Dmitrij Donskoj
83-06-01458-8
Ruś, średniowiecze, Tatarzy, Litwa, Moskwa

Dymitr Doński, polityk i wódz Rusi, który 8 września 1380 roku pobił ordę chana Mamaja w bitwie na Kulikowym Polu; po raz pierwszy wówczas Ruś zwyciężyła Mongołów. Autor - jurij Łoszczyc - zbudował swą opowieść biograficzną na podstawie materiału dokumentalnego, a także literackich źródeł z epoki. Ukazał w swej książce portrety sojuszników Dymitra w walce z Ordą - Włodzimierza Chrobrego,...

Autor - jurij Łoszczyc - zbudował swą opowieść biograficzną na podstawie materiału dokumentalnego, a także literackich źródeł z epoki. Ukazał w swej książce portrety sojuszników Dymitra w walce z Ordą - Włodzimierza Chrobrego, Dymitra Wołyńca, metropolity Aleksego, Sergiusza z Radoneża i innych współczesnych wielkiego księcia moskiewskiego.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1987.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Słońce grzało prawie jak w lecie. W dotknięciu jego promieni tkwiła jakaś kojąca pieszczota, usposabiająca mimo woli do uśmiechu, milczenia i marzycielskiego zobojętnienia. Takie dni ofiarowuje rozpoczynająca się jesień, jakby prosząc człowieka o przebaczenie za to, że zbyt ulotnymi radościami go darzy i że oto wszystkiemu już zbliża się kres".

Książka Łoszczyca nie jest typowym opracowaniem naukowym, raczej czymś pośrednim między nim, a powieścią. Czyta się dzięki temu lekko i przyjemnie i jeżeli kogoś nie drażnią wstawki o pogodzie przed bitwą w XIV wieku, a szuka ciekawej opowieści o początkach państwa rosyjskiego i jednym z najważniejszych ówczesnych wydarzeń, jakim była bitwa na Kulikowym Polu, to książka powinna mu się spodobać :)

Autor nie trzyma się sztywno biografii Dymitra Dońskiego, ale opowiada też o wielu innych tematach - wewnętrznych problemach Rusi, jarzmie tatarskim, wzrastaniu potęgi Moskwy, zatargach z Litwą i oczywiście o bitwie na Kulikowym Polu i jej...

Krzysiek88 | 2016-09-02
pkrys | 2015-09-16