Gestapo

The Gestapo. A history of Hiler`s secret police 1933-1945
83-247-0052-8
historia
Marek

Gestapo Ruperta Butlera to dobrze udokumentowana historia utworzonej w 1933 roku nazistowskiej Geheime Staatspolizei, czyli Tajnej Policji Państwowej. Ukazuje strukturę organizacji, sylwetki jej przywódców - wśród nich Reinharda Heydricha i Heinricha Müllera - brutalne metody działania i ostateczny koniec wśród ruin pokonanej Trzeciej Rzeszy. Autor opisuje Gestapo jako jedną z najsprawniejszych sił reżimu hitlerowskiego, kierowaną z centrali mieszczącej się pod budzącym zgrozę adresem - Prinz Albrechtstrasse 8. Butler pokazuje, w jaki sposób Geheime Staatpolizei radziła sobie z problemami bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym również nieudanymi zamachami na życie Hitlera. Istotną częścią książki jest przedstawienie działalności Gestapo na terenach okupowanej Europy - w tym także Polski.

vivka3 | 2016-08-30
Ewelina | 2016-07-24