Wyzwanie czytelnicze LC

Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki

Wydawnictwo: Videograf
7,22 (278 ocen i 49 opinii) Zobacz oceny
10
18
9
26
8
69
7
92
6
48
5
16
4
4
3
4
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788378351740
liczba stron
528
język
polski
dodała
Isadora

Nikola Tesla przez jednych uważany był za ekscentryka i wariata, przez innych zaś za człowieka, który wyprzedził swoją epokę. Wizjoner, geniusz i szaleniec... Jak wiele nieprzeciętnych jednostek, ten genialny wynalazca, autor ponad stu patentów, poznał radość zwycięstwa i gorzki smak porażki. Chociaż część pomysłów Tesli nigdy nie doczekała się realizacji, to jednak bez jego niezwykłych...

Nikola Tesla przez jednych uważany był za ekscentryka i wariata, przez innych zaś za człowieka, który wyprzedził swoją epokę. Wizjoner, geniusz i szaleniec... Jak wiele nieprzeciętnych jednostek, ten genialny wynalazca, autor ponad stu patentów, poznał radość zwycięstwa i gorzki smak porażki. Chociaż część pomysłów Tesli nigdy nie doczekała się realizacji, to jednak bez jego niezwykłych dokonań współczesny nam świat byłby znacznie uboższy. Życie i praca tego wybitnego naukowca wciąż kryją wiele tajemnic. Największą zagadkę stanowią najbardziej wybiegające w przyszłość wynalazki: broń energetyczna, metody kontrolowania pogody oraz jego największe marzenie - bezprzewodowa transmisja prądu. Fakt, że otoczono je tajemnicą, jest postrzegany przez niektórych jako próba ukrycia przed opinią publiczną wynalazków mających znaczenie militarne.

Książka Przemysława i Krzysztofa Słowińskich odpowiada m.in. na pytanie, komu zależy, by Nikola Tesla ciągle pozostawał jednym z wielkich nieznanych.

 

źródło opisu: Videograf, 2011

źródło okładki: www.videograf.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1261)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 341
Andy | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2016

Nicola Tesla z pewnością był osobą wybitną i niezwykle uzdolnioną, ale również ekscentrykiem (co może nie dziwić, gdyż zdarza się to dosyć często w przypadku geniuszy).
Ten chorwacki Serb, który przez niemal całe dorosłe życie żył i pracował w Stanach Zjednoczonych, przyczynił się do stworzenia, jak również sam opracował wiele wynalazków, których używamy dziś na co dzień. Przyzwyczajeni do korzystania z urządzeń elektrycznych, być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, że twórcą całego systemu prądu zmiennego - zarówno generatorów tworzących prąd docierający do gniazdek elektrycznych, ale również silników na prąd zmienny używanych w naszych urządzeniach AGD - jest właśnie Nicola Tesla. System prądu zmiennego nie był jednakże jedynym, choć być może najbardziej rozpowszechnionym wynalazkiem Tesli. Przez wiele lat Tesla rywalizował w obszarze wynalazczości z innym znanym wynalazcą - Thomasem Edisonem.
Trudno mi ocenić na ile obiektywnie autorzy książki "Władca piorunów. Nikola...

książek: 5273
Wkp | 2015-06-15

NAJSŁYNNIEJSZY ZA ZAPOMNIANYCH

Dotychczas, jeśli chodzi o książki z oferty Videografu, do czynienia miałem jedynie z publikacjami stricte beletrystycznymi. Biografia Tesli stanowi więc pierwszą pozycję non fiction z oferty tego wydawnictwa, ale śmiało powiedzieć mogę, że ten pierwszy raz okazał się wprost rewelacyjny.

Kim był Tesla? Geniuszem czy szaleńcem? Największym wynalazcą w historii ludzkości czy powszechnie przecenianym twórcą, którego o włos ubiegali inni? Od pełnego niezwykłości dzieciństwa, przez wiek rozkwitu tak życiowego jak i twórczego, po ekscentryczną starość. Od narodzin w chwili niespotykanie silnej burzy po wynoszenie jego dobytku tak przez krewnych jak i agentów FBI tuż po śmierci. Taką drogą wędrują dwaj twórcy tej książki, a wraz z nimi my, czytelnicy, kawałek po kawałku odkrywając codzienność i sekrety Nikoli Tesli…

O Nikoli po raz pierwszy przeczytałem jako nastolatek w artykule w jednym z paranormalnych pism. Nie przyłożyłem do niego zbyt wielkiej...

książek: 1651
Isadora | 2011-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Jeśli miałabym wskazać swój ulubiony rodzaj prozy, bez wątpienia byłyby to biografie i pamiętniki. Nieodmiennie budzą moja fascynację, zwłaszcza jeżeli dotyczą jednostek nieprzeciętnych, które odcisnęły niezatarte piętno na losach świata dając nieprzemijające świadectwo swego geniuszu i wizjonerstwa.
O Nikoli Tesli wiedziałam niewiele, jednak i te fragmenty wiedzy wystarczyły, by mnie zaintrygować i dążyć do bliższego poznania zarówno jego osobowości, jak i osiągnięć.
Kiedy więc w moje ręce wpadła niniejsza książka, nic nie mogło mnie od niej oderwać. Zwłaszcza, że prędko okazała się jedną z najlepiej napisanych biografii, z jakimi kiedykolwiek miałam do czynienia.

Przede wszystkim bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jej wszechstronność, poziom i niespotykana wręcz rzetelność. I nie jest to tylko kwestia imponującej ilości zgromadzonego materiału i kompleksowego ujęcia tematyki. Największe wrażenie zrobił na mnie sposób, w jaki autorzy przybliżyli sylwetkę Tesli czytelnikowi, a...

książek: 2465
jeke | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Nikola Tesla przysłużył się do rozwoju wielu ważnych dziedzin nauki i techniki. Powszechnie uważa się, że wynalazł XX wiek, bo był autorem wielu patentów m. in. silnika elektrycznego, elektrowni wodnej, dynama rowerowego, prądnicy prądu zmiennego, baterii słonecznych, autotransformatora, świetlówki, rezonansowej cewki wysokonapięciowej, pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową. Wniósł ogromny wkład w rozwój elektrotechniki, elektromagnetyzmu, radiotechniki, informatyki, robotyki, fizyki cząstek... długo by wymieniać.

Jego życie to pasmo przeplatających się ze sobą zwycięstw i niepowodzeń. Był urodzonym i zamieszkałym w Chorwacji Serbem. Legenda związana z jego narodzinami 9 lipca 1856 roku w małej dalmatyńskiej wiosce Smiljan głosi, że kiedy o północy rodził się, rozpętała się potężna burza z piorunami, która jakby wyznaczyła przyszłość chłopca. Wynalazcą był w zasadzie od dziecka. W wieku pięciu lat zbudował koło wodne, ale bez łopatek, które obracało się w nurcie...

książek: 175
Tomek | 2014-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 września 2014

Fascynujący człowiek, jego umysł i osobowość są bohaterami tego opracowania. Dokładnie tak. To jest opracowanie (nie opowieść) na temat życia szalonego Geniusza przez wielkie G. To nie jest tylko biografia. To analiza osobowości Tesli i epoki w zmieniającym się świecie w czasach, kiedy ludzki rozum rozpoczynał zasilanie naszej cywilizacji rodzajami energii jakie znamy dzisiaj. Nie jest to literatura lekka. Raczej odebrałem ją tak jakbym czytał pracę dyplomową z elektrotechniki poprzeplataną psychoanalizą przypadku Wielkiego Wynalazcy oraz opisem historii tamtych czasów. Bardzo zręcznie charakter Tesli został przedstawiony w porównaniu do jego współczesnych, również wielkich wynalazców. Ułatwia to zrozumienie powodów jego sukcesów, wielkich porażek oraz bez wątpienia pierwiastków szaleństwa.
Dlaczego tylko 5 punktów? Chyba właśnie przez formułę, która na dłuższą metę staje się nieco nużąca, a nie jest krótka. Co nie znaczy, że nie przekazuje fascynujących faktów, o których często...

książek: 1657

Witam wszystkich po znów za długiej, jak na mój gust, przerwie, ale cóż zrobić jak nie ma się na nic czasu... Nie bez powodu wybrałem do zrecenzowania niniejszą książkę. Jest nią bowiem biografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych wynalazców jacy kiedykolwiek chodzili po świecie, a jego pomysły i koncepcje do tej pory otoczone są nimbem tajemnicy. Właśnie czy Nikola Tesla rzeczywiście był kontrowersyjny czy jego geniusz po prostu wyłamywał się spod konwencjonalnej nauki akademickiej a on sam wyprzedzał swoją epokę? Może był po prostu wiele razy nierozumiany nawet przez najtęższe umysłu jego epoki, bo miał odwagę "iść" tam, gdzie nikomu się nawet dzisiaj nie śniło? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze na wiele innych dotyczących umysłu wspomnianego serbskiego wynalazcy i uczonego oraz pionierskich badań prowadzonych przez niego znalazłem w książce "Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki" autorstwa Krzysztofa i Przemysława Słowińskich.

Autorzy, aby zaintrygować i...

książek: 0
| 2015-10-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 września 2015

Książka zawiodła mnie z dwóch powodów.
Po pierwsze zasady działania wynalazków Tesli są opisane wyjątkowo lakonicznie, często jednym zdaniem. Autorzy bardzo skupili się na przekonaniu Czytelnika, że Tesla był geniuszem (pod koniec książki ciągłe zachwyty, epitety, cytaty jego zwolenników są już nie do zniesienia), ale nie wyjaśniają na czym dokładnie ten geniusz polegał. Czasem miałem wrażenie że ta książka to przede wszystkim litania pochwał, jakkolwiek pewnie zasłużonych, to nie wnoszących niemal nic do mojej wiedzy o wynalazkach Tesli. Może mam za małą wiedzę z zakresu fizyki i inżynierii aby jednozdaniowe opisy coś mi wyjaśniały.

Po drugie historia jest fabularyzowana w mojej opinii w irytujący sposób. Autorzy wiedzą co Tesla powiedział do siebie pod nosem gdy był sam albo jak spojrzał na swoją ulubioną gołębicę. Wg mnie zabiera to książce sporo wiarygodności.

książek: 522
Carnival | 2018-10-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeśli ktoś szukał w tej książce tajemnicy, teorii spiskowej lub też po prostu biografii Tesli srogo się zawiedzie. Książka jest chaotyczna jak krok marynarza po zejściu na ląd. Brak tutaj chronologii wydarzeń w życiu Tesli, mnóstwo mało interesujących wątków pobocznych, po prostu mało Tesli w Tesli. Literacko też szału nie ma. Moim zdaniem po tę książkę może ktoś sięgnąć z braku innych opcji.

książek: 40
Izabela Wolak | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Mogę być w swojej opinii nieobiektywna. Nikola Tesla jest jak dla mnie darem dla ludzkości, którego nikt nie potrafił swego czasu docenić. Książkę czytałam kilkakrotnie z wielką przyjemnością i bławochwalczym zachwytem dla tej wybitnej jednostki, o której traktuje. W sposób rzetelny przedstawia i przybliża czytelnikowi geniusz naukowca, czyta się ją nieomal jak powieść sensacyjną. Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli oraz dla tych, którym postać Tesli jeszcze nie jest znana.

książek: 525
CallStorm | 2012-08-01
Przeczytana: czerwiec 2012

Pół tysiąca stron o jednym z najwybitniejszych wynalazców w dziejach ludzkości, całość napisano z talentem i otwartym umysłem. Kopalnia wiedzy, zweryfikowane informacje, niezwykle obszerna bibliografia, przy tym doskonale nakreślono spektrum techniki przełomu XIX/XX wieku. Postać N. Tesli wciąż fascynuje, a jego wizjonerskie wynalazki - elektryzują! Dosłownie, i w przenośni.

zobacz kolejne z 1251 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd