Smak świeżych malin

Okładka książki Smak świeżych malin
Izabela Sowa Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Smak świeżych malin (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Smak świeżych malin (tom 1)
Akapit Press

nawet dobra książka ale nie porwała mnie jakoś

nawet dobra książka ale nie porwała mnie jakoś

2032
1975

Słodka pozycja do przeczytania na leżaczku i zapomnienia.

Słodka pozycja do przeczytania na leżaczku i zapomnienia.

Chociaż książkę już kiedyś czytałam i nie zapadła mi głębiej w pamięci jej treść, to myślami wciąż wracam do tytułu. Postanowiłam więc odświeżyć sobie pamięć.
Moja opinia wciąż jest podobna. Izabela Sowa ma dość przyjemny styl, chociaż lekko chaotyczny. Historia jest lekko zabawna, a postacie dają się lubić. Chyba odświeżę sobie całą serię zwłaszcza, że nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z czwartym tomem.

Smak świeżych malin to książka opowiadająca historię dziewczyny i jej znajomych w okresie studiów.
Historia niezbyt wciągająca opowiada o zerwaniach, o przyjaźni i o tym jak młodzi ludzie radzą sobie w życiu ale jak dla mnie było to po prostu nudne. W książkach zagłębiamy się po to żeby doświadczyć czegoś innego albo się czegoś dowiedzieć. Ta historia nie wniosła nic pozytywnego do mojego życia. Czytało mi się ją długo chociaż jest to krótka książka, niestety ale nie zachęciła mnie ta pozycja do innych książek tej autorki.

Lekka opowieść o wszystkim i o niczym. Do czytania latem kiedy nic się nie chce.😉

Była to jedna z pierwszych powieści z gatunku obyczajówka, którą przeczytałam w gimnazjum – czyli ponad 6 lat temu. I bardzo ją polubiłam za to, że każdy z bohaterów kończył dobrze (mówiąc w uproszczeniu - znalazł swoją drugą „połówkę banana”) oraz losy każdej postaci zazębiały się z inną.

Historię poznajemy z perspektywy Maliny (apetyczne imię), która próbuje zapełnić pustkę w swoim życiu. Towarzyszą jej w tym jej przyjaciółki (Ewka i Jolka), rodzina, były narzeczony i jeszcze inni znajomi.

Spotykając się ponownie z tą ekipą, spodziewałam się najgorszego. Z ciekawości weszłam na pewien portal czytelniczy, a tam rzuciły mi się w oczy same negatywne opinie. I trochę je rozumiem, bo „Smak świeżych malin” nie jest książką wybitną i pełno w niej głupich żarcików i sucharów. Jednak dla mnie to jest okay, chcąc nie chcąc takie żarty mnie nawet śmieszą (przy czym jeśli się zdecydujesz na przeczytanie, to koniecznie zwróć uwagę na scenę, gdzie dziewczyny znajdują pracę w agencji reklamowej – te rozdziały to złoto).

I co jest w tym ponownym spotkaniu najlepsze? Że odkryłam tę książkę na nową.

Okazało się, że (zgodnie z moimi nastoletnimi przypuszczeniami) akcja książki dzieje się w Krakowie. Co więcej – Ewka nawet studiowała na mojej uczelni. Niekoniecznie ten sam kierunek, ale nie wchodźmy w zbędne szczegóły. Powieść zupełnie inaczej czyta się z perspektywy studenta, który przeżywa podobne problemy co bohaterowie – studia, próg dorosłości, poszukiwanie połówki a z perspektywy gimnazjalisty, dla którego te zdarzenia były wręcz niecodzienne.

I jeśli kiedyś będziesz mieć okazję, przeczytać ten tytuł od pani Izabeli Sowy, to warto dać mu szansę – dla tej lekkie, idealnej na jeden dzień książki do pośmiania jak i uwierzenia w szczęśliwe zakończenia.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1975

Nie dałam rady przebrnąć. Takie czytadła powinny być palone, ogłupiają kobiety, które i tak nie mają w życiu łatwo 😁

Przyjemna i wesoła.

Przyjemna i wesoła.

Taka właśnie jak te maliny - lekka, łatwa i przyjemna. Nie nuży, taka rozrywka na jedno popołudnie.

Książka raczej skierowana do nastolatek, chociaż opowiada o dziewczynach w wieku ok. 27 lat (które w zachowaniu i myśleniu bardziej przypominają nastolatki niż dorosłe kobiety, stąd ta moja uwaga). Książka łatwa, lekka i przyjemna, dobra na poprawę humoru.