Polityka doświadczenia. Rajski ptak

Tłumaczenie: Agnieszka Grzybek
The Politics of Experience and the Bird of Paradise
83-89158-15-9

Wszyscy jesteśmy mordercami i prostytutkami – bez względu na to, do jakiej kultury, społeczeństwa, klasy czy narodu przynależymy, bez względu na to, za jak normalnych, moralnych lub dojrzałych się uważamy. Jesteśmy istotami otumanionymi i oszalałymi, obcymi wobec własnych prawdziwych „ja”, siebie nawzajem, świata duchowego i materialnego – jesteśmy szaleni nawet z idealnego punktu widzenia,...

Jesteśmy istotami otumanionymi i oszalałymi, obcymi wobec własnych prawdziwych „ja”, siebie nawzajem, świata duchowego i materialnego – jesteśmy szaleni nawet z idealnego punktu widzenia, który możemy jedynie przelotnie uchwycić, ale którego nie potrafimy zaadaptować na stale.
Przychodzimy na świat, w którym wyobcowanie już na nas czeka. Potencjalnie jesteśmy istotami ludzkimi, ale przebywamy w stanie wyobcowania i nie jest on tylko systemem naturalnym. Do wyobcowania jako naszego obecnego przeznaczenia – dochodzi się jedynie drogą skandalicznej przemocy, jaką jedne istoty ludzkie stosują wobec drugich.

źródło opisu: z okładki

yggdrasil84 | 2013-01-20

Najlepsza ksiazka R.D.Lainga jaką przyszło mi czytać. Bardzo dobrze czyta sie te eseje. Jest to chyba najbardziej ogólna z prac autora. Ale tak jest najczęściej, jeśli autor książek tematycznych zabiera sie za eseje czy formy podobne. Nie umniejsza to bynajmniej wartości tej pracy - przeciwnie. Tematyka? Jako że autor związany jest poniekąd z nurtem antypsychiatrii, tak i tematyka oscyluje wokół takich zagadnień, jak tzw. "normalnosc", zdrowie psychiczne, szaleństwo i przede wszystkim zjawisko alienacji, wyobcowania - od siebie samego, swojej autentycznej, ludzkiej natury; innych ludzi, społeczeństwa, całego świata - w odniesieniu bardziej ogólnym, niż jednostkowe. Okazuje się bowiem, że gdy dobrze zrozumieć zjawisko wyobcowania, to dotyczy ono całych rzesz ludzi. Dla niejednego czytelnika praca zawierać może poglądy kontrowersyjne, niebezpieczne - a juz na pewno nie takie, jak powrzechnie przyjęte. Tematyka przypomina mi tytuły dwóch prac E. Fromma: "Zdrowe...

Putativus | 2016-02-18
Chopinhauer | 2015-09-13