Anna. Zaczyna się nowe życie

Okładka książki Anna. Zaczyna się nowe życie Justus Pfaue
Okładka książki Anna. Zaczyna się nowe życie
Justus Pfaue Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Anna - Balerina (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Anna - Balerina (tom 1)
Anna: Schritt fur Schritt ins neue Leben
Wydawnictwo Iskry
1993-01-01
1993-01-01
8320714087
Jan Koźbiał
balet literatura młodzieżowa literatura dziecięca powieść niemiecka taniec dzieci

Fajna książka opowiadająca o chorobie, marzeniach, przyjaźni i miłości. Trochę denerwowały mnie czasem dziwne, niewyjaśnione do końca motywacje działań i same działania bohaterów, ale bez tego (tym bardziej, że lubię wątek tańca) to naprawdę fajna. Polecam😊

Przyjemna lektura, o pokonywaniu własnych granic, o przyjaźni i realizacji marzeń.

Powieść okazała się bardzo przyjemna w czytaniu, ani przez chwilę nie czułam, że dialogi są za długie i się nie nudziłam. Treść bardzo ładnie ukazuje, że jeżeli czegoś bardzo się chce to można to osiągnąć ciężką pracą.

Książkę poleciła mi córcia, której taniec to pasja i codzienność.
Tytułowa Anna ujęła mnie swoim zaangażowaniem i wolą walki o jutro i dążenie do sukcesu. Bardzo ważne wsparcie rodziny i bliskich jej osób.
Czyta się szybko i przyjemnie upłynął czas przy tej lekturze.
Polecam dla relaksu na długie wieczory.

Książkę poleciła mi córcia, której taniec to pasja i codzienność.
Czyta się szybko i przyjemnie upłynął czas przy tej lekturze.
Polecam dla relaksu na długie wieczory.

Opowieść o tym, że marzenia można spełnić. Bo one nie spełniają się same - do ich realizacji potrzebna jest dużo pracy, wysiłku i uporu. To też historia o tym, jak łatwo w pogoni za wyimaginowanym uczuciem nie dostrzec tego, co jest na wyciągnięcie ręki.
Wypadek samochodowy z udziałem trójki nastolatków zmienia ich życie na zawsze. Od tego momentu, nic już nie będzie jak kiedyś. Będzie nie tylko inne. Będzie lepsze. Dla Anny marzącej o karierze primabaleriny, dla Reinera nie wypuszczającego z ręki kamery video, dla mistrza kierownicy Philippa. Jak teraz będzie? Przekonajcie się sami.

Przeczytanie tej książki to dla mnie powrót do przeszłości. Gdy byłam nastolatką zachwycił mnie film "Anna Balerina", jakież było moje zdumienie gdy kilka miesięcy temu zobaczyłam książkę o podobnym tytule z baletnicą na okładce. Kupno zajęło chwilę, zabranie się do czytania - kilka miesięcy.
Książka rzeczywiście była scenariuszem do filmu z mojej młodości. O ile film na mnie jako nastolatce zrobił ogromne wrażenie to książka już niestety nie powala. Chaotyczne dialogi i prowadzenie akcji, wiele niezrozumiałych dla mnie sytuacji, skoki czasowe - wszystko to razem sprawia, że nie jestem zachwycona swoim zakupem. Prawdopodobnie nastoletni czytelnicy odnajdą tutaj to czego mi zabrakło, ale osobom trochę starszym nie polecam.

Chcąc osiągnąć wyznaczony cel, wyznaczamy sobie drogę i chcemy osiągnąć sukces w życiu,dążymy do swoich największych marzeń i pragnień.
Mała Ania od dziecka marzyła, żeby zostać primabaleriną jej marzenie się spełnia chce oddać się swojej pasji z wielką miłością, z zaangażowaniem pragnie być gwiazdą na dużej scenie wygrywać konkursy pielęgnować swój talent w życiu.
Lecz pewnego dnia brat dziewczynki powoduje wypadek samochodowy w, którym ona ucierpiała najbardziej jej plany życiowe i kariera stoi pod znakiem zapytania,Ania doznaje urazu kręgosłupa porusza się na wózku w szpitalu,jej wypadek nie tylko niszczy jej życie związane z baletem, jednak nie chce się poddać przechodzi rehabilitację, żeby powrócić do sprawności ruchowej do pełni zdrowia by móc znów tańczyć w balecie robić to co kocha, występować na scenie.
Po drodze przeżywa pierwszą miłość, zakochanie i również rozczarowanie miłosne.
To piękna, wzruszająca, cudowna z pasją opowieść młodej nastolatki,o marzeniach, o cenie jaką trzeba za nie zapłacić.
Przepadłam z kredensem na długie godziny z tą mądrą, przyjemną książką, pisarka napisała ją wspaniale dodaje ją do ulubionych, do mojej listy autorów!!!

Lecz...

Wielu z nas marzy, by zostać kimś i odnosić sukcesy. Taka jest nasza bohaterka Anna, ambitna za wszelką cenę dążąca do osiągnięcia postawionego sobie celu. Ale w życiu nie zawsze wszystko idzie tak jak sobie zaplanowaliśmy. Nieszczęśliwy wypadek, paraliż Anny i jej załamanie zmieniają cały bieg spraw i poniekąd odbierają jej szansę na zostanie primabaleriną. Ale czy nawet największe przeszkody są w stanie odebrać nam to o czym marzyliśmy od zawsze? Ta książka jest wspaniałym dowodem na to, że jeśli się czegoś bardzo chce, można to osiągnąć.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o Rainerze, młodym chłopcu, który porusza się na wózku inwalidzkim, w którym drzemią niezliczone pokłady energii i optymizmu. Polubiłam go od razu, gdyż jego upartość i zawziętość to cechy, które powinien posiadać każdy człowiek w podobnym położeniu. Stał się nie tylko niezwykłym przyjacielem dla Anny, ale również jej wsparciem.

"Próbował dodawać jej odwagi, wypowiadając takie zdania jak na przykład to: "Czasami człowiek wygrywa, nawet jak przegrywa, rozumiesz? Jedno tylko ci powiem, bez odrobiny geniuszu nic się nie uda"."

Marzenia są nie tylko po to, byśmy mogli o nich marzyć, ale również po to, abyśmy dążyli do ich osiągnięcia. Każdy z nas marzy o czymś innym, ale czy zawsze staramy się, by to marzenie się spełniło?

Anna miała to szczęście, że wszystko szło w dobrym kierunku. Ale przez wypadek, nagle straciła nadzieję na rozwijanie się w swej pasji. Ważne jest, aby nigdy nie tracić nadziei, ona jest niezwykle ważna. W chwili nieszczęścia, ważne jest również, aby mieć przy sobie rodzinę i przyjaciół, którzy nas wspierają.

Anna powoli wychodzi na prostą, znów ma możliwość realizowania się w tym, co kocha najbardziej - balecie. Daje z siebie wszystko, pracując ciężej niż cała reszta.

Autor napisał książkę, która ukazuje nam życie osoby, która dąży do wyznaczonego sobie celu. Odniosłam wrażenie, że niektóre reakcje bohaterów były nienaturalnie wymuszone. Mimo wszystko, lekturę pochłonęłam bardzo szybko. Książka jest napisana językiem łatwym do przyswojenia.

Anna. Nowe życie to ujmująca powieść o drodze jaką przeżywa człowiek, by osiągnąć postawiony sobie cel. W takiej drodze zawsze występują wzloty i upadki, czego najlepszym dowodem jest sama Anna. Choćby nie wiadomo kto chciał wpłynąć na naszą przyszłość, to ostateczna decyzja zawsze należy do nas samych. To my decydujemy, kim chcemy być, i nikt nie ma prawa decydować o naszej przyszłości.

"Chwile poprzedzające wejście na scenę przypominały pod względem atmosfery wybory miss. W miarę upływu czasu relacje między dziewczętami stopniowo coraz bardziej się komplikowały. Koleżeńskie stosunki w dniu przyjazdu ustąpiły miejsca nadpobudliwości graniczącej z niechęcią. Dziewczęta stały się konkurentkami i nikim więcej."

Zachęcam do zapoznania się z powieścią, zwłaszcza tych (ale nie tylko),którzy marzyli (marzą) o realizowaniu się w balecie.

czytaninka.blogspot.com

Książka Justusa Pfaue Anna. Nowe życie po raz pierwszy została wydana w Polsce w 1993 roku (miałam wówczas 2 latka) przez wydawnictwo Iskry pod tytułem Anna. Zaczyna się nowe życie. Jest to pierwsza część trylogii opowiadająca o dziewczynie, która pomimo przeciwności losu podejmuje walkę o spełnienie swoich tanecznych marzeń. Dzięki wydawnictwu Replika starsi czytelnicy, którzy znają historię Anny mogą sobie do niej powrócić i przypomnieć ją, a młodsi poznać.

W skrócie: Anna. Nowe życie opisuje losy nastoletniej Anny oraz jej rodziny po tym, jak jej brat – Philipp spowodował wypadek samochodowy, w którym dziewczyna doznała dosyć poważnego urazu kręgosłupa. Autor przede wszystkim ukazał drogę głównej bohaterki do odzyskania pełni sił - na miarę jej możliwości. W trakcie rehabilitacji oraz późniejszym powrocie do szkoły poznaje wiele ludzi, którzy sprawią, że zmieni ona swój stosunek do życia oraz spojrzenie na różne jego aspekty.

Historia, którą Justus Pfaue stworzył pod koniec lat 80. XX wieku (po raz pierwszy została wydana w 1987 roku) jest niezwykle bogata, ponieważ poruszono w niej wiele tematów, nad którymi można pomyśleć oraz zastanowić się nad nimi (czy przypadkiem w całym tym pędzie cywilizacji nadal o nich pamiętamy). Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się pasja (hobby),która niewątpliwie nadaje sens naszemu życiu, kształtuje naszą osobowość, sprawia, że możemy się rozwijać, oderwać od rzeczywistości – po prostu poczuć się wolni i szczęśliwi z tego, że możemy „to” robić. Przypadek opisany przez autora wywołał we mnie wyrzuty sumienia, ponieważ zdałam sobie sprawę, że nie do końca wykorzystuję talent, jaki dostałam od Boga, który jest nie tylko moją pasją, ale którego także zazdroszczą mi moi znajomi. Drugą rzeczą, na jaką autor zwraca uwagę jest rodzina. W książce podkreśla, że powinna ona trzymać się razem niezależnie od wszystkiego, wspierać w trudnych momentach, kibicować, kiedy jedno spełnia swoje marzenia oraz cieszyć się z osiągniętych celów. Są to dwa główne tematy, wokół których toczy się akcja książki. Poza tym pokazano w niej skutki lekkomyślnego zachowania, które może nie tylko odebrać życie drugiemu człowiekowi, ale także – i chyba najgorsze – pozbawić go możliwości normalnego życia, funkcjonowania i spełniania się poprzez pasję. Pod tym względem Anna… jest niezwykle mądrą historią, i co ważne – ponadczasową.

Trudno powiedzieć, żeby była to książka o dorastaniu. Owszem, pojawiają się w niej elementy przemawiające za tym (np. pierwsze zauroczenie Anny, pierwszy pocałunek),ale przede wszystkim jest to historia o dążeniu do wyznaczonego celu.

To, co mnie nie przekonało, a konkretniej raziło w oczy to styl autora. Przede wszystkim widać to przy opisie i reakcjach bohaterów – szczególnie brata Anny, doktora Happe oraz ojca dziewczyny, Stefana. Jak dla mnie reakcje postaci były nienaturalne, wymuszone i sprawiały wrażenie nieprawdziwych oraz nieszczerych. Może to wynikać z faktu, iż historia nie jest nowa – jak wspomniałam wcześniej powstała prawie (!) 30 lat temu kiedy to realia były zupełnie inne od tych aktualnie panujących. Myślę, że styl może radzić przede wszystkim młodych czytelników (np. takich jak ja),którzy nie są przyzwyczajeni do takiego stylu.

Podsumowując: Anna. Nowe życie to niewątpliwie mądra książka, która zwraca uwagę czytelników na rzeczy, które w pośpiechu dnia codziennego mogą nam umknąć. Poza tym widać, że to „stara” historia napisana jakiś czas temu (żeby nie napisać „bardzo dawno temu”),widać to po stylu oraz kreacji bohaterów, które mogą nie przemówić do „młodego” czytelnika zaczytującego się we współczesnych młodzieżówkach. Jeśli chodzi o mnie, to niestety, te właśnie aspekty nie do końca mnie przekonały, ale jako całość prezentuje się naprawdę dobrze.

~*~

Czasami człowiek wygrywa, nawet jak przegrywa. [1]

Tylko sama Anna może zadecydować o swej przyszłości. Rodzice mogą być ewentualnie współodpowiedzialni i pomóc jako rodzina. Ale każdy musi uczynić ze swym życiem to, co uważa za słuszne. [2]

Rodzeństwo zawsze jest dla siebie kłopotliwe. [3]

___
[1] Justus Pfaue, Anna. Nowe życie, Zakrzewo 2016, s. 33-34.
[2] Tamże, s. 194.
[3] Tamże, s. 320.

[http://dzosefinn.blogspot.com/2016/12/pfaue-justus-anna-nowe-zycie.html]

Bohaterka- pewna siebie dziewczyna. Wie czego chce. Brakowało mi od dawna takiej bohaterki.
Niesamowity autor- potrafi skrytykować zachowanie swoich "podopiecznych".

Niesamowity autor- potrafi skrytykować zachowanie swoich "podopiecznych".

• Przed 2015
  • Dawno, dawno temu