5% prawdy. Donos i donosiciele w czasach stalinowskiego terroru

Wydawnictwo: Świat Książki
5% de vérité. La dénonciation dans l'URSS de Staline (1928-1941)
978-83-247-0115-5
5% prawdy
historia
Nibi

Doskonale udokumentowana, pełna faktów i przykładów opowieść o rzeczywistości radzieckiej czasów "wielkiego terroru", gdy niemal wszyscy donosili na wszystkich: ze strachu, z głupoty, z podłości, ale i z przekonania. "Nie możemy jej lekceważyć, nawet jeśli byłaby słuszna zaledwie w 5 lub 10%" - pisał Stalin o "samokrytyce" na łamach "Prawdy". Kim byli donosiciele? W jakiej formie donosili do władz, na kogo i za co? Jakie były skutki donosicielstwa? Autor cytuje i analizuje donosy, zachowane w archiwach i ówczesnej prasie, omawia stosunki władzy radzieckiej i "ludu".

Nibi | 2010-07-01

temat świetnie przedstawiony, przypisy wyczerpujące i w dużej ilości. polecam.

MASH | 2016-11-01
targos21 | 2016-07-13