Najnowsze artykuły
Artykuły
Powstało Porozumienie Wydawców Książek – Związek PracodawcówLubimyCzytać1Artykuły
Paszporty „Polityki” 2023: nominacje i nowa książkowa kategoriaKonrad Wrzesiński1Artykuły
Tokarczuk obok Kafki, Bułhakowa i Orwella. Polska powieść wśród 100 najlepszych książekKonrad Wrzesiński35Artykuły
Nadchodzą święta, a z nimi czytelnicze promocje. Odwiedź te księgarnie online i znajdź swój prezent!LubimyCzytać3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jurij Łoszczyc

1
6,1/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,1/10średnia ocena książek autora
15 przeczytało książki autora
50 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Dymitr Doński Jurij Łoszczyc 
6,1

Ach, co by to było gdyby Dymitr wtedy przegrał z Mongołami!? Książka jest mega ciekawa, jednak przebija w niej uwielbienie dla osoby głównego bohatera jako przykladnego ojca, męża, męża stanu, obrońcy wiary i stratega, może gdyby napisana została ociupine później jego wielkość nie różniłaby się od wielkości innych, których wielu było wkoło, ale co tu kryć dał podwaliny pod przyszłe carstwo z Moskwą jako stolicą, które nadal było carstwem, mimo iż rządzili nimi panowie pierwsi sekretarze czy obecnie prezydenci..
Dymitr Doński Jurij Łoszczyc 
6,1

"Słońce grzało prawie jak w lecie. W dotknięciu jego promieni tkwiła jakaś kojąca pieszczota, usposabiająca mimo woli do uśmiechu, milczenia i marzycielskiego zobojętnienia. Takie dni ofiarowuje rozpoczynająca się jesień, jakby prosząc człowieka o przebaczenie za to, że zbyt ulotnymi radościami go darzy i że oto wszystkiemu już zbliża się kres".
Książka Łoszczyca nie jest typowym opracowaniem naukowym, raczej czymś pośrednim między nim, a powieścią. Czyta się dzięki temu lekko i przyjemnie i jeżeli kogoś nie drażnią wstawki o pogodzie przed bitwą w XIV wieku, a szuka ciekawej opowieści o początkach państwa rosyjskiego i jednym z najważniejszych ówczesnych wydarzeń, jakim była bitwa na Kulikowym Polu, to książka powinna mu się spodobać.
Autor nie trzyma się sztywno biografii Dymitra Dońskiego, ale opowiada też o wielu innych tematach - wewnętrznych problemach Rusi, jarzmie tatarskim, wzrastaniu potęgi Moskwy, zatargach z Litwą i oczywiście o bitwie na Kulikowym Polu i jej następstwach, gdyż zwycięstwo to było punktem zwrotnym w dziejach Moskwy i Rusi.