Polska 1. Dywizja Pancerna w Normandii

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-404-1
historyczna
Usul

Analityczne studium historyczno-wojskowe poświęcone działaniom polskiej 1. Dywizji Pancernej w kampanii normandzkiej w sierpniu 1944 roku. Jej celem jest pogłębienie, usystematyzowanie i zobiektywizowanie dotychczasowego stanu wiedzy na temat działań taktycznych tej jednostki od momentu wylądowania w Normandii na początku sierpnia 1944 roku aż do przejścia na odpoczynek po zakończeniu walk na słynnej „Maczudze” i w rejonie Chambois. Jest ona pierwszym tak szczegółowym i rzetelnym opracowaniem tego tematu, opartym na bogatej bazie źródłowej znajdującej się w brytyjskim the National Archives oraz w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, a także w zbiorach rodzin żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. Autorzy poddali niezwykle szczegółowej analizie proces planowania, organizowania i prowadzenia działań taktycznych na szczeblu dywizji, brygad i oddziałów, przywołując liczne dokumenty. Zadali sobie trud przeanalizowania wszystkich zachowanych dokumentów bojowych jakie zostały wówczas wykonane i zachowały się do naszych czasów w zbiorach archiwalnych, wliczając w to setki radiogramów z pola walki z każdego dnia działań. Olbrzymim atutem tej pracy są liczne odwołania do wspomnień i relacji żołnierzy dywizji, przez co udało się autorom ukazać atmosferę tamtych dni i odczucia uczestników walk.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2010

źródło okładki: http://rytm-wydawnictwo.pl/index.php?s=karta&id=416

Marcin Kowalczyk | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Nie będzie łatwo...
Zarówno w boju jak i w lekturze.
Książka napisana przez wojskowych specjalistów, językiem nie dla cywila. Autorzy kierują swój przekaz do "bardziej zorientowanego czytelnika". Jest to jakieś wytłumaczenie... Ja zawsze kierowałem się zasadą, że nie wystarczy wiedzieć, ale trzeba posiadaną wiedzę umieć w sposób przystępny sprzedać.
Lekturę oprócz trudnego w odbiorze języka cechuje całkowity brak map wyjaśniający sytuację taktyczną. Owszem autorzy dołączyli do publikacji wojskową mapę Francji, ale bez jakichkolwiek oznaczeń.
Na szczęście mamy dość dużo publikacji o tym rejonie walk i można sobie odnaleźć mapy.
Teraz plusy. Oprócz tekstu wiodącego, mamy dość bogate wspomnienia uczestników walk. To ubarwia lekturę. Dołączono oryginalne szkice (często mało czytelne), dokumenty i rozkazy. Można poczytać bogaty tekst źródłowy.
Przypisy spore w rozmiarze, pod tekstem jak na porządną publikację przystało. Ciekawe i sporo wnoszące do całości.
Wydanie bardzo...

Usul | 2012-08-13
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Nie będę ukrywał że sięgnąłem po tę książkę z powodu tego, iż mój dziadek też tam walczył. Ba, On najpierw przeczytał tę książkę i stwierdził że trudno byłoby mu coś do tego dodać. Książka jest trudna w czytaniu. Zawiera mnóstwo faktów, opisuje miejsca z taką dokładnością jak były one opisane w rozkazach dla walczących oddziałów. Są tutaj cytowane rozkazy, są opisy ich wykonania, są też analizy "co by było gdyby"... Z perspektywy czasu łatwiej jest to oceniać niż tam na miejscu, w tamtym czasie. Jednakże jest różnica pomiędzy analizą a oceną (krytyką).

Jeśli kogoś nie interesują aż takie szczegóły, albo chciałby przeczytać łatwą i przyjemną książkę o tamtych wydarzeniach, srogo się zawiedzie. Moja ocena tej książki jest wysoka, gdyż mnie to naprawdę interesuje (nie tylko z powodu mojego dziadka) i właśnie zapaleńcom zgłębiającym historię ją polecam.

Saimoz | 2014-09-09
Inga | 2016-07-07