Dotyk martwych

Cykl: Sookie Stackhouse (tom 8.5)
Wydawnictwo: Nowa Proza
A Touch of Dead
pastelova

(Jest to cykl opowiadań) Charlaine Harris na nowo definiuje i ożywia świat istot nadnaturalnych – w cyklu bestsellerowych powieści o wampirach z Południa, których główną bohaterką jest kelnerka-telepatka Sookie Stackhouse. A oto wszystkie opowiadania o Sookie, pierwszy raz zebrane w jednym tomie. We „Wróżkowym pyle” telepatyczny talent Sookie przydaje się do odkrycia tajemnicy morderstwa...

(Jest to cykl opowiadań)

We „Wróżkowym pyle” telepatyczny talent Sookie przydaje się do odkrycia tajemnicy morderstwa jednej z wróżek-trojaczków.
„Noc Drakuli” ma być wprawdzie upamiętnieniem narodzin Księcia Ciemności, ale to Sookie dostaje z tej okazji smakowicie wyglądający prezent.
Wiadomość o śmierci kuzynki jest dla Sookie wstrząsająca, a wieść o tym, że kuzynka była wampirzycą i zginęła przebita kołkiem, dosłownie odbiera jej mowę – w „Krótkiej odpowiedzi”.
Kiedy Sookie sprzymierza się z zaprzyjaźnioną wiedźmą, Amelią, żeby odkryć, komu zalazł za skórę najlepszy agent ubezpieczeniowy w Bon Temps, obie mają „Fart”.
W „Prezencie” Sookie zmaga się w samotności ze świąteczną chandrą – ale tylko do momentu niespodziewanego spotkania z kimś, kto ma o wiele większe problemy niż samotność.
Sookie – obdarzona urokiem mieszkanki amerykańskiego Południa i zmagająca się z tysiącem głosów w głowie – szybko staje się ulubienicą wszystkich gości baru i katalizatorem nadprzyrodzonych wydarzeń w świecie, który jest dziwny i niesamowity, a zarazem prawdopodobny.

źródło opisu: Wydawnictwo Nowa Proza, 2011

źródło okładki: http://www.nowaproza.eu/

kajsanka | 2011-10-08
Przeczytana: 2011 rok

Żenada.
Cykl jest specyficzny-trzeba lubić taką literaturę,akceptować język,przyzwyczaić się do rozumowania i działania ludzi z małego miasteczka na południu Stanów (nasz odpowiednik-mentalność konserwatywno-małomiasteczkowa rodem z Zapiździewa Dolnego),ale nie powiem,ma to swój urok.
Sam zbiór opowiadań jest jakimś bękartem tego cyklu.Czułam się jakbym czytała zbiorek opowiadanek detektywistycznych dla podstawówki.Wyjmując seks i przemoc,dzieci spokojnie mogłyby przerabiać to w ramach lektury w 4 klasie i uczyć się prostackiego i sztampowego schematu-zawiązanie akcji-proces logistyczny(i tu cudowna Sookie w roli Sherlocka oraz Amelia jako Watson)-rozwiązanie zagadki-majestatyczny happy end...Literacka wartość zerowa.
A najciekawszym zabiegiem jest wstęp samej autorki,gdzie streszcza ona wszystkie opowiadania-nie ma już po co ich czytać,oraz umiejscawia je w czasie między konkretnymi częściami cyklu,co jest mocno naciągane,bo główne postacie w opowiadaniach traktują się...

AKor | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Książka średnich lotów, ale czyta się przyjemnie. Jeśli nie ma się ochoty wytężyć mózgu, jest to godne polecenia. Nie mówiąc o tym że kilka razy się zaczerwieniłam.

Charlaine Harris, którą wielu uznaje za bestsellerową pisarkę, nie skradła mojego serca. Nie rozbudziła mojej wyobraźni, a jedynie ciekawość, ponieważ sam plan jej powieści był dobry; padło wykonanie. Co mogę powiedzieć o niej więcej? Właściwie tylko tyle, że niezmiernie dziwi mnie fakt popularności jej książek oraz serialu na ich podstawie nakręconego.

Do najgłośniejszych jej publikacji należy właśnie cykl The Southern Vampire Mysteries opowiadający o Sookie Stackhouse - kelnerce-telepatce z Luizjany, na podstawie którego HBO nakręciło serial Czysta Krew (True Blood).

Dotyk Martwych to książka zawierająca opowiadania ze świata Sookie, umiejscowione pomiędzy wcześniejszymi tomami. Wydana w Polsce po raz pierwszy w 2011 roku. Cała seria zawiera w sobie 13 książek, z których 12 przetłumaczonych zostało na język polski oraz ostatni tom 13 After Dead: What Came Next in the World of Sookie Stackhouse (październik 2013), który w Polsce nie ujrzał światła dziennego.

...

Yenna | 2014-03-14

Zbiorek opowiadań nawiązujących do sagi o Sookie. O ile mnie pamięć nie myli tomik został wydany przed książką ,,Martwy w rodzinie" i może zawierać delikatne spoilery. Mnie one nie przeszkadzały, ale wiadomo, na świecie są ludzie bardzo wyczuleni na tym punkcie i ci którym jest to obojętne.
Co do samych opowiadań są one ciekawe i uzupełniają naszą wiedzę o kilka wydarzeń z życia telepatki. Pozycja obowiązkowa przy czytaniu całej sagi, ale odradzam czytanie tego komuś, kto swoją przygodę w Bon Temps dopiero rozpoczyna.

Marta Tadych | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Początkowo nie planowałam kupować "Dotyku martwych", bo uznałam, że nie muszę znać opowiadań, wystarczy mi sama główna opowieść o Sookie. Kiedy jednak jedna z internetowych księgarni obniżyła cenę tej książki do 7zł, stwierdziłam, że muszę z tej okazji skorzystać.
Książka wystarczy na jeden wieczór, czyta się ją szybko, a same opowiadania są bardzo przyjemnym dodatkiem do całości historii Sookie. Nie jest to książka niezbędna, bo w sumie tylko opowiadanie "Krótka odpowiedź" trochę uzupełnia całość historii o zdarzenie, jakie w jednym z tomów było wspomniane. "Dotyk martwych" jest idealny dla tych wielbicieli Sookie, którzy mogli poczuć niedosyt i chcieliby jeszcze raz przenieść się do Bon Temps i spędzić z uroczą telepatką jeszcze trochę czasu.

Bytosti | 2012-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 22 listopada 2012

Generalnie nic specjalnego. Dobre na wolną chwilę ze względu na to, że czyta się lekko, ale nie należy wiele oczekiwać.

Justyna | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Jest to zbiór bardzo ciekawych opowiadań, które mają na celu(zdaniem autorki) dopełnienia całej historii- wyszlifowania jej, aby stała się bardziej spójna. I powiem, że jej się to udało. Historie chociaż krótkie umieją porwać czytelnika. Widać, że autorka coraz bardziej sprawnie posługuje się piórem. Z czego ja się cieszę. Polecam wszystkim zagorzałym czytelniczkom.

DB_Foryś | 2019-01-03

Świetna historia o barmance żyjącej w świecie wampirów, zmiennokształtnych czy różnych "łaków". Do przeczytania zachęcił mnie oczywiście serial "Czyta Krew" i wsiąkłam na tyle, że przeczytałam wszystkie części :)
Polecam!

Youstyna | 2011-10-24
Przeczytana: 22 października 2011

Uwielbiam serie o Sookie. Musiałam więc przeczytać i zbiór opowiadań. Przyznam,że średnio mi się podobało. Jakos tak naciągane,wymuszone i zdecydowanie za krótkie. 5/10