Stanisław Broniewski

- Pisze książki: powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, historia, literatura dziecięca
- Urodzony: 29.12.1915
- Zmarły: 30.12.2000
Stanisław Broniewski, ps. Stefan Orsza, Witold, K. Krzemień – polski ekonomista, naczelnik Szarych Szeregów, harcmistrz, podporucznik AK. Kawaler Orderu Orła Białego.
Urodził się 29 grudnia 1915 w Warszawie. W 1928 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego – 3 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. ks. J. Poniatowskiego, później był m.in. instruktorem harcerskim w Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.
We wrześniu 1939 współorganizator Pogotowia Harcerzy w Warszawie. Podczas II wojny światowej w Szarych Szeregach, m.in.: 1941 komendant Okręgu Południowego w Chorągwi Warszawskiej i organizacji Wawer, 1941–1943 komendant Chorągwi Warszawskiej, od lutego do maja 1943 komendant Grup Szturmowych w Warszawie, od maja 1943 do października 1944 naczelnik Szarych Szeregów. Dowódca akcji pod Arsenałem, uczestnik powstania warszawskiego 1944. Jeniec obozu w Bergen-Belsen.
Od 1945 komendant Harcerstwa wśród Polaków w Niemczech. Po powrocie do kraju w 1946 pracował m.in. w Centralnym Urzędzie Planowania, Radzie Ekonomicznej przy Radzie Ministrów, Instytucie Kształtowania Środowiska, UŁ.
W 1989 został przewodniczącym Krajowego Komitetu Odrodzenia ZHP oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Współzałożyciel Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, w latach dziewięćdziesiątych działał na rzecz zjednoczenia polskiego harcerstwa.
Pełnił funkcję Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. W kwietniu 1992 otrzymał Honorowe Obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy. Zmarł po długiej chorobie 30 grudnia 2000, w Wesołej w wieku 85 lat.
Pogrzeb hm. Stanisława Broniewskiego „Orszy” odbył się 9 stycznia 2001 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
- 228 przeczytało książki autora
- 174 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Potem przy tym pierwszym białym brzozowym krzyżu wyrosły następne, powstały długie, o wiele za długie szeregi. Na mogiłach pełno było zawsze barwnego, świeżego kwiecia. Tu i tylko tu szeregi te przestawały być szare.
Potem przy tym pierwszym białym brzozowym krzyżu wyrosły następne, powstały długie, o wiele za długie szeregi. Na mogiłach pełno było zawsze...
Rozwiń ZwińAle akcja pod Arsenałem ma jeszcze inne znaczenie i inną wartość. Będzie legendą owianym przykładem, który świecić będzie pokoleniom młodzieży polskiej: przykładem tych cech charakteru, o które walczymy i dla których prowadzimy naszą pracę, których symbolami najwyższymi stali się Rudy, Alek i Tadeusz
Ale akcja pod Arsenałem ma jeszcze inne znaczenie i inną wartość. Będzie legendą owianym przykładem, który świecić będzie pokoleniom młodzie...
Rozwiń Zwiń