Zdrowie, szaleństwo i rodzina. Rodziny schizofreników

Tłumaczenie: Monika Jurewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Sanity, Madness and the Family. Families of Schizophrenics
83-01-11769-9

Książka należąca do kanonu klasycznej literatury z dziedziny psychopatologii i psychoterapii. Reprezentuje nurt humanistyczno-egzystencjalny. Omawia zaburzenia jednostki, określone mianem schizofrenii, ujęte w kontekście rodziny. Autorzy, stojący na gruncie tzw. antypsychiatrii, odrzucają pojęcie choroby psychicznej i posługują się terminem "szaleństwo". Praca zawiera opis i analizę 11 przypadków, przedstawia interakcje w rodzinie i komunikację między jej członkami. Ważna lektura dla psychologów, psychiatrów i studentów, ciekawa książka dla nieprofesjonalistów zainteresowanych tematem.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN 1995

źródło okładki: zdjęcie autorskie

flow | 2012-11-27

"Być chorym to być upartym, buntowniczym i niewdzięcznym. To nie mieć uczuć, lub mieć nieodpowiednie uczucia."

Schizofrenia może swoja genezę mieć w fakcie umysłowego zniewolenia i asymilacji psychiki dziecka przez rodziców. Objawy jednostki chorobowej nazywanej schizofrenią nie będą wtedy objawami niejasnego procesu chorobowego, lecz po prostu będą implikacją sytuacji rodzinnej i, szerzej, społecznej "chorego". Cechy katatonii w zachowaniu można nazwać pasywnym oporem przed rodziną; nasyłanie myśli "choremu" będzie skutkiem tego, że rodzice siłą przypisują mu myśli, z którymi on się nie identyfikuje.

Schizofrenia jest zdrową reakcją, jest odpowiedzią na porządek panujący w rodzinie i otoczeniu, jest wyłamaniem i ucieczką od form ustalonych i najwidoczniej szkodliwych dla "chorego". Osobiście nie widzę schizofrenii jako choroby, lecz jako przebłysk prawdy i zdrowia w zatrutym otoczeniu.

| 2012-07-13

Ludi | 2016-02-25
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 25 lutego 2016

Naprawdę dobra książka, która pozwala nieźle zobaczyć to, o czym łatwo zapomnieć i o czym raczej nieczęsto słyszy się na studiach. Wprawdzie jest zdominowana przez teorię systemową, jednak ta teoria świetnie przysłużyła się pokazaniu głównej idei - że reifikacja choroby jest zawsze kiepskim pomysłem, a czasami jej źródeł lepiej jest szukać na zewnątrz osoby. Sama forma - opisy przypadków - to już duża zaleta tej książki. To, co zwykle dostaje się na gorąco, czyli treści przekazywane przez ludzi, można obejrzeć jak pod mikroskopem, bez emocji, przy herbacie. Świetne rozszerzenie horyzontów.

gagatek | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Zamysł interesujący ale książka mnie osobiście bardzo zmęczyła.
Nie wiem czy to kwestia języka autorów czy pacjentów ale ciężko było mi skupić na niektórych opisach które wydawały mi się mało zrozumiałe.
Umęczona na 3 razy ale warto było dla poszerzenia horyzontów.

barbaraniechcic | 2016-11-24
| 2016-07-10