Oratorium na Boże Narodzenie

Juloratoriet
83-7124-064-3
literatura szwedzka
Róża_Bzowa

"Oratorium na Boże Narodzenie" to wielowątkowa opowieść o losach trzech pokoleń małomiasteczkowej rodziny szwedzkiej, na której historii zaważył słynny utwór Jana Sebastiana Bacha, spinający jak klamrą splątane dzieje głównych postaci utworu.

źródło opisu: Oficyna Literacka, 1997

Magdalena Szyszka | 2011-08-06
Przeczytana: 2007 rok

Oratorium pisane słowami
„Oratorium na Boże Narodzenie” to jedna z tych książek, które tuż po przeczytaniu można by zacząć czytać od nowa albo też otworzyć w dowolnym miejscu i
natychmiast poczuć jej niezwykły klimat. To historia o tym, jak bardzo można kogoś kochać i jak utrata ukochanej osoby zmienia nasze życie i nas samych.
Rzecz jasna, inaczej mąż przeżywa utratę żony, a dziecko matki, każdy jednak musi sobie jakoś z tym poradzić, mimo głębokiego poczucia, że właśnie teraz powinien się skończyć świat. On się bowiem nie kończy i nawet wbrew własnej woli trzeba nadal żyć, dla siebie, dla innych, dla tego, kogo już tutaj nie
ma.

Poza podróżami w najciemniejsze nawet zakamarki ludzkiej duszy i w głąb bolesnych przeżyć książka ta jest pełna muzyki, sama wręcz przypomina świetny
muzyczny utwór. Tak jak jeden z bohaterów ucieka od bólu i szarej rzeczywistości w twórczość Bacha, tak czytelnik może skryć się we wnętrzu domu z muzyki,
jaki autor wybudował, używając słów zamiast nut....

chocomaniac | 2016-06-04
Na półkach: 2016, Przeczytane