Polska 1. Dywizja Pancerna w Normandii

8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7399-404-1
historyczna
Usul

Analityczne studium historyczno-wojskowe poświęcone działaniom polskiej 1. Dywizji Pancernej w kampanii normandzkiej w sierpniu 1944 roku. Jej celem jest pogłębienie, usystematyzowanie i zobiektywizowanie dotychczasowego stanu wiedzy na temat działań taktycznych tej jednostki od momentu wylądowania w Normandii na początku sierpnia 1944 roku aż do przejścia na odpoczynek po zakończeniu walk na słynnej „Maczudze” i w rejonie Chambois. Jest ona pierwszym tak szczegółowym i rzetelnym opracowaniem tego tematu, opartym na bogatej bazie źródłowej znajdującej się w brytyjskim the National Archives oraz w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, a także w zbiorach rodzin żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. Autorzy poddali niezwykle szczegółowej analizie proces planowania, organizowania i prowadzenia działań taktycznych na szczeblu dywizji, brygad i oddziałów, przywołując liczne dokumenty. Zadali sobie trud przeanalizowania wszystkich zachowanych dokumentów bojowych jakie zostały wówczas wykonane i zachowały się do naszych czasów w zbiorach archiwalnych, wliczając w to setki radiogramów z pola walki z każdego dnia działań. Olbrzymim atutem tej pracy są liczne odwołania do wspomnień i relacji żołnierzy dywizji, przez co udało się autorom ukazać atmosferę tamtych dni i odczucia uczestników walk.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2010

źródło okładki: http://rytm-wydawnictwo.pl/index.php?s=karta&id=416

Usul | 2012-08-13
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Nie będę ukrywał że sięgnąłem po tę książkę z powodu tego, iż mój dziadek też tam walczył. Ba, On najpierw przeczytał tę książkę i stwierdził że trudno byłoby mu coś do tego dodać. Książka jest trudna w czytaniu. Zawiera mnóstwo faktów, opisuje miejsca z taką dokładnością jak były one opisane w rozkazach dla walczących oddziałów. Są tutaj cytowane rozkazy, są opisy ich wykonania, są też analizy "co by było gdyby"... Z perspektywy czasu łatwiej jest to oceniać niż tam na miejscu, w tamtym czasie. Jednakże jest różnica pomiędzy analizą a oceną (krytyką).

Jeśli kogoś nie interesują aż takie szczegóły, albo chciałby przeczytać łatwą i przyjemną książkę o tamtych wydarzeniach, srogo się zawiedzie. Moja ocena tej książki jest wysoka, gdyż mnie to naprawdę interesuje (nie tylko z powodu mojego dziadka) i właśnie zapaleńcom zgłębiającym historię ją polecam.

Saimoz | 2014-09-09
Inga | 2016-07-07