Gwałt

Klin
2011-07-22
2011-07-22
gwałt Chmielewska Joanna

Fajne to. Zabawne. Z dystansem. A przy tym sprawnie napisane, szybkie i mocno zakręcone. Nie traktowałbym tej opowieści poważnie, ale doceniłem sporo smaczków grających z konwencją powieści procesowej (sądowej?) jak i ze smakiem PRLu jako takiego. Chmielewska pojechała ciut po bandzie, ale i czemu nie? W tej konwencji: kupuję!

Chyba jedna z tych gorszych, ale i tak zasługuje na 8/10. Chmielewska to jednak Chmielewska

Ogromne potknięcie autorki, jakoś śmiech grzązł w gardle. A treść budziła mój głęboki protest.

Jestem zawiedziona, inne książki Chmielewskiej były lepsze, język bardzo pokręcony, ramy czasowe siegają do czasów PRL, motyw przewodni jakiś takiś... mało atrakcyjny

To nieprawdopodobne, że tak mizoginistyczna powieść, pełna "victim blaimingu", normalizująca molestowanie seksualne i przedmiotowe traktowanie kobiet została wydana w XXI wieku. Rozumiem, że opisuje czasy dawniejsze, ale brak elementarnej wrażliwości na ofiary gwałtu wyziera z każdej strony. Niedopuszczalne

Niestety chyba najgorsza z książek autorki.

Niestety chyba najgorsza z książek autorki.

Co ja właściwie przeczytałam? Najgorsze możliwe dzieło autorki i w pierwszej trójce najgorszych książek które miałam okazję czytać w ostatnich latach.

Gdybym zaczęła czytać Chmielewską od tej książki, nie sięgnęłabym po następne. Zachęcam do czytania jej twórczości raczej chronologicznie, albo można zacząć od Lesia, a tę pozycję lepiej pominąć. Rozczarowująca, jakby nie Chmielewska ją napisała.

Był to mój pierwszy kontakt z twórczością autorki. Dlatego zastanawiam się jak mam ocenić tę książkę. Historia w ogóle mnie nie wciągnęła, a wręcz bardzo się dłużyła. Miałam nadzieję na bardzo lekką historię z humorem. Treść książki jest bardzo chaotyczna, brak w niej sensu. Bohaterowie bardzo słabo wykreowani, płytcy. Sędzia niekompetentny, kręcący się ciągle wokół tego samego wątku. Po przeczytaniu tej powieści nie sięgnę po inne książki autorstwa pani Chmielewskiej.

Dość słaba. Zupełnie niepodobna do innych książek autorki. Wzbudza mieszane uczucia podejściem do tematu.

• 2011
  • Joanna Chmielewska