rozwińzwiń

Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. t. 1

Okładka książki Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. t. 1 Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło, Juliusz S. Tym
Okładka książki Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. t. 1
Krzysztof KubiakŁukasz Przybyło Wydawnictwo: Tetragon militaria, wojskowość
172 str. 2 godz. 52 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Tytuł oryginału:
Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. t. 1
Wydawnictwo:
Tetragon
Data wydania:
2022-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-10
Liczba stron:
172
Czas czytania
2 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366687271
Tagi:
Bezpieczeństwo Strategia obronności Państwo średnie Obronność
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dzieje Koreańczyków. Z azjatyckiego zaułka na salony świata Leszek Będkowski, Anna Diniejko-Wąs, Marcin Jacoby, Kamila Kozioł, Agnieszka Krzemińska, Jakub Krzosek, Krzysztof Kubiak, Oskar Pietrewicz, Anna Piwowarska, Dominik Rutana, Ewa Rynarzewska, Agnieszka Smiatacz, Jędrzej Winiecki, Michał Wiśniewski
Ocena 0,0
Dzieje Koreańc... Leszek Będkowski, A...
Okładka książki Historia wojsk pancernych Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło
Ocena 0,0
Historia wojsk... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Bezpieczeństwo publiczne Mirosław Banasik, Tomasz W. Grabowski, Paweł Grzywna, Krystyna Iglicka, Artur Jasiński, Barbara Kaczmarczyk, Mariusz A. Kamiński, Kazimierz Kraj, Krzysztof Kubiak, Miron Lakomy, Marek Leszczyński, Karolina Lis, Piotr Mickiewicz, Andrzej Misiuk, Piotr Musiewicz, Mikołaj Rakusa-Suszczewski, Marcin Rojszczak, Jan Swół, Jerzy Trocha, Sebastian Wojciechowski, Helena Wyligała
Ocena 0,0
Bezpieczeństwo... Mirosław Banasik, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
402
383

Na półkach: , ,

Państwo średnie – Polska
…czyli książka inna niż zwykle. Tetragon przyzwyczaił mnie do publikacji stricte historycznych, tymczasem mamy tu projekt analizy miejsca tytułowego „państwa średniego” w szybko zmieniającym się świecie.

Książka wyszła z końcem 2022 r. i wtedy też ją przeczytałem. Doszły mnie echa kilku dyskusji wokół tej wydawniczej nowości, ale bardzo byłem ciekawy czy z tego arcyciekawego projektu będzie coś więcej. Myślę bowiem, że to książka wyjątkowo mocno „uszyta” na nasze czasy.
Książka to w istocie początek znacznie szerszego projektu nowego zdefiniowania miejsca Polski w Europie. Dotychczasowy konsensus jakim było przystąpienie do NATO i UE i zajecie tam odpowiednich miejsc – dobiegł końca już jakiś czas temu i wyraźnie brakuje nowego strategicznego celu.

Autorzy opracowania zaczynają od podstaw – definiują w naprawdę interdyscyplinarny sposób – samo pojęcie. Mamy wiec głos z perspektywy militarnej, bezpieczeństwa, gospodarczej, energetycznej czy nawet ideologicznej. Autorzy każdej części mierzą się z tym pojęciem w swojej dziedzinie – a ramy całości nadaje koncepcja ogólna.
Efektem tego ma być dość prosta analiza, co państwo średnie, czyli o nader ograniczonych środkach, może robić w swoim otoczeniu, uwzględniając swój szeroko rozumiany potencjał. Projekt to próba znalezienia owej drogi środki pomiędzy „Polska potęgą międzymorza, Europa niech klęka” z jednej strony, po „nic nie możemy, trzeba czekać co wymyślą w Brukseli, Berlinie czy Waszyngtonie z drugiej strony.

Ostatnich kilka dekad bezpieczeństwa stworzyły nam nader cieplarnianie warunki i niejako elity poczuły się zwolnione z określania własnych strategicznych celów. Bilans 30-lecia od 1989 r. wyczerpał się jednak i czas na zmianę.

Polskę jako państwo średnie w działaniu widzimy zresztą w ostatnich miesiącach – ot choćby udana w moim odczuciu dyplomacja „czołgowa”, gdzie w określonych ramach staraliśmy się wywierać wpływ, znając swoje ograniczenia (Tak tak, wiem, temu złemu PIS-owi czasem po prostu cos wychodzi i nie wypada o tym przecież pisać ). Autorzy publikacji tworzą swoiste zaplecze intelektualne i narzędziowe dla polskich elit, które coraz śmielej będą musiały działać na rzecz bezpieczeństwa Polski – nie po to by ogłaszać „samotność strategiczną” (jak niektórzy „geopolityce” już ogłaszają),ale by wpływać na sposób działania kolektywnego zachodu. By umieć zabierać głos, ustępować gdy to potrzebne, ale nie bać się mówić „nie” gdy to niezbędne.

Co ważne, Autorzy oddają także głos prof. Bolesławowi Balcerowiczowi który jeszcze w latach 90-tych podjął podobny trud. Wtedy jednak sytuacja była inna, szybko z prawdziwej samotności strategicznej, przeszliśmy do kolektywnego zachodu. Krótki okres owej „samotności” zaowocował zresztą ciekawymi projektami obronnymi jak doceniana do dziś modyfikacja T-72 w postaci PT-91 Twardy. Potem już nie potrzebowaliśmy aż takiego wysiłku.
Książka to ciekawe podsumowanie tego, gdzie jesteśmy. Niektóre rozdziały są niezwykłe wręcz, mnie na przykład mocno ujął ten o bezpieczeństwie ideologicznym, nie chcę zdradzać, ale niezwykle świeże spojrzenie, w kontekście tego gdzie jesteśmy dziś, w poand rok od wojny w Ukrainie, po tych wszystkich poznanych propagandowych działaniach, naprawdę w punkt. Niektóre są niestety słabsze na przykład niezwykle ważny rozdział o bezpieczeństwie energetycznym jest stanowczo zbyt powierzchowny.

Niezależnie od tego cieszy mnie ta publikacja, a raczej cieszy mnie tego, co mam nadzieje zwiastuje. Pogłębioną refleksję na temat miejsca naszego kraju w właśnie zmieniającym się świecie.

Państwo średnie – Polska
…czyli książka inna niż zwykle. Tetragon przyzwyczaił mnie do publikacji stricte historycznych, tymczasem mamy tu projekt analizy miejsca tytułowego „państwa średniego” w szybko zmieniającym się świecie.

Książka wyszła z końcem 2022 r. i wtedy też ją przeczytałem. Doszły mnie echa kilku dyskusji wokół tej wydawniczej nowości, ale bardzo byłem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
402
323

Na półkach: , ,

Dobra pozycja, a jeszcze lepszy jest pomysł, który sprowokował naukowców i publicystów do napisania jej rozdziałów.

Niemniej jednak nie obyło się bez błędów, pomijając liczne literówki w pierwszych dwóch rozdziałach, ale już dwukrotną pomyłkę autorki z tytułem naukowym trudno zrozumieć. Używanie pojęcia "procentu" zamiast "punktu procentowego" w pewnych przypadkach jest olbrzymim błędem i z tym mamy tutaj do czynienia.

Z dobrych rzeczy to solidne artykuły o wojskowości zasługują na uznanie. Także solidne skarcenie w pewnych fragmentach pseudopolityki zagranicznej obecnej władzy też na plus. Rozczarowaniem jest z kolei artykuł/rozdział J. Wiecha dotyczący energetyki.

Summa summarum przeczytać warto.

Dobra pozycja, a jeszcze lepszy jest pomysł, który sprowokował naukowców i publicystów do napisania jej rozdziałów.

Niemniej jednak nie obyło się bez błędów, pomijając liczne literówki w pierwszych dwóch rozdziałach, ale już dwukrotną pomyłkę autorki z tytułem naukowym trudno zrozumieć. Używanie pojęcia "procentu" zamiast "punktu procentowego" w pewnych przypadkach jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    6
  • Filozofia i Polityka
    1
  • Polityka
    1
  • 52 książki 2022
    1
  • Kupić
    1
  • Posiadam
    1
  • 0. Posiadam
    1
  • Mądre książki do przeczytania
    1
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. t. 1


Podobne książki

Przeczytaj także