Justynian i imperium bizantyjskie

The Emperor Justinian and The Byzantine Empire
978-83-11-10790-8
historia, Bizancjum, cesarz
historyczna

Gdy w roku 527 n.e. cesarz Justynian przyjął godność cesarza rzymskiego, jego królestwu zagrażały od wewnątrz głębokie podziały religijne, zaś od zewnątrz barbarzyńskie państwa. Dzięki zwycięskim wojnom z Ostrogotami, Wizygotami i Wandalami oraz podpisaniu wieczystego pokoju z Persją, Justynian zdołał odzyskać dla Bizancjum większość ziem należących niegdyś do Imperium. Ponadto dzięki reformom prawnym oraz rozsądnej i skutecznej polityce gospodarczej zapewnił swojemu państwu stabilizację i dobrobyt.

Mariusz | 2016-03-09
mch | 2016-01-16