Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
830511161X
historia
piotrex

Wydarzenia znane z "Kamieni na szaniec" opisane przez dowódcę akcji odbicia Janka Bytnara "Rudego".
Spis treści:
* Źródła
* Przed walką
* Znów przed walką
* Walka
* Po walce
* Później

Znakomite uzupełnienie "Kamieni na szaniec". I napisane bardzo przystępnym językiem. To nie suche, żołnierskie fakty, ale literatura faktu w gawędziarskim stylu. Troszkę o sytuacji Polski, troszkę o ówczesnym harcerstwie. No i najważniejsze:okoliczności i tło najsłynniejszej chyba akcji zbrojnej II wojny światowej. No dobrze, nie będę się kłócić, jednej z najsłynniejszych.

Moje wydanie książki pochodzi z roku 1983. Od tego czasu pojawiły się nowe wiadomości, wiemy więcej. Chociażby o Henryku Ostrowskim, który został aresztowany tuż przed Rudym, a którego udział w aresztowaniu Bytnara przez lata ukazywany był w jednoznacznym, niekorzystnym świetle. Zainteresowanych tematem odsyłam do książki Barbary Wachowicz "Rudy, Alek, Zośka". Autorka prostuje wiele informacji, poprawia pisownię nazwisk. Na szczęście jeszcze zdążyła spotkać się z żyjącymi uczestnikami Akcji pod Arsenałem.

A mnie jak zwykle gdy czytam o tym wydarzeniu towarzyszy taka refleksja. Tak mało brakowało, żeby wszystko...

Danway | 2012-01-16
Przeczytana: 1996 rok

Gdy będąc w siódmej klasie przeczytałem "Kamienie na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego od razu wziąłem się za przeczytanie dokładnego rozwinięcia "Akcji pod Arsenałem", akcji uwolnienia Jana Bytnara ps. Rudy, napisaną przez jej dowódce Stanisława Broniewskiego...

Mimo napiętego terminarza lektur udało mi się ją od razu przeczytać i nigdy nie żałowałem tego... W książce tej można znaleźć dokładne fakty z tej akcji, których zabrakło w "Kamieniach na Szaniec"...

Znów spotykamy tych samych bohaterów... Ponownie spotykamy się z niesamowitym męstwem i oddaniem tych młodych ludzi... Ktoś by mógł powiedzieć, przecież to już było... A ja Wam powiem takie książki powinny być czytane po stokroć by nauczyć się tak kochać Ojczyznę, jak Rudy, Alek czy Zośka... O takich postawach nie można zapominać, a pamięć o tych harcerzach nigdy nie powinna zagasnąć...

Polecam obydwie te pozycję... Warto, warto i jeszcze raz warto...

Książkę przeczytałam będąc jeszcze dzieckiem i patrząc przez ten pryzmat zasługuje na miano wybitnej, gdyż mało, że wywarła na mnie olbrzymie wrażenie, wywołała falę żywych do dziś emocji, to na dodatek zaszczepiła zainteresowanie historią Walczącej Warszawy i nie tylko. "Zośka", "Rudy" , "Alek" i inni bohaterowie, młodzi, przystojni chłopcy, piękne sanitariuszki...jak napisał Stanisław Pigoń: "Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów"
Dodatkowym atutem książki są liczne fotografie. Polecam.

Akcja pod Arsenałem czyli akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II” przeprowadzona 26 marca 1943 w Warszawie w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek w celu uwolnienia jednego z towarzyszy broni. Dowódcą akcji był właśnie autor monografii Stanisław Broniewski ps. Orsza. Bardzo cenna publikacja i jak najbardziej polecana szczególnie młodemu pokoleniu Polaków. Pamięć o tych ludziach nie może zaginąć.

isoobel | 2018-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Polecam dla osób zainteresowanych tematem, połknęłam w jedno popołudnie.

boskipioro | 2014-10-01

mistrzowsko napisana akcja, rewelacyjnie szczegolowa, czyta sie jednym tchem przygotowania i realizacje calego misternego planu, mnostwo szczegolow, opatrzone dokumentami, rozkazami i wszystko na faktach opisane przez uczestnika (widzacego wszystko od srodka) tej oslawionej, brawurowej akcji.
+ spis i dalsze losy wszystkich 28 uczestnikow, ktorzy... "na smierc szli po kolei jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec"

pomidorowa | 2014-04-27
Przeczytana: 2012 rok

Dobrze opisane wydarzenia "Akcji pod Arsenałem".
Świetna sprawa dla osób zainteresowanych tematem, innych zwyczajnie znudzi, gdyż praktycznie brak tam fabuły, jest to czysty opis przygotowań oraz przebiegu akcji, napisany jednak dosyć przystępnym językiem, czyta się szybko.

BoyInBlackShirt | 2018-12-03
Przeczytana: 08 maja 2018

"Akcję pod Arsenałem" Broniewskiego uważać można za niejako kontynuację "Kamieni na szaniec" Kamińskiego. Historia chwyta czytelnika za serce, m.in. przez to, że czytając, mamy pełną świadomość, że te wydarzenia miały miejsce naprawdę.

Wiarygodność opisywanych zdarzeń potwierdza fakt, że autorem książki jest właśnie Stanisław Broniewski, dowódca owej Akcji pod Arsenałem.

Mnogość szczegółów i dokładność opisów akcji na pewno zachwyci czytelników obeznanych w czasach II wojny światowej i pasjonatów historii. Tym niespecjalnie zainteresowanym nie przysporzy problemów w czytaniu, biorąc pod uwagę łatwość języka, jakim została napisana.

Pozycja warta polecenia także instruktorom harcerskim, w celu usystematyzowania swojej wiedzy.

Równie dobrze napisana książka, jak 'Kamienie na szaniec'.:)

książek: 1985
Efemeryda | 2017-10-31
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 31 października 2017

W swoim czasie lektura obowiązkowa. Dla młodych z rozbudzoną wyobraźnią, dla których wojna to czas przygody.