Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać24
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant5
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
James Allan Evans
2
7,2/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
24 przeczytało książki autora
18 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Daily Life in the Hellenistic Age: From Alexander to Cleopatra
James Allan Evans
8,0 z 2 ocen
2 czytelników 1 opinia
2008
Najnowsze opinie o książkach autora
Justynian i imperium bizantyjskie James Allan Evans
6,5
Wbrew układowi tytułu więcej w tej książce o cesarstwie wczesnobizantyńskim niż o postaci cesarza Justyniana Wielkiego. To zwięzłe, chociaż bynajmniej nie powierzchowne, przedstawienie państwa oraz epoki. Autor nadał wykładowi porządek rzeczowy, widać przy tym wyraźnie, iż preferuje pewne tematy, inne traktując marginalnie. Szczególną uwagę poświęcił kwestiom wyznaniowym (przyznać trzeba, iż spory doktrynalne w obrębie chrześcijaństwa pasjonowały zarówno samego Justyniana jak i jemu współczesnych, posiadały też olbrzymią wagę polityczną),prawnym (z omówieniem wiekopomnego „Kodeksu Justyniana”, uporządkowanego zbioru prawa rzymskiego, który odegrał olbrzymią rolę w dziejach prawodawstwa europejskiego),a także budowlom cesarskim (z arcydziełem architektury, kościołem Hagia Sophia na czele). Po macoszemu potraktowano natomiast wojny Justyniana, o których zaledwie się wspomina. Sprawy osobiste także znajdują się na uboczu, pomimo zachowania się dotyczącego ich szczególnego źródła: „Historii sekretnej” autorstwa Prokopiusza, paszkwilu przedstawiającego w skandalicznym świetle Justyniana oraz jego żonę, cesarzową Teodorę. Rozdział poświęcony osobie cesarzowej (skądinąd faktycznej współwładczyni cesarstwa) również zajmuje się głównie kwestią sporów wyznaniowych. Wartość opracowania podnoszą liczne i trafnie dobrane cytaty ze źródeł z epoki, ilustrujące omawiane zagadnienia. Interesujące są również zamieszczone w osobnym aneksie obszerne biogramy kilku najwybitniejszych postaci VI w.
Ogólną ocenę obniża fatalne opracowanie redakcyjne książki. Występują liczne błędy rzeczowe, omyłki dotyczące dat, osób, wydarzeń, nazw geograficznych itp. Trudno przypuszczać, by poczynił je sam Autor, wydają się raczej skutkiem niedbałości tłumaczki oraz obydwu redaktorek, przy czym pani „redaktor merytorycznej” można zarzucić po prostu brak elementarnej wiedzy o historii średniowiecznej (i nie tylko średniowiecznej) Europy. Tzw. „czeskie błędy” w datacji wydarzeń można jeszcze wytłumaczyć pechowymi omyłkami, ale uczynienie z króla Franków Chlodwiga (jednej z kluczowych postaci w dziejach średniowiecza) „królowej Franków Chlodwig” (s. 125, powtórzono to w indeksie, trudno więc mówić o literówce albo chochliku drukarskim) woła o przysłowiową pomstę do nieba i świadczy o braku jakiegokolwiek rozeznania w dziejach średniowiecza. A może to zastosowana już w 2008 r. (rok polskiego wydania książki) forpoczta wysilonego używania feminatywów? Bardziej prawdopodobne wydaje się albo nieświadome nawiązanie do humoru spod znaku niezapomnianej „Seksmisji”, albo wspomniany brak wiedzy. W tym drugim wypadku nie byłby to pierwszy raz w wykonaniu redaktorów wydawnictwa Bellona.
Daily Life in the Hellenistic Age: From Alexander to Cleopatra James Allan Evans
8,0
Troszkę się na tej książce rozczarowałem, chociaż po pierwszych stronach wiązałem z tą książką spore nadzieje.Przede wszystkim dlatego, że nie jest to pozycja typowo akademicka (praktycznie nie ma w niej przypisów) jakich w mojej biblioteczce sporo. Tak więc zapowiadała się szansa na lekką i ciekawą lekturę. Po dziesiątkach pozycji przedstawiających życie Greków z perspektywy królów i wojowników, chciałem zobaczyć jak radzili sobie oni na co dzień ze zwyczajnymi problemami. Tymczasem, duża część zawartych w tej książce informacji była powtórzeniem wiadomości z podręczników do historii kultury. Tak więc, znalazłem sporo o religii, sporcie, teatrze, przenikaniu się kultur, nauce, filozofii, rozwoju gospodarczym... Ale to wszystko już było i nic z tego nie pomogło mi wcielić się w skórę typowego Greka z tego okresu. Jedynie rozdziały o domach, ucztach i małżeństwach podpowiedziały mi parę ciekawostek (wiecie o tym, że w hellenistycznych Atenach, perle kultury, prawa kobiet nieznacznie tylko odbiegały od tych, jaką mają kobiety w dzisiejszym świecie arabskim?),jednak oczekiwałem czegoś więcej. Ciągle obracam się wśród antycznych elit, może nie politycznych, a intelektualnych i zbyt daleko mi do zwykłego człowieka. Trudno, szukam dalej.
P. S. Książka wprawdzie została napisana w miarę lekkim językiem, jednak pojawia się w ogrom rzadko spotykanych rzeczowników, dlatego osobom nie znającym języka angielskiego w stopniu, co najmniej zaawansowanym, polecam przed lekturą zaopatrzyć się słownik.