Podzielone "ja"

Wydawnictwo: Rebis
The Divided Self: An Existential Study in Sanity and Madness
83-7120-830-8
Schneekonigin

Zmarły w 1989 r.R.D.Laing to jeden z najbardziej znanych współczesnych psychiatrów. Podzielone ja to dogłębne studium typów schizoidalnych i schizofrenicznych. Celem autora było uczynienie zrozumiałym procesu zapadania na schizofrenię oraz zbadanie istoty tej choroby, co poparł wieloma obserwacjami poczynionymi w trakcie badań klinicznych. Wznowienie najsłynniejszej pracy Lainga, jednego z podstawowych dzieł współczesnej psychiatrii.

źródło okładki: www.lideria.pl

| 2011-11-08

Czy da się znaleźć bardziej zagłębiony w temacie i szczegółowy opis schizofrenii? To nie pytanie retoryczne, ale prośba. Wydaje mi się, że ciężko oceniać tę książkę nie porównując jej ze "Schizofrenią" Kępińskiego. Kępiński miał rację, często był blisko, ale nie był na tyle wewnątrz co Laing. Ktoś napisał tutaj, że ta książka, jest świetnym uzupełnieniem wiedzy z podręczników psychiatrii. Otóż nie jest - informacje zawarte w "Psychiatrii" Bilikiewicza są częścią implikacji treści tej książki. Są w niej niebezpośrednio zawarte.

Konrad | 2015-03-08

Książka jest dość specyficzna. O ile ktoś zna choć w przeciętnym stopniu biografię autora, należącego do ruchu antypsychiatrycznego, z pewnością doceni jego oryginalne podejście. Mnie to nie porywa, zbyt wiele tutaj zabawy w wielkiego "władcę umysłu", tworzenie własnych niepopartych teorii, i dogłębna analiza zachowań swoich pacjentów, dla mnie nie zrozumiała, jako fana nurtu egzystencjalnego.

AdissonROG | 2014-04-04

Nie dane mi było przeczytać lepszego studium schizofrenii.

flow | 2012-11-27

Aleksandra | 2011-06-20

Lektura nie jest łatwa ale umożliwia spojrzenie na problem schizofrenii z egzystencjalnego punktu widzenia. Autor próbuje nam przybliżyć co przeżywa i jak odbiera świat i siebie osoba chora na schizofrenię. Polecam wszystkim zainteresowanych tematem. Książka jest świetnym uzupełnieniem obrazu choroby do innej, skupionej bardziej na medycznym obrazie, literatury.

earthian | 2015-07-27
Przeczytana: 23 lipca 2015

Bardzo dobra publikacja, która z użyciem prostego języka ukazuje złożoność świata osobowości schizoidalnej i przejścia w stan psychotyczny. Myślę, że z tej lektury swobodnie może korzystać każdy zainteresowany tematem, bez względu na poziom zaawansowania wiedzy w tym temacie.

Ania Kęska | 2011-06-26
Przeczytana: maj 2010

Świetne uzupełnienie medycznych opisów choroby, szczególnie ważne i potrzebne są zapisy rozmów z chorymi. Warto!

bies | 2016-10-15
anusiaanna | 2016-09-03