Teoria ostateczna

Wydawnictwo: W.A.B.

Czy ciąg szesnastu cyfr może zagrozić istnieniu świata? Tak, jeśli te cyfry są zapisem idei stworzenia broni zdolnej zniszczyć dosłownie wszystko. Światowej sławy fizyk, Hans Kleinman, jeden z asystentów Einsteina, umierając w szpitalu jako ofiara ciężkiego pobicia, wzywa swojego byłego ucznia i powierza mu tajemnicę. Od tej chwili David staje się zwierzyną łowną. Poluje na niego FBI, polują terroryści. Gdy w niewyjaśniony sposób giną dwaj inni współpracownicy Einsteina, David z pomocą dawnej koleżanki, profesor fizyki, postanawia rozwiązać zagadkę „ostatecznej teorii”. Czy zwykły człowiek jest w stanie pokrzyżować plany najbardziej wpływowych ludzi na świecie?
Autor nie szczędzi czytelnikowi drastycznych scen, ale łagodzi je wspaniałym poczuciem humoru. Nie zostawia suchej nitki na FBI, opisując brutalne przesłuchania i nieudolność funkcjonariuszy. Dostaje się też znanym politykom. Powieść zarówno dla wielbicieli thrillerów, jak i dla pasjonatów najnowszych odkryć naukowych.

Thomas886 | 2016-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Ostatnia teoria, której przestraszył się nawet wynalazca, czyli Albert Einstein...
Czego dotyczyła i jakie szkody mogłaby wyrządzić, gdyby dostałą się w niepowołane ręce?
Trzeba przeczytać tą powieść, a potem zastanowić się, dlaczego ludzie tworzą broń wszelkiego rodzaju, która może zniszczyć całą planetę...

Lekka i przyjemna powieść, którą można przeczytać jednym tchem.

Annia | 2014-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

No cóż,
gruba-ale nie takie czytałam pochłonięta w lekturze.
Przeczytałam bo już zaczęłam,bo dostałam w prezencie.Nie żeby się ciągła,ale mogła by być o połowę krótsza.Dużo opisów dużo pojęć fizyki.
Fajna,ale d... nie urywa ;)

książek: 2025
Anka | 2015-07-30

Sięgając po tą pozycję miałam obawy które nabyłam po przeczytaniu poprzedniej, o podobnym wątku. Okazało się jednak, że obawy były bezpodstawne. Dobry pisarz potrafi zaabsorbowac czytelnika na 100%. Książka jest dokładnie taka jakiej oczekiwałam. To doskonała przygoda i fikcja która została umiejętnie wpleciona w rzeczywistość.

alicjuszka | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

Czytałam już lepsze książki, ale ta wg mojej oceny zasługuje na ocenę bardzo dobrą. Jak dla mnie za dużo było pojęć i opisów naukowych. Poza tym cały czas się coś dzieje, są nieprzewidziane zwroty akcji. Choć powiem szczerze, przy pierwszej możliwości odgadłam, kto jest zleceniodawcą, to myślę, że warto przeczytać tę książkę.

eR_ | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Według New York Times'a -genialna,ale taką samą opinię mieli o 50 twarzach jednego erotomana.

Zaś teorie spiskowe,a obiecałem sobie ,że dam spokój.
Nowe cząsteczki odkryte przez fizyków mogące zgładzić ludzkość,tak jakby rozszczepienie atomu było tylko niewinną igraszką,ale co ja tam wiem.

Oczywiście Amerykanie zdołają wszystkich ocalić,tak się zastanawiam,co byśmy robili bez nich,jakby Kolumb źle skręcił.

Asica | 2017-11-15
Przeczytana: 31 marca 2017

Ksiazka obszerna stronnicowo, ale ani na moment nie nudzi. Wciaz cos sie dzieje, a zwroty akcji sa bardzo zaskakujace. Z checia obejrzalabym film o profesorze historii nauk, ktory nagle znalazl sie na celowniku FBI oraz platnego mordercy.

Nie jestem fanka fizyki. Moj umysl zdecydowanie nie jest umyslem scislym, ale sposob w jaki autor wplotl watki naukowe jest jak najbardziej przystepny i nie nuzacy. Co ciekawe ksiazka opiera sie na nowinkach technicznych i odkryciach naukowych, wiec polecam rowniez przeczytac slowo od autora.

Z tej powiesci mozna wysnuc rozne wnioski, ale najwazniejsze wg mnie sa te dwa. Po pierwsze odkrycia naukowe nie zawsze maja na celu dobro calego swiata, a czasami wrecz odwrotnie. To pieniadze rzadza swiatem i czesto ludzmi kieruja bardze zle pobudki, aby zagrozic cywilizacji i przejac kontrole nad ludzkoscia. Niekiedy badania naukowe maja drugie dno i lepiej dla swiata, by ich wyniki nigdy nie ujrzaly swiatla dziennego. Po drugie im czlowiek mniej wie,...

Piotrek | 2014-10-16
Przeczytana: 15 października 2014

Zawsze mam dystans do klonów "teorii spiskowych Dana Browna". Debiutancka książka Alperta nieco zanosiła się na właśnie takie "fantasy o próbie zniszczenia świata w jedne dzień", ale na koniec się obroniła.

O tym ile naukowego podejścia jest w tej książce można gdybać. O tym ile czytelnik powinien wiedzieć o fizyce także. Są tu pewne naukowe stwierdzenia, których nie ogarniemy niestety naszą trójką z fizyki z liceum, ale można ominąć pewne rzeczy w książce, jeśli nie należymy do tych specjalnie ciekawskich.

Plus za to, że autor zajmuje się opasywaną dziedziną i specjalnie nie wymyśla byle czego i próbuje podać czytelnikowi najprostszy sens danego zagadnienia. Drugim plusem jest fabuła, która trzyma się kupy a akcja, choć typowo amerykańska, jest szybka i specjalnie nie zanudza.

Warto Marka Alperta pochwalić i przeczytać Teorię Ostateczną - autor ma swój pomysł, który od początku do końca wykorzystuje i realizuje. Bawi się nauka i fizyką, a nie każe się jej uczyć. Nie podąża...

Agnieszka | 2009-12-30

Bardzo dobra książka!
Wciąga już od pierwszych kartek i aż do samego końca po prostu nie można się oderwać.
Świetne połączenie nauki (szczególnie fizyki) ze zręcznie skonstruowaną intrygą. Wyścig ze ścigającymi, wyścig z czasem. A do tego wszystko tak prawdopodobne.
Polecam!

pumpidi | 2018-05-15
Przeczytana: 14 maja 2018

Książka nijaka. Porównywana z "Kodem Da Vinci" bezpodstawnie, bo nie dorasta tej książce do pięt. Tylko dlatego jak sądzę porównywana, bo na żywca zerżnięte postaci i intryga. Przeczytałam ale się pomęczyłam. Na siłę (takie mam odczucia) każdy zły charakter jest potworem. Żadnych ludzkich uczuć. Przecież nawet Hitler był koneserem sztuki i jakąś tam wrażliwość posiadał. Tajemnice, które były skrywane przez tyle lat i z wielkim trudem po trochu odkrywane, przez tych złych są ot tak sobie bez zbytniej dedukcji odkrywane, mimo iż inteligentni naukowcy z mozołem prawie sobie nie radzili. Może za ostro oceniam tą książkę, bo jednak było kilka fajnych scenek. Chociażby z wieczorem kawalerskim. Postać Gupty i jego wnuka oraz żony Davida ciekawie skonstruowane. Reszta taka jakaś płytka. Strasznie mnie denerwowała ta książka.

Wonderlandofbooks | 2015-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 stycznia 2015

,,Teoria ostateczna" jest moją pierwszą książką przeczytaną w tym roku. I gdyby mi ktoś powiedział, że pierwsze dni stycznia zacznę z fizyką i równianami matematyczni, na pewno bym temu komuś nie uwierzyła.

David był kiedyś studentem fizyki na prestiżowym uniwersytecie. Jednak porzucił studia na rzecz historii. ( też bym tak zrobiła)
Ale po kilkunastu latach fizyka się o niego upomniała.
Kiedy jego były profesor zostaje śmiertelnie okaleczony, przekazuje Davidowi wskazówki do odkrycia ostatniej teorii Einsteina. Jednocześnie przestrzega go, żeby nie mówił o niej nikomu, ponieważ jest ona zbyt niebezpieczna.
Niestety, zaraz po śmierci profesora mężczyznę aresztuje FBI. Mimo, że szczęśliwym trafem udaje mu się uciec, jego śladem podąża nie tylko siły specjalne, ale również nieobliczalny morderca profesora.

Pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał i uważam, że został dobrze zrealizowany. Pomimo, że nad naszym bohaterem ciążyła śmierć i cały czas uciekał, to przy okazji odkrywał...