Bolesław IV Kędzierzawy - książę Mazowsza i princeps

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
8 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Niedostatek źródeł doprowadził do inflacji hipotez w historiografii przedmiotu. Autorka bardzo sumiennie zestawiła różne propozycje zgłaszane przez badaczy i starała się do nich ustosunkować. Słusznie podkreślając trudności dotyczące ich weryfikacji, opowiadała się za ich utrzymaniem lub odrzuceniem. Na ogół wykazuje przy tym godny pochwały krytycyzm, ale i ostrożność przy ferowaniu opinii własnej. Niekiedy przytacza logiczne argumenty i jest miło recenzentowi stwierdzić, że często został przekonany do poglądu Autorki.

Remigiusz | 2016-05-22
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 22 maja 2016

Biografii Bolesława Kędzierzawego jak dotąd nie było. Magdalena Biniaś-Szkopek miała trudne zadanie, bo przecież powstały wcześniej biografie braci Bolesława IV i to w różnej tonacji pisane. Autorka przybliżyła możliwie najlepiej postać najważniejszego z juniorów i władcę zwierzchniego Polski po wygnaniu najstarszego z synów Bolesława Krzywoustego, Władysława II zwanego Wygnańcem.

Autorka zamiast skupić się na wydarzeniach "od do" i opisywaniu ich, postanowiła podzielić książkę na rozdziały, w których po raz kolejny przechodzi od początków panowania Bolesława do końca tego okresu. Wybieg to ciekawy, jednak moim zdaniem nie do końca słuszny. Autorka gubi się, często stosuje powtórzenia, co trochę nudzić może czytelnika. Jednak oddać jej trzeba wyczerpanie tematu. Niewiele zostawia miejsca dla przyszłych badaczy....zostawiając wszak niekiedy pole do popisu kiedy to bez większych tłumaczeń przyjmuje jakieś założenie.
Nie jest to wnikliwe studium XII-wiecznej Polski ale pełna...

Calmin | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: listopad 2010

Jest to jedyna jak dotąd monografia poświęcona temu księciu. Jest to książka naukowa i zainteresuje zapewne wyłącznie historyków. Nie czyta się jej lekko, jednak stanowi kompendium wiedzy na temat Bolesława IV.

Nieznany | 2015-10-01
Bauero | 2014-04-02