Takie sobie średniowieczne bajeczki

Wydawnictwo: Avallon
mity, legendy, średniowiecze
welesxxi

Takie sobie średniowieczne bajeczki to reprezentatywny wybór artykułów Jacka Banaszkiewicza, ukazujący zarówno jego drogę badawczą, ewolucję warsztatu, jak i najważniejsze kierunki poszukiwań oraz metodologiczne założenia. Tytuł publikacji w założeniu powinien przyciągać uwagę, wzbudzać zainteresowanie możliwie szerokiego kręgu odbiorców, niekiedy otwarcie prowokować. Tak oczywiście ma być i w...

Tytuł publikacji w założeniu powinien przyciągać uwagę, wzbudzać zainteresowanie możliwie szerokiego kręgu odbiorców, niekiedy otwarcie prowokować. Tak oczywiście ma być i w przypadku zbioru artykułów pióra profesora Jacka Banaszkiewicza, mediewisty reprezentującego warszawskie i lubelskie środowisko naukowe. Ale sens prowokacji jest tutaj o wiele głębszy. Za niepoważnym z pozoru sformułowaniem kryje się swego rodzaju metodologiczne credo, deklaracja, czym i jak autor na polu nauki pragnął i nadal także pragnie się zajmować.
z Wprowadzenia

źródło opisu: Od Wydawcy

źródło okładki: zdjęcie własne

Koronczarka | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Niezwykle błyskotliwe i erudycyjne eseje badacza średniowiecza. Dzięki szerokiej perspektywie, licznym skojarzeniom, nawiązaniom do kultur, mitów z bardzo różnych kręgów kulturowych, otwierają się oczy na przeróżne zjawiska, rozszerza zrozumienie. Tematyka tych esejów jest bardzo różnorodna. Moją uwagę najbardziej przyciągnęły artykuły o wątku "ujarzmiania kobiet" i jego roli w kształtowaniu się społeczeństw, nagich wojownikach, jedności porządku przestrzennego, społecznego i tradycji w urządzeniu wspólnoty plemienno-państwowej Słowian. Dla kogoś, kto próbuje zrozumieć historię, książki Jacka Banaszkiewicza są cenne.