tom serii o Jacku i Laurie, patologach, którzy starają się dociec przyczyny śmierci osób, które trafiają na ich stół. Oboje są dość specyficzni i trudno ich nie polubić.
W tej części mamy do czynienia z mężczyzną, którego śmierć nie wzbudza początkowo większych podejrzeń. Wykryty wąglik jest tłumaczony pracą mężczyzny, który handluje dywanami z różnych krajów i w nich można znaleźć zarodki choroby. Jednakże Jack ma jakieś przeczucie, że coś mu nie pasuje i zaczyna drążyć temat. Okazuje się, że dywany są czyste, a skupisko wąglika znajduje się w konkretnym miejscu w biurze. W międzyczasie Jurij planuje zemstę chce zarazić jak największą ilość osób śmiertelną chorobą. Znajduje osoby, które pomagają mu zdobyć potrzebne rzeczy, ale oczekują pomocy w realizacji własnego celu. Nieoczekiwanie do laboratorium Jurija dostaje się jego żona, co nie podoba się jego wspólnikom i każą mu pozbyć się jej. Jurij używa przygotowaną przez siebie śmiertelną mieszankę i w ostatniej chwili dzwoni na pogotowie żeby nie wzbudzić podejrzeń, że nic nie zrobił żeby ją uratować.
Sytuacja coraz bardziej są komplikuje i Jack znajduje się w niebezpieczeństwie. Trwa wyścig z czasem. Czy pierwszy będzie Jack i uratuje sytuację czy Jurij, dla którego najważniejsza jest zemsta.
Tematyka ciekawa, jednakże początkowo idzie dość opornie, dopiero z czasem jak sytuacja się rozwija to tempo przyspiesza i udaje się dobrnąć do końca. Oprócz głównego wątku mamy również poboczne, dotyczące relacji Laurie, Jacka i Lou i tutaj przydałaby się znajomość poprzednich części, czego osobiście nie miałam, aczkolwiek dało radę połapać się o co chodzi.
Styl pisania dość ciężki, aczkolwiek ratuje go opis postaci. Każda z nich jest wyrazista i ma przedstawione cechy zarówno pozytywne jak i negatywne, bez wynoszenia na piedestał i wychwalania.
Zapewne sięgnę po poprzednie części jak i kolejne.

Kolejna, już czwarta część serii o Laurie Montgomery i Jacku Stapletonie. Jak na razie nie zapowiada się na to, żebym w najbliższym czasie znudziła się tymi postaciami, wręcz przeciwnie, każda kolejna część powoduje, że lubię je coraz bardziej.

Jak z okładkowego opisu wynika ta część jest poświęcona tematowi broni biologicznej i bioterroryzmowi. Autor na końcu książki umieścił notatkę, która mówi, że w ostatnim dziesięcioleciu (książka wydrukowana w 2002 roku) groźba terroryzmu narasta z coraz większą siłą. Podaje przykłady użycia gazu sarin w tokijskim metrze, zatrucia barów sałatkowych w oregońskich restauracjach oraz groźby użycia broni biologicznej przez kraje takie jak Iran, Irak czy Libia.
Zdaniem Cooka w wypadku biologicznego zamachu osobami, które pierwsze zetkną się z atakiem będą patolodzy sądowi od których to będzie potem zależało, czy atak zostanie stłumiony w zarodku, czy może środki rażenia będą się rozprzestrzeniać dokonując coraz większych szkód.

Jak już wcześniej wspominałam ta część sprawiła, że moja sympatia do głównych bohaterów wzrosła jeszcze bardziej, ale to nie znaczy, że cała książka jest wolna od sytuacji, w których miałam ich za kompletnych głupców. W pewnych momentach zaczęłam wątpić w inteligencję doktora Stapletona, nie tylko wtedy kiedy dobrowolnie narażał się na postrzelenie, ale też wtedy, kiedy nie zauważył, że trwa pościg za nim, a na ulicach robi się kompletny karambol. Rozumiem, że rowerem jeździ szybko i wręcz wyczynowo, ale nie zauważyć, że goni go furgonetka, w której siedzi kilku uzbrojonych facetów, celują w niego i rozwalają prawie każdy samochód, który staje im na drodze??? Trochę naciągane moim zdaniem.

Pomijając te czasem abstrakcyjne sytuacje nie mogę powiedzieć, że książka była zła, temat przewodni jaki odjął autor jest moim zdaniem ciekawy nie tylko ze względu na to, że świetnie go zrealizował, ale też dlatego, że w dzisiejszych czasach istnieje realne zagrożenie ataku biologicznego. Świat ciągle się rozwija, medycyna i technologia rwie do przodu i nie brakuje u nas psychopatów, którzy chętnie unicestwiliby parę tysięcy ludzi dla własnej przyjemności. Książka pozwala zastanowić się nad tym i uświadomić sobie, że nawet nie wiemy kiedy możemy paść ofiarą ataku bioterrorystycznego.

Więcej tutaj: https://czytampolecam.blogspot.com/2018/08/nosiciel-robin-cook.html

2095
2033

Czwarta część cyklu Laurie Montgomery i Jack Stapleton.
Z okładki:
Nowojorski taksówkarz, Jurij Dawidow, w przeszłości technik w radzieckich zakładach produkujących broń biologiczną, zawiódł się na swojej nowej ojczyźnie. Planuje zemstę. Jednak zanim do niej dojdzie, musi wypróbować swoją broń na niewinnych ofiarach. W tym samym czasie do kostnicy miejskiej trafiają zwłoki kilku osób, które zmarły w nie wyjaśnionych okolicznościach. Rozwiązanie zagadki, rysujące się w głowie przeprowadzającego autopsję Jacka Stapletona, przekracza wszelkie wyobrażenia.
Ode mnie:
Książka porusza wątek bioterroryzmu. Czyta się ją szybko i lekko. Bardzo lubię tę serię. Mnie zachwyciła swoją realnością.

Czwarta część cyklu Laurie Montgomery i Jack Stapleton.
Z okładki:

Temat ciekawy, ale książka trochę przeciętna. Od samego początku wiadomo, kto i co zamierza zrobić oraz jakie będą tego skutki. Do samego końca nic się nie zmieniało niestety. Gdyby nie lekko zaskakujące zakończenie to wszystko byłoby przewidywalne, chociaż i tego można było się po części domyśleć. Kilka pobocznych epizodów, które miały odwrócić uwagę od negatywnych postaci i nakierować głównych bohaterów na wskazówki zagmatwanej historii, były dość słabe jak dla mnie. Ogólne wrażenie średnie.

jad kiełbasiany i wąglik oraz niespodziewane możliwości biotechniki prosto ze Swierdłowska

• Robin Cook
  • Thriller medyczny