Krew

Tłumaczenie: Marzena Perek
Wydawnictwo: Znak
Sang
9788324020294
Antropologia, symbol, krew, mity, symbole
joly_fh

Krew, ten „sok bardzo szczególny”, jak mówił Goethe, zajmuje we wszystkich religiach i kulturach niezwykle ważne miejsce. Być może jest to jedyna rzecz materialna tak naocznie i przemożnie kojarząca się z tajemnicą sacrum; jej widok budzi zawsze emocje głębokie i najżywsze. Krew rozlana jest symbolem śmierci i zniszczenia, ale też oczyszcza i zmywa hańbę. Ściąga przekleństwo na tego, kto rozlał ją niewinnie, ale również stanowi cenę odkupienia za grzechy.

Te wszystkie aspekty krwi rozważa J.-P. Roux, analizując miejsce, rolę i symbolikę krwi w wierzeniach i obrzędach wszystkich właściwie ważniejszych ludów i cywilizacji – od Azteków po Chińczyków, od australijskich Dierisów i afrykańskich Dogonów oraz Bambarów po Eskimosów i amerykańskich Odżibwejów.

(z recenzji Ireneusza Kani)

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3768,Krew

Lisia Kita | 2014-05-28
Przeczytana: 22 marca 2014

Ta książka jest po prostu zła i - co w moim odczuciu wydaje się najpoważniejszym zarzutem, jaki w ogóle można postawić publikacji akademickiej - zupełnie nienaukowa. Nie mam rozległej wiedzy w tym temacie, a to, co wiem, nie sięga znacznie dalej niż intuicja i przemyślenia, które nasunęły mi się podczas poszukiwań w dziedzinie wampirów czy też mitologii nordyckiej oraz pokrewnych motywów z pogranicza religioznawstwa i psychologii. To są bardzo ogólne, rozproszone i nieusystematyzowane informacje. A mimo to podczas lektury zdarzyło mi się przynajmniej dwukrotnie przyłapać autora na tak poważnych uproszczeniach, że z powodzeniem można je uznać za nieprawdę.

Skoro wystąpiły dwa takie przypadki, które wyłapałam, to ilu z nich nie zauważyłam, ponieważ brakuje mi wiadomości? I czy właśnie tych brakujących, czyli interesujących mnie rzeczy nie powinnam dowiedzieć się z tej książki? Czy nie temu ma ona służyć?

Uważam, że jedyną funkcją publikacji zatytułowanej "Krew: mity, symbole,...

Kasiek m | 2013-09-13
Przeczytana: 13 września 2013

Uwielbiam się uczyć, dowiadywać się nowych rzeczy. Prawdopodobnie dlatego tyle czytam. Kocham to uczucie, gdy jakaś dziedzina wiedzy staje się dla mnie zrozumiała, gdy znikają białe plamy. Kiedyś jeden z bliskich mi mężczyzn, który liczył, że jednak zmieni moje poglądy i narzuci na me barki pewne społeczne jarzmo wyraził zdziwienie: „jak można ciągle się uczyć i siedzieć w książkach”, to zdanie sprawiło, że wciąż jestem panną o swoim nazwisku. I nikt mi nad uchem głupich pytań nie zadaje.
Chciałabym Wam opowiedzieć o jednej z najlepszych książek jakie wyszyły w roku 2013, książce którą czytałam ponad miesiąc. Delektowałam się, wydłużałam te spotkania.

Od momentu gdy ujrzałam tę książkę w zapowiedziach wiedziałam, że będzie to wartościowa lektura. I nie zawiodłam się. Autor zabiera nas w podróż dookoła świata i jeszcze na dodatek będziemy przenosić się w czasie. Różne miejsca, różne kultury, wierzenia i lęki. Wszystko na temat krwi. Każdego jej rodzaju.

Krew towarzyszy nam...

martyna | 2015-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2015

"Krew płynie strumieniami. Podniecenie rośnie. Przemoc się nasila. Krew płynie coraz obficiej. Ktoś upada na ziemię. Zostaje zadeptany. Umiera." - Niestety to nie jakaś egzaltowana pseudo powieść, a pozycja naukowa ;) I jest to styl w publikacji przeważający. Chociaż i tak warto pochwalić autora za ten gorący kawałek - w całym akapicie trzyma się jednego wątku. W niektórych rozdziałach czytelnik nie ma takich luksusów i musi skakać przez Indie, Koran, Biblię i Greków - kolejność dowolna. A szkoda, bo brak klucza w doborze i układzie informacji sprawia, że nie niewiele wynika z ogromu wiedzy tutaj zgromadzonej. O interpretacji już nawet zapomnijmy, mógłby to być chociaż katalog.

Nemerle | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Można powiedzieć, że pozycja ta to monografia wyczerpująca. Jednak nie można pominąć faktu, że wiele kultur obecnie popularnych (np. Celtowie, Germanie, Słowianie) zostało w niej pominiętych bądź też jedynie wspomnianych. Zaznaczyć jednak trzeba, że w ogólnym rozrachunku nie umniejsza to pracy dr Roux (jedynie może rozczarować niektórych czytelników). Praca opiera się w zdecydowanej większości na genezie symbolu i krwi jako materii. Większość tekstu opiera się więc na analizie kultur klasycznych oraz plemiennych.

Początkowe rozdziały mogą się wydawać dość oczywiste, niemniej są one ze względu na rodzaj pozycji i spójność pracy konieczne. Książka zawiera trafne spostrzeżenia, uświadamiające w prawdziwym zagadnieniu danego tematu.

Marta Zagrajek | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

Krew. Symbol życia i śmierci, bólu i cierpienia. Krew dla każdej religii oznacza coś innego, dla każdej nacji była czymś szczególnym, a niektóre subkultury uczyniły ją swoją boginią. Nic w tym dziwnego, krew to oznaka, iż nasze życie trwa nadal i bez trudu może być postrzegana jako warunek życia wiecznego (vide wampiryzm i wszelakie jego odmiany). Krew to także siła i symbol zwycięstwa, którego absolutnie nie należy się wstydzić (iluż to rycerzy chwaliło się ile krwi wroga mają na rękach – krwi, a nie głów tudzież innych partii ciała).

O wampirach też możecie poczytać w tej książce! Jednak nie są one motywem przewodnim (to by było nudne). Rytualne ofiary, obrzędy religijne, obrzezanie i wiele innych kwestii zostaje poruszonych w monografii Jean-Paula. Mamy przytoczenia z Biblii oraz starożytnej Grecji, możemy zapoznać się z szeroko ujętym aspektem nieczystości (kobiety miesiączkujące, kobiety w czasie porodu). Prawda, że intrygujące? Od nieczystej krwi miesięcznej, po zbawienną...

Dawno nie czytałam tak tendencyjnej pozycji naukowej. W zasadzie książka powinna nosić tytuł "pojmowanie krwi przez ludy świata okiem białego mężczyzny wyznającego chrześcijaństwo". Nie trzeba się specjalnie wczytywać w tekst, żeby domyślić się, jakie poglądy wyznaje autor. O kulturach niechrześcijańskich, zwłaszcza pozaeuropejskich, opowiada może nie z ogromną, ale wyraźną pogardą. We wstępie przyznaje, że jego wiedza obejmuje jedynie pewne rejony świata i zamiast się ich trzymać, hasa radośnie po całym globie. Wśród źródeł etnograficznych podaje autorów nierzetelnych i przestarzałych. Używa krzywdzących uogólnień, popełnia błędy, przemilcza fakty lub skupia się tylko na tych, które są dla niego wygodne. Do tego ma paskudnie egzaltowany styl, nasilający się w momentach, w których opisuje szczególnie interesujące go aspekty (a w rozdziale o Jezusie przechodzi samego siebie). Pozycja warta uwagi jedynie ze względu na mnogość przytaczanych zachowań kulturowych, które jednak lepiej...

milana9 | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: październik 2013

To jest na pewno wybitna, rzetelna książka, wspaniała antrolopogiczno-kulturoznawcza opowieść. Dla mnie jednak zbyt przytłaczająca. Jakkolwiek źle to nie zabrzmi, dla mnie autor ma zbyt dużą wiedzę, a może to ja za mało wiedziałam. Zbyt dużo faktów, informacji, dla mnie nieczytelnych. Część rozdziałów pochłonęłam, część przeczytałam tylko dlatego, że nie lubię opuszczać stron. Dla mnie za ciężka.

Maynard | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Niezwykle skrupulatna monografia dotycząca symboliki i znaczenia krwi w licznych kulturach świata. Mitologia, symbole, teksty źródłowe, dualizm semantyczny to tylko czubek góry lodowej w tej monumentalnej księdze. Ciekawa, choć miejscami nużąca (zbyt dużo mitologicznych analogii), no ale takie właśnie są tego typu pozycje.

anamorphosee | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017