Emocjany wybrane

Wydawnictwo: Ad Oculos
poezja
jagarkar

Emocjan, jak pisze autorka, to krótki utwór literacki przeznaczony dla "poetycznych laików", w którym ważną rolę odgrywa forma jego przedstawienia (strona wizualna tekstu, druk, znaki interpunkcyjne, przynależność wersowa utworu itp.) Treść wierszy stanowią przede wszystkim doznania emocjonalne autora, a także jego subiektywne przemyślenia. Zanurzmy się więc w emocjach Autorki i dajmy się...

Zanurzmy się więc w emocjach Autorki i dajmy się poprowadzić w nieznane rejony Jej duszy.

źródło opisu: Wydawnictwo Ad Oculos, 2011

źródło okładki: http://www.adoculos.pl

Katarzyna Grzyb pochodzi z Chełma. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie na kierunku oligofrenopedagogika. Od pewnego czasu mieszka w Rzeszowie. „Emojany wybrane” to jej debiut poetycki. Autorka prywatnie jest żoną znanego i cenionego siatkarza Wojciecha Grzyba.
Po poezję z natury sięgam dość rzadko, choć to mój ulubiony gatunek. Przyczyną takiego dysonansu jest kilka czynników. Jestem dość wymagająca, a z drugiej niemal zawsze ta forma literacka wywołuje u mnie silne, niezwykle osobiste uczucia. Tym razem do sięgnięcia po niepozorną książeczkę zachęciła mnie moja pasja do siatkówki. Początkowo całkiem przypadkowo trafiłam, na jeden z artykułów na portalu Siatkówka w Obiektywie, gdzie pod cotygodniowym tekstem o smutkach i radościach żony siatkarza, znajdował się niepokaźny odsyłacz do profilu autorki.

"Emocjan, jak pisze autorka, to krótki utwór literacki przeznaczony dla „poetycznych laików." (fragment opisu z okładki)

Rzeczywiście pierwsze, co można...

Bacha85 | 2014-03-18
Przeczytana: marzec 2014

Nieczęsto mam okazję sięgnąć po współczesną, polską poezję, więc postanowiłam to zmienić, a jedną z pozycji, po które sięgnęłam w ramach tej zmiany jest właśnie ten niewielki tomik, króciutkich utworów Katarzyny Grzyb.

Emocjan, to zgodnie z definicją autorki, krótki i prosty utwór dla „poetyczncych laików” , których tematem są emocje, uczucia i przemyślenia autorki. Dokładnie taki jest ten tomik wierszy. Bardzo intymny i osobisty, ukazujący czytelnikowi jej nieco staromodne, ale szalenie urocze spojrzenie na świat, w którym ogromną rolę odgrywa miłość, jedna, wielka i prawdziwa. W niektórych wierszach zauważyć można nieco bardziej gorzkie uczucia, destruktywne emocje, które sprawiają ból. Czasem pojawia się odpowiedź, jak sobie z nimi poradzić, niekiedy zaś czuć tylko bezsilność.

Zdumiała mnie informacja z okładki, że autorka miała trzydzieści lat w chwili wydania tego tomiku poezji, gdyż wiele z wierszy przywodzi na myśl emocje szalejące w nastoletniej głowie. Nieco...

kacha | 2013-05-25

Krótkie i ciekawe emocjany ,które sprawia ,że na przyziemne rzecz zwrócimy uwagę od innej strony.W utworach widać fascynację do Szymborskiej i Mirona Białoszewskiego po przez zabawę słowem i zapisem. Mam nadzieję,że Pani Kasia wyda niedługo kolejny swój tomik.

Marcin Łukaszek | 2014-06-18
Ziaaaba | 2013-09-22