Gross-Rosen

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka pamięci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historia
Bastet

Gross Rosen - obóz koncentracyjny założony został w sierpniu 1940 r. na zboczu wzgórza, około 60 km na zachód od Wrocławia, w powiecie Świdnickim. Nazwę przejął od najbliższej, odległej o 2 km na północ wsi. Dzisiaj wieś ta nazywa się Rogoźnica, ale niemiecka nazwa obozu pozostała w pamięci setek tysięcy ludzi. Gross-Rosen to jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych Trzeciej Rzeszy - miejsce kaźni Polaków, Rosjan, Francuzów, Anglików, Czechów, Niemców, Żydów, Włochów i więźniów innych narodowości. Przez obóz przeszło około 180 000 więźniów, około 100 000 zginęło w samym obozie, w kamieniołomach i licznych filiach. Mordercze tempo pracy, głód i bestialstwo esesmanów powodowały wysoka śmiertelność.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marianus | 2014-12-10

Świetna książka choć tematyka bardzo przygnębiająca i smutna. Mimo iż lata temu ją przeczytałem to gdy zwiedzałem w zeszłym roku teren po byłym obozie Gross - Rosen miałem w pamięci wiele opisów w niej zawartych.

virginia75 | 2013-12-04
Bednar | 2016-01-30