Królestwa Merowingów 450 - 751. Władza - społeczeństwo - kultura.

Seria: Korzenie Europy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
6 (14 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historyczna

znakomite ukazanie procesu kształtowania się wczesnośredniowiecznego świata europejskiego.Książka Iana Wooda w kompleksowy i interesujący sposób przedstawia dzieje panowania dynastii Merowingów. Autor ukazuje problematykę gospodarczą, społeczną, prawną, kulturową i religijną tej epoki w ujęciu chronologicznym, za punkt ogniskujący przyjmując moment historyczny, w którym dane wydarzenie zostało w najlepszy sposób udokumentowane. Na uwagę zasługuje także charakterystyka kobiet, pełniących ważne funkcje na scenie politycznej. Jakimi władcami byli królowie z rodu MerowingówaJaką rolę w polityce władców merowińskich odgrywał KościółaCzy po upadku Cesarstwa Rzymskiego można było dostrzec jego dziedzictwo w państwie Frankówa Ian Wood, wysoko ceniony historyk zajmujący się dziejami wczesnośredniowiecznej Europy, w niezwykle zajmujący sposób przedstawia historię dynastii Merowingów. Dokonuje krytycznej analizy źródeł i stara się zrekonstruować najbardziej prawdopodobny przebieg opisywanych wydarzeń. zachowując chronologiczny porządek wywodu ukazuje dzieje Merowingów począwszy od ich legendarnego eponimicznego przodka Meroweusza, poprzez ekspansję za czasów Chlodwiga I, okres wojen domowych, odnowienie potęgi za Dagoberta I kończąc na przejęciu władzy przez Pepina III Krótkiego z rodu Karolingów. W barwny i dynamiczny sposób prezentuje liczne walki, sojusze, spiski królewskie, konflikty władców z arystokracją, relacje merowińskich królów z Kościołem i Cesarstwem Bizantyjskim, mechanizmy władzy i jej dziedziczenia, organizację kościelną, prawodawstwo, gospodarkę a także (lub : przedstawia role i )sylwetki wpływowych kobiet na dworze Merowingów. Wraz z podbojem Burgundii proces przejmowania przez Franków władzy w Galii był prawie ukończony. (...) Królestwo Merowingów okrzepło i było stabilne i obejmowało większość terytorium dzisiejszej Francji z wyjątkiem dawnej rzymskiej prowincji Septymania leżącej między deltą Rodanu a Pirenejami, która do VIII w. pozostała pod władzą Wizygotów oraz Bretanii, która była raczej strefą wpływów Franków niż częścią ich królestwa. Na wschodzie Merowingowie kontrolowali romańskoi germańskojęzyczne obszary dzisiejszej Szwajcarii oraz Belgii, Luksemburga i Nadrenii, a na północy ich terytorium rozciągało się co najmniej po Utrecht. (...) W okresie pomiędzy dojściem do władzy przez Chlodwiga w roku 481 a zdobyciem Prowansji w 537 Merowingowie stworzyli jedno z najsilniejszych państw sukcesyjnych Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie. z czasem ich królestwo miało się stać największym z nich.z tekstu

mosadi | 2014-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 02 października 2014

Dżizas. Ledwie przemęczyłem do końca. I, szczerze powiedziawszy, niewiele z niej pamiętam. Zawartością przypomina chyba streszczenie dowolnej latoynoskiej telenoweli-tasiemca. Raptem dwieście lat historii konkretnego regionu- ale napisane tak, że tylko geniusz wyniesie z tej lektury coś więcej ponad ogólniki- się żenili, wżeniali, bili i mordowali oraz że była tam Brunhilda, oraz że spisywał to Grzegorz z Tours. Te dwie postaci jako tako jestem w stanie umiejscowić sobie w czasoprzestrzeni, natomiast cały szereg Teuderyków, Teudebertów, Chlotarów I Dagobertów wirują mi w głowie i nie wiem, który to który..

Daję mocno zawyżone "pięć" za dużą ilość treści (podręcznik akademicki z gatunku wykuj i zapomnij- ja jestem pajonatem kuć nie muszę)
Poszukam być może lepszego przedstawienia historii Merowingów, choć na razie wolę unikać wszelkiego o nich napomnknięcia- mam po prostu ich dość.

Małgorzata | 2016-04-12

Ian Wood to jeden z największych autorytetów jeśli idzie o Merowingów. Jego praca to dobre kompendium historii królestwa frankijskiego, ale nic poza tym. Ocenić należałoby może trochę wyżej, ale przekład jest daleki od doskonałości, a i redakcja oraz tłumacze dorzucili kilka własnych błędów merytorycznych, których Ian Wood by się na pewno powstydził, gdyby znał polski. Apel do polskich wydawnictw brzmi: zatrudniajcie ludzi kompetentnych jako redaktorów naukowych i nie oszczędzajcie na korektach.

Paulina | 2011-03-03
Przeczytana: 2010 rok

Zbyt mało obszernie na temat tej dynastii, krótkie rozdziały. Już ciekawsza jest książka Fabera "Merowingowie i Karolingowie".

Mateusz | 2016-04-27
Na półkach: Historia, Przeczytane