Korona i miecz. Opowieści z dziejów Węgier.

Tłumaczenie: Tomasz Kulisiewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Régi magyar mondák; Magyar mondák a török vilagból és a kuruc korbój
83-1009-398-5
historyczna

Zbiór opowiadań/nowel od najdawniejszych dziejów Węgier. (wstęp, noty historyczne i przypisy Anna Górecka, il. Juliusz Szczęsny Batura)

źródło okładki: http://img19.allegroimg.pl/photos/oryginal/17/10/19/75/1710197559

eR_ | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 23 września 2016

Jak mówi, historyczne przysłowie, czy raczej powiedzenie"Polak, Węgier dwa bratanki".Jakoś tak się utarło, że o przyjaźni między tymi narodami mówimy często i gęsto, a w dodatku jest to prawda, w większości przypadków.Także nie od rzeczy jest publikacja takich książek, które przybliżają nam kulturę, historię, czy życie zwykłych ludzi.

Nie inaczej jest i w tym przypadku."Korona i miecz. Opowieści z dziejów Węgier", to zbiór legend i podań o początkach i rozwoju tego"bratniego" narodu.na prawie trzystu stronach mamy przedstawione różnego rodzaju opowieści, które łączy jedno.Większość dzieje się w jednym miejscu i opowiadają o między innymi pochodzeniu Węgrów, o królach, bohaterach, o uczynkach, którymi zasłużyli na opowieść, które po upływie setek lat, nadal są żywe.
Jest tego wiele.Od czasów najdawniejszych, które jawią się nam niczym mityczne miejsca, które, kto wie, czy istniały, po opowieści całkiem współczesne.Łączy je jedno-każda z nich to fascynująca historia, w której nie...

Zasia | 2016-06-15
Przeczytana: 19 lipca 2016