Królestwa Merowingów 450 - 751. Władza - społeczeństwo - kultura.

Tłumaczenie: Mateusz Wilk
Seria: Korzenie Europy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
6 (18 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
0
8
0
7
3
6
5
5
6
4
1
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788301159818
liczba stron
412
kategoria
historyczna
język
polski

znakomite ukazanie procesu kształtowania się wczesnośredniowiecznego świata europejskiego.Książka Iana Wooda w kompleksowy i interesujący sposób przedstawia dzieje panowania dynastii Merowingów. Autor ukazuje problematykę gospodarczą, społeczną, prawną, kulturową i religijną tej epoki w ujęciu chronologicznym, za punkt ogniskujący przyjmując moment historyczny, w którym dane wydarzenie zostało...

znakomite ukazanie procesu kształtowania się wczesnośredniowiecznego świata europejskiego.Książka Iana Wooda w kompleksowy i interesujący sposób przedstawia dzieje panowania dynastii Merowingów. Autor ukazuje problematykę gospodarczą, społeczną, prawną, kulturową i religijną tej epoki w ujęciu chronologicznym, za punkt ogniskujący przyjmując moment historyczny, w którym dane wydarzenie zostało w najlepszy sposób udokumentowane. Na uwagę zasługuje także charakterystyka kobiet, pełniących ważne funkcje na scenie politycznej. Jakimi władcami byli królowie z rodu MerowingówaJaką rolę w polityce władców merowińskich odgrywał KościółaCzy po upadku Cesarstwa Rzymskiego można było dostrzec jego dziedzictwo w państwie Frankówa Ian Wood, wysoko ceniony historyk zajmujący się dziejami wczesnośredniowiecznej Europy, w niezwykle zajmujący sposób przedstawia historię dynastii Merowingów. Dokonuje krytycznej analizy źródeł i stara się zrekonstruować najbardziej prawdopodobny przebieg opisywanych wydarzeń. zachowując chronologiczny porządek wywodu ukazuje dzieje Merowingów począwszy od ich legendarnego eponimicznego przodka Meroweusza, poprzez ekspansję za czasów Chlodwiga I, okres wojen domowych, odnowienie potęgi za Dagoberta I kończąc na przejęciu władzy przez Pepina III Krótkiego z rodu Karolingów. W barwny i dynamiczny sposób prezentuje liczne walki, sojusze, spiski królewskie, konflikty władców z arystokracją, relacje merowińskich królów z Kościołem i Cesarstwem Bizantyjskim, mechanizmy władzy i jej dziedziczenia, organizację kościelną, prawodawstwo, gospodarkę a także (lub : przedstawia role i )sylwetki wpływowych kobiet na dworze Merowingów. Wraz z podbojem Burgundii proces przejmowania przez Franków władzy w Galii był prawie ukończony. (...) Królestwo Merowingów okrzepło i było stabilne i obejmowało większość terytorium dzisiejszej Francji z wyjątkiem dawnej rzymskiej prowincji Septymania leżącej między deltą Rodanu a Pirenejami, która do VIII w. pozostała pod władzą Wizygotów oraz Bretanii, która była raczej strefą wpływów Franków niż częścią ich królestwa. Na wschodzie Merowingowie kontrolowali romańskoi germańskojęzyczne obszary dzisiejszej Szwajcarii oraz Belgii, Luksemburga i Nadrenii, a na północy ich terytorium rozciągało się co najmniej po Utrecht. (...) W okresie pomiędzy dojściem do władzy przez Chlodwiga w roku 481 a zdobyciem Prowansji w 537 Merowingowie stworzyli jedno z najsilniejszych państw sukcesyjnych Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie. z czasem ich królestwo miało się stać największym z nich.z tekstu

 

źródło opisu: Fragment książki

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (60)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1150

Książka I. Wooda na pewno nie jest opracowaniem bardzo przystępnym. Dokładna narracja ułożona według kryterium problemowego wymaga dużej przedwiedzy i naprawdę dobrej orientacji w historii wczesnośredniowiecznej Europy. Autor rozpatruje dzieje Merowingów nie - jak to się zwykle czyni - z perspektywy ich niesławnego upadku i obalenia przez Pepina Małego, ale uwzględniając dużą trwałość ich królestwa i duże osiągnięcia nie tylko polityczne, lecz także cywilizacyjne. Nacisk w książce został położony nie na dzieje polityczno-militarne, ale raczej na organizację państwa, rolę Kościoła, instytucje czy prawo. Myślę zatem, że jest to raczej publikacja dla bardziej zaznajomionego z tematem odbiorcy.

Tomasz Babnis

książek: 381
mosadi | 2014-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 02 października 2014

Dżizas. Ledwie przemęczyłem do końca. I, szczerze powiedziawszy, niewiele z niej pamiętam. Zawartością przypomina chyba streszczenie dowolnej latoynoskiej telenoweli-tasiemca. Raptem dwieście lat historii konkretnego regionu- ale napisane tak, że tylko geniusz wyniesie z tej lektury coś więcej ponad ogólniki- się żenili, wżeniali, bili i mordowali oraz że była tam Brunhilda, oraz że spisywał to Grzegorz z Tours. Te dwie postaci jako tako jestem w stanie umiejscowić sobie w czasoprzestrzeni, natomiast cały szereg Teuderyków, Teudebertów, Chlotarów I Dagobertów wirują mi w głowie i nie wiem, który to który..

Daję mocno zawyżone "pięć" za dużą ilość treści (podręcznik akademicki z gatunku wykuj i zapomnij- ja jestem pajonatem kuć nie muszę)
Poszukam być może lepszego przedstawienia historii Merowingów, choć na razie wolę unikać wszelkiego o nich napomnknięcia- mam po prostu ich dość.

książek: 0
| 2016-04-12

Ian Wood to jeden z największych autorytetów jeśli idzie o Merowingów. Jego praca to dobre kompendium historii królestwa frankijskiego, ale nic poza tym. Ocenić należałoby może trochę wyżej, ale przekład jest daleki od doskonałości, a i redakcja oraz tłumacze dorzucili kilka własnych błędów merytorycznych, których Ian Wood by się na pewno powstydził, gdyby znał polski. Apel do polskich wydawnictw brzmi: zatrudniajcie ludzi kompetentnych jako redaktorów naukowych i nie oszczędzajcie na korektach.

książek: 46
Paulina | 2011-03-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Zbyt mało obszernie na temat tej dynastii, krótkie rozdziały. Już ciekawsza jest książka Fabera "Merowingowie i Karolingowie".

książek: 1730
problem | 2019-05-19
Na półkach: Przeczytane
książek: 93
lucanin | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2017
książek: 6244
Bartosz Peruń | 2017-06-07
Przeczytana: 02 kwietnia 2018
książek: 127
Mateusz | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Historia
książek: 1311
michaltrudny | 2016-04-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2016
książek: 267
pkrys | 2015-05-24
zobacz kolejne z 50 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd