Kobieta w historii i micie

Tłumaczenie: Barbara Szczepańska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "La Nouvelle Marianne/Nowa Marianna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
La femme dans l'historie et les mythes
978-83-7233-026-0
kobieta, mit, historia, sławne kobiety,
historia
Aletheiczna

Nie leży w moich intencjach zagłuszanie niektórych głosów, by wsłuchiwać się w inne, lecz chciałbym usłyszeć wszystkie tony symfonii, choćby nawet dysonans miał mi drażnić ucho. Nie tracąc z oczu mej myśli przewodniej - sacrum kobiecości, zawsze jakoś en filigrane obecnej - chcę ogarnąć cały ród niewieści, prześledzić, jak kobieta była postrzegana, jak postrzegała siebie. Znaczy to, że bardziej wnikliwie, niż w mych poprzednich książkach, zajmę się Historią(szczególnie historią Zachodu) i że będę się przyglądał bliżej aspektom ludzkim niż nadprzyrodzonym, bardziej materialnym niż duchowym, niechlubnym niż wzniosłym. Nie poświęcę, to oczywiste, równej uwagi wszystkim mitom, czy wszystkim wyobrażeniom, ani też wszystkim kobietom. Temat jest niewyczerpalny, przejmę więc za swoją maksymę Nicolsa Boileau: `Często nadmiar ogranicza materię.`

źródło opisu: fragm. "Wstępu", Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2010

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/okl/194000/194273.jpg

"Kobieta w historii i micie" to książka napisana przez historyka i taką też znajdziemy w niej perspektywę. Na próżno szukać w niej głębokich analiz mitu i postaci mitologicznych, które wyrażałyby prawdziwą ambiwalencję kobiety. Brak tu tego, co można określić jako autentyczną analizę archetypu kobiecości, pod którą podwaliny położył C.G. Jung czy później E. Neumann. Natomiast to, co znajdziemy w niniejszej książce to przede wszystkim analiza pozytywnej strony kobiety (jako matki, nauczycielki, przewodniczki, zbawicielki). Razi tu powierzchowny opis ciemnej strony kobiecości, który w końcu zostaje zredukowany do, narzuconego przez mężczyzn, obrazu kobiety jako czarownicy, pani śmierci, zdrajczyni, prostytutki. Brak jakichkolwiek odniesień do archetypu Strasznej Kobiecości jest zaskakujący, choć z drugiej strony wpisujący się w zamiar autora, by przedstawić ideał kobiecości jako Beatrycze (taki też tytuł nosi ostatni rozdział książki). Kobieta złączona zostaje ze światłem, choć nie...

Kasia | 2015-07-15

Mnie się ta ksiązka podobała. Ciekawie napisana, autor czerpał z wielu źródeł, sięgnął do podań, legend, mitologii z różnych zakątków świata. Jego podejscie do tematu "kobiety", "kobiecości" w ogóle jest dość klasyczne, ale za próbę całosciowego ujęcia problemu i podanie go w przystepnej formie duży plus.

Sellana | 2016-05-07
Ignis | 2016-04-13