Many Bloody Returns
978-83-7574-066-0
Krwawe, powroty

Pod napięciem, zaskakujące, jedne mroczne, inne zabawne - te opowiadania sprawią, że nie pomyślisz już jak przedtem ani o urodzinach, ani o wampirach. Taki jest temat antologii. Zapraszamy więc na urodzinowy bal wampirów. I uprzedzamy! Możesz zapłacić własną krwią, choć byli tacy, którzy zdołali uniknąć losu smakowitego prezentu i wykreślili się z karty dań... Na tę imprezę nie wybieraj się...

Taki jest temat antologii. Zapraszamy więc na urodzinowy bal wampirów. I uprzedzamy! Możesz zapłacić własną krwią, choć byli tacy, którzy zdołali uniknąć losu smakowitego prezentu i wykreślili się z karty dań... Na tę imprezę nie wybieraj się bez osikowego kołka.

Freakoholic | 2015-04-30

Jedna z lepszych antologii jakie miałam okazję przeczytać. Opowiadania były spójne, a podjęte w nim tematy wampirów i urodzin wyszły rewelacyjnie. Mnie osobiście oczarowało opowiadanie Elaine Viets - ''Pora wampirów'', które pomimo fantastycznej tematyki jest bardzo życiowe i chwytające za serce. To pierwsze dzieło tej autorki, poświęcone wampiryzmowi i muszę przyznać, że chętnie sięgnę po jej powieści. Drugim genialnym opowiadaniem jest ''Zemsta Drulindy'' Jim'a Butcher'a. Postać Harry'ego czarodzieja zapadła mi w pamięć. Interesująca i zabawna przygoda Harry'go i jego asystentki Molly pochłonęła mnie. Najgorsza okazała się praca Kelley Armstrong - ''Zmierzch''. Bardzo przytłaczające opowiadanie ni to o miłości, ni o tęsknocie do życia. Głównie te opowiadanie obniżyło ocenę tej antologii. Reszta tekstów była przyjemna ;)

annaroza | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Antologia opowiadań o tematyce łączącej wampiry i urodziny. Kilka naprawdę świetnych historii, ale też takie, które wcale mi się nie podobały.

Kasia | 2012-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2012

"Krwawe powroty" to antologia zawierająca trzynaście tekstów, które łączą w sobie dwa motywy – wampiry i urodziny. Brzmi absurdalnie? Tak też pomyślałam w pierwszej chwili. Postanowiłam jednak dać tej książce szansę choćby po to, by przekonać się, jak poszczególni autorzy poradzili sobie z tym dosyć trudnym zadaniem. Przede wszystkim obawiałam się powielania tych samych schematów, okazało się jednak, że każde z opowiadań ma oryginalną, różniącą się od innych fabułę. Czy oznacza to, że wszystkie teksty zawarte w książce są dobre? Niestety, nie.

Możliwe, że się mylę, ale zawsze uważałam, że każdy zbiór opowiadań powinien otwierać utwór mocny i dobry na tyle, by zachęcić czytelnika do dalszego czytania. Słaby początek często zniechęca do kontynuowania lektury. W przypadku "Krwawych powrotów" mam mieszane odczucia odnośnie pierwszego tekstu, "Nocy Draculi" pióra Charlaine Harris, autorki serii książek o Sookie Stackhouse. Dla fanów Czystej krwi będzie to prawdziwa gratka, o ile...

Sylwek | 2015-12-29
Przeczytana: 20 listopada 2015

Temat wampirów wydaję się być już wyeksploatowany w każdy możliwy sposób. Filmy, seriale, gry, komiksy i rzecz jasna książki w szerokim zakresie: od powieści dla nastolatek i romansów, przez krwawe horrory w stylu gore, aż po kryminały czy też sztandarowe dla tego tematu urban fantasy. Czy da się zatem napisać w tym motywie coś nowego, nietypowego; coś, co dało by historiom o krwiopijcach choć niewielki powiew świeżości? Wydaje się, że tak: wystarczy wymieszać tematykę wampirów z czymś, co na pierwszy rzut oka zupełnie do nich nie pasuje. Ot, na przykład urodziny - taki właśnie pomysł był impulsem dla powstania antologii “Krwawe powroty”, w ramach której wielu autorów spróbowało swych sił i we własny sposób ukazało horrorowe upiory w roli jubilatów. Czy efekt takiego połączenia był zadowalający?

Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jak to w antologiach bywa, poziom tekstów okazał się bardzo zróżnicowany, zatem znaleźć tu można zarówno perełki, jak i opowiadania wątpliwej...

Mateusz | 2015-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2015

Książka nie jest ani dobra, ani zła, ale to nie znaczy że jest nijaka. Pomimo że nie przepadam za tekstami z wampirami w roli głównej to nie żałuję tych ponad 400 stron. Jak to bywa ze zbiorami opowiadań są lepsze, ale i zdecydowanie gorsze. Zgodzę się z jednym z czytelników, że pierwsze opowiadanie powinno zachęcić do dalszego czytania. W przypadku "Krwawych powrotów" pierwsze opowiadanie jest tragiczne. Jest to tekst autorki serii o Sookie Stockhause. Serial (przynajmniej pierwsze sezony) jest w porządku, książki wprawdzie nie znam, ale po przeczytanych opiniach cieszę się że nie czytałem tej książki. Jeśli seria jest napisana jak otwierające zbiór opowiadanie to cieszę się, że ni czytałem Czystej Krwi. Jest to tak infantylne coś, że na prawdę brak mi słów. Na szczęście kolejne teksty są już lepsze i pozwalają na doczytanie książki do końca. Także nie zrażajcie się pierwszym opowiadaniem. Teksty są na tyle krótkie i sprawnie napisane, że sprawdzają się idealnie jako książka do...

Adriana | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
eR_ | 2014-03-23

Świetnie wyglądałam w wełnianym płaszczyku Harris Tweed,puszystej rosyjskiej czapce i butach ze sztucznym futerkiem i byłoby mi w tym wszystkim ciepło,gdyby nie to ,że miałam tak niewiele pod spodem.
Sens tej książki-napalone stare baby i wampiry-szkoda ócz.
Tak panowie też tutaj się udzielają,ale z sensem .. ;)

i_love_impala_67 | 2010-04-10
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, Wampiry
Przeczytana: 2009 rok

Od dziecka lubiłam wampiry. Filmy o wampirach były jedynymi horrorami jakie oglądałam, reszta była dla mnie zbyt straszna. Tak mi zresztą pozostało do dzisiaj (jednym z moich ulubionych filmów w ogóle jest "Wywiad z wampirem"). Zawsze też chętnie, może nawet więcej niż chętnie, sięgałam po książki o tej tematyce. Kiedy więc w mojej bibliotece zobaczyłam "Krwawe powroty", musiałam po nią sięgnąć.

"Krwawe powroty" to zbiór opowiadań różnych autorów, które łączy motyw przewodni. Są nim urodziny. A właściwe urodziny i wampiry. Moim zdaniem dość oryginalne połączenie. Bo czy właściwie wampiry, stworzenia nieśmiertelne, a na pewno długowieczne, świętują swoje urodziny? I które: te ludzkie czy te, w których stały się 'dziećmi nocy'? Okazuje się, że autorzy mieli różne pomysły na ten temat. I właśnie to stanowi chyba największych plus tego zbioru: niesamowita różnorodność w podejściu do tematu.

Są w tym tomie opowiadania autorów ogólnie już znanych (np. Charlaine Harris, Tanya Huff), są...

Agnieszka | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: sierpień 2014

Dzieło to to nie jest, ale nie powiem, że książka jest tragiczna. Spodziewałam się więcej po niektórych opowiadaniach. "Smutna pieśń sów" wydaje mi się denna i mocno przerysowana. Chciałam to opowiadanie przeczytać jak najszybciej, by mieć je z głowy i nie zaprzątać nim sobie myśli. "Zemsta Drulindy" czy "Fałszywe medium" porwały mnie wręcz i bardzo ubolewałam, gdy skończyłam je czytać. Nie mniej polecam książkę, bo każdy może znaleźć w niej coś dla siebie, w końcu wszyscy mamy inny gust i to co mnie się nie podoba innych może zachwycać.

Booka | 2011-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 09 października 2011

Antologia opowiadań o wampirach. Popłuczyny po Zmierzchach i innych tego typu, moim skromnym zdaniem. Wampiry są dobre i zabawne, nie zabijają ludzi i przestrzegają kodeksów. Bycie wampirem jest trendy. Tej wersji mitu wampirycznego nie kupuję, podobnie jak tych opowiadań, które są w znakomitej większości żenujące.