Najnowsze artykuły
Artykuły
Tokarczuk obok Kafki, Bułhakowa i Orwella. Polska powieść wśród 100 najlepszych książekKonrad Wrzesiński26Artykuły
Nadchodzą święta, a z nimi czytelnicze promocje. Odwiedź te księgarnie online i znajdź swój prezent!LubimyCzytać2Artykuły
„Akademia Pana Kleksa” nadchodzi. „Diuna 2” z oficjalnymi plakatamiKonrad Wrzesiński3Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać15
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ronald David Laing

5
8,0/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), czasopisma
Urodzony: 07.10.1927Zmarły: 23.08.1989
R.D. Laing (1927-1989) to jeden z najbardziej znanych współczesnych psychiatrów. W latach sześćdziesiątych rozwinął tezę mówiącą, że pozostawienie rozwoju ostrych zaburzeń umysłowych i emocjonalnych własnemu biegowi może dać pozytywne rezultaty. Pierwszy też poddał tę tezę publikacji.
R.D. Laing jest autorem licznych publikacji. Do najsłynniejszych należą: "Podzielone ja", "Ja i inni" oraz "Polityka doświadczenia. Rajski ptak".
R.D. Laing jest autorem licznych publikacji. Do najsłynniejszych należą: "Podzielone ja", "Ja i inni" oraz "Polityka doświadczenia. Rajski ptak".
8,0/10średnia ocena książek autora
137 przeczytało książki autora
564 chce przeczytać książki autora
14fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Zdrowie, szaleństwo i rodzina. Rodziny schizofreników
Ronald David Laing, Aaron Esterson
7,7 z 20 ocen
130 czytelników 5 opinii
1995
Literatura na świecie nr 11/1976 (67)
Malcolm Bradbury, Ronald David Laing
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
1976
Najnowsze opinie o książkach autora
Zdrowie, szaleństwo i rodzina. Rodziny schizofreników Ronald David Laing 
7,7

Naprawdę dobra książka, która pozwala nieźle zobaczyć to, o czym łatwo zapomnieć i o czym raczej nieczęsto słyszy się na studiach. Wprawdzie jest zdominowana przez teorię systemową, jednak ta teoria świetnie przysłużyła się pokazaniu głównej idei - że reifikacja choroby jest zawsze kiepskim pomysłem, a czasami jej źródeł lepiej jest szukać na zewnątrz osoby. Sama forma - opisy przypadków - to już duża zaleta tej książki. To, co zwykle dostaje się na gorąco, czyli treści przekazywane przez ludzi, można obejrzeć jak pod mikroskopem, bez emocji, przy herbacie. Świetne rozszerzenie horyzontów.
Zdrowie, szaleństwo i rodzina. Rodziny schizofreników Ronald David Laing 
7,7

"Być chorym to być upartym, buntowniczym i niewdzięcznym. To nie mieć uczuć, lub mieć nieodpowiednie uczucia."
Schizofrenia może swoja genezę mieć w fakcie umysłowego zniewolenia i asymilacji psychiki dziecka przez rodziców. Objawy jednostki chorobowej nazywanej schizofrenią nie będą wtedy objawami niejasnego procesu chorobowego, lecz po prostu będą implikacją sytuacji rodzinnej i, szerzej, społecznej "chorego". Cechy katatonii w zachowaniu można nazwać pasywnym oporem przed rodziną; nasyłanie myśli "choremu" będzie skutkiem tego, że rodzice siłą przypisują mu myśli, z którymi on się nie identyfikuje.
Schizofrenia jest zdrową reakcją, jest odpowiedzią na porządek panujący w rodzinie i otoczeniu, jest wyłamaniem i ucieczką od form ustalonych i najwidoczniej szkodliwych dla "chorego". Osobiście nie widzę schizofrenii jako choroby, lecz jako przebłysk prawdy i zdrowia w zatrutym otoczeniu.