Teoria ostateczna

Wydawnictwo: W.A.B.

Czy ciąg szesnastu cyfr może zagrozić istnieniu świata? Tak, jeśli te cyfry są zapisem idei stworzenia broni zdolnej zniszczyć dosłownie wszystko. Światowej sławy fizyk, Hans Kleinman, jeden z asystentów Einsteina, umierając w szpitalu jako ofiara ciężkiego pobicia, wzywa swojego byłego ucznia i powierza mu tajemnicę. Od tej chwili David staje się zwierzyną łowną. Poluje na niego FBI, polują terroryści. Gdy w niewyjaśniony sposób giną dwaj inni współpracownicy Einsteina, David z pomocą dawnej koleżanki, profesor fizyki, postanawia rozwiązać zagadkę „ostatecznej teorii”. Czy zwykły człowiek jest w stanie pokrzyżować plany najbardziej wpływowych ludzi na świecie?
Autor nie szczędzi czytelnikowi drastycznych scen, ale łagodzi je wspaniałym poczuciem humoru. Nie zostawia suchej nitki na FBI, opisując brutalne przesłuchania i nieudolność funkcjonariuszy. Dostaje się też znanym politykom. Powieść zarówno dla wielbicieli thrillerów, jak i dla pasjonatów najnowszych odkryć naukowych.

Thomas886 | 2016-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Ostatnia teoria, której przestraszył się nawet wynalazca, czyli Albert Einstein...
Czego dotyczyła i jakie szkody mogłaby wyrządzić, gdyby dostałą się w niepowołane ręce?
Trzeba przeczytać tą powieść, a potem zastanowić się, dlaczego ludzie tworzą broń wszelkiego rodzaju, która może zniszczyć całą planetę...

Lekka i przyjemna powieść, którą można przeczytać jednym tchem.

Annia | 2014-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

No cóż,
gruba-ale nie takie czytałam pochłonięta w lekturze.
Przeczytałam bo już zaczęłam,bo dostałam w prezencie.Nie żeby się ciągła,ale mogła by być o połowę krótsza.Dużo opisów dużo pojęć fizyki.
Fajna,ale d... nie urywa ;)

eR_ | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Według New York Times'a -genialna,ale taką samą opinię mieli o 50 twarzach jednego erotomana.

Zaś teorie spiskowe,a obiecałem sobie ,że dam spokój.
Nowe cząsteczki odkryte przez fizyków mogące zgładzić ludzkość,tak jakby rozszczepienie atomu było tylko niewinną igraszką,ale co ja tam wiem.

Oczywiście Amerykanie zdołają wszystkich ocalić,tak się zastanawiam,co byśmy robili bez nich,jakby Kolumb źle skręcił.

alicjuszka | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

Czytałam już lepsze książki, ale ta wg mojej oceny zasługuje na ocenę bardzo dobrą. Jak dla mnie za dużo było pojęć i opisów naukowych. Poza tym cały czas się coś dzieje, są nieprzewidziane zwroty akcji. Choć powiem szczerze, przy pierwszej możliwości odgadłam, kto jest zleceniodawcą, to myślę, że warto przeczytać tę książkę.

Anka | 2015-07-30

Sięgając po tą pozycję miałam obawy które nabyłam po przeczytaniu poprzedniej, o podobnym wątku. Okazało się jednak, że obawy były bezpodstawne. Dobry pisarz potrafi zaabsorbowac czytelnika na 100%. Książka jest dokładnie taka jakiej oczekiwałam. To doskonała przygoda i fikcja która została umiejętnie wpleciona w rzeczywistość.

Piotrek | 2014-10-16
Przeczytana: 15 października 2014

Zawsze mam dystans do klonów "teorii spiskowych Dana Browna". Debiutancka książka Alperta nieco zanosiła się na właśnie takie "fantasy o próbie zniszczenia świata w jedne dzień", ale na koniec się obroniła.

O tym ile naukowego podejścia jest w tej książce można gdybać. O tym ile czytelnik powinien wiedzieć o fizyce także. Są tu pewne naukowe stwierdzenia, których nie ogarniemy niestety naszą trójką z fizyki z liceum, ale można ominąć pewne rzeczy w książce, jeśli nie należymy do tych specjalnie ciekawskich.

Plus za to, że autor zajmuje się opasywaną dziedziną i specjalnie nie wymyśla byle czego i próbuje podać czytelnikowi najprostszy sens danego zagadnienia. Drugim plusem jest fabuła, która trzyma się kupy a akcja, choć typowo amerykańska, jest szybka i specjalnie nie zanudza.

Warto Marka Alperta pochwalić i przeczytać Teorię Ostateczną - autor ma swój pomysł, który od początku do końca wykorzystuje i realizuje. Bawi się nauka i fizyką, a nie każe się jej uczyć. Nie podąża...

Agnieszka | 2009-12-30

Bardzo dobra książka!
Wciąga już od pierwszych kartek i aż do samego końca po prostu nie można się oderwać.
Świetne połączenie nauki (szczególnie fizyki) ze zręcznie skonstruowaną intrygą. Wyścig ze ścigającymi, wyścig z czasem. A do tego wszystko tak prawdopodobne.
Polecam!

Wonderlandofbooks | 2015-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 stycznia 2015

,,Teoria ostateczna" jest moją pierwszą książką przeczytaną w tym roku. I gdyby mi ktoś powiedział, że pierwsze dni stycznia zacznę z fizyką i równianami matematyczni, na pewno bym temu komuś nie uwierzyła.

David był kiedyś studentem fizyki na prestiżowym uniwersytecie. Jednak porzucił studia na rzecz historii. ( też bym tak zrobiła)
Ale po kilkunastu latach fizyka się o niego upomniała.
Kiedy jego były profesor zostaje śmiertelnie okaleczony, przekazuje Davidowi wskazówki do odkrycia ostatniej teorii Einsteina. Jednocześnie przestrzega go, żeby nie mówił o niej nikomu, ponieważ jest ona zbyt niebezpieczna.
Niestety, zaraz po śmierci profesora mężczyznę aresztuje FBI. Mimo, że szczęśliwym trafem udaje mu się uciec, jego śladem podąża nie tylko siły specjalne, ale również nieobliczalny morderca profesora.

Pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał i uważam, że został dobrze zrealizowany. Pomimo, że nad naszym bohaterem ciążyła śmierć i cały czas uciekał, to przy okazji odkrywał...

Delta | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Moim zdaniem książka jest warta uwagi, aczkolwiek nie dla każdego. Naukowe opisy na temat astrofizyki oraz rozważania nad cząstkami elementarnymi są dla jednych wadą, a dla innych zaletą tego utworu. Potrafią przyciągnąć, albo zniechęcić, co to już zależy od osobistych preferencji czytelnika. Mi się osobiście podobały tego typu "wstawki", które czasami skłaniały do przeczytania tego samego akapitu drugi raz.

Kolejnym atutem tego kryminału są z pewnością dobrze wykreowani bohaterowie. Osobiście najbardziej mi przypadła do gustu Monique - postać zdecydowana i posiadająca trzeźwe spojrzenie na świat, stąpająca twardo po ziemi, nieustępliwa wobec wszelakich przeciwności życiowych. Oprócz profesor fizyki przypadła mi do gustu pani Lucille (szczególnie pod koniec książki, kiedy potrafiła wyrazić swój sprzeciw wobec wiceprezydenta), jednakże inni bohaterowie wykreowani przez autora też posiadali ciekawe charaktery, chociażby główna postać umieszczona w samym środku wiru wydarzeń –...

Sławomir | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 lipca 2014

Świetna pozycja. Szczególnie przypadła mi do gustu znajomość autora w temacie nowoczesnej fizyki. Wcale nie tak często ktoś wie o czym pisze i gratulowałem autorowi przygotowania do tematu. Jak okazało się gdy przeczytałem notkę od autora wcale nie musiał się przygotowywać, bo po prostu się na tym zna:) Ale to wcale nie umniejsza faktu, że mamy tu mające swe odbicie w rzeczywistości elementy a nie bełkot i żenujące uproszczenia. Zaznaczyć też trzeba, że w niesamowitą lekkością dokonuje autor takich uproszczeń które nie szkodzą zagadnieniu a jednocześnie nie zniechęcają laika.
Wątek sensacyjny również całkiem zgrabny. Co też ważne dla mnie, pozbawiony amerykańskiego patriotyzmu, który jest dziwnie bliźniaczy z odruchem Pawłowa i równie powierzchowny co blond gwiazdka popu a nadęty jak kościelny bonzo w sutannie.
Sensowna książka reasumując.