Sylwetki rzymskie

Wydawnictwo: Werset
historyczna

Wydawnictwo Werset , podejmując inicjatywę p. Marka łosia, syna autora niniejszego tomu, oddaje w ręce Szanownych Czytelników drugą edycję Sylwetek rzymskich Jana Stanisława łosia. Ich pierwsze wydanie ukazało się w Instytucie Wydawniczym Pax w roku 1958. Po blisko pół wieku Werset wznawia tę książkę, bowiem naszym zdaniem nie straciła ona aktualności i przede wszystkim swoistej urody, z jaką traktuje o dziejach ewolucji Imperium Romanum, stworzonego przez naród starożytnych Kwirytów, a więc o jego narodzinach, rozwoju i zmierzchu.

Ted | 2017-06-24

Zapomniany autor, zapomniane książki Pana Profesora Stanisława Łosia niesłusznie są pomijane i niedoceniane....Zaskakuje piękny język, opis atmosfery starożytnego Rzymu i bardzo mądre i lekko cyniczne poczucie humoru....Nie jest to książka z datami, przeładowana materiałem, dużą ilości szczegółów....To książeczka o mechanizmach, idei, wielkich postaciach .
"Sylwetki rzymskie" to zbiór esejów poświęconych starożytnemu Rzymowi. Epizody z jego historii wybrane ze smakiem, zmysłem, mądrością często podane w sposób zupełnie niespodziewany, zaskakujący. A język – przepyszny (jak pisze jeden z recenzentów).... Tak już się nie pisze, nie buduje zdań ale to nie język archaiczny to język przepełniony pięknymi porównaniami, odniesieniami, poczuciem humoru.
……..Na przykład obrazek z dziejów pasterstwa świń w Europie: w Grecji, podobnie jak u nas, świnie się zaganiało kijami z tyłu. W Italii - zupełnie inaczej - na czele szedł pasterz i grał na flecie melodię stada. Świnie szły za nim w...

Witold Lisek | 2016-09-19
Przeczytana: 25 maja 2017