10 minut od centrum

Wydawnictwo: Wydawnictwo Autorskie Katarzyna Grochola

Dziesięć minut od centrum nie oznacza konkretnego miejsca. Raczej stan ducha, relacje z ludźmi lub nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Dla wielu oznacza porażkę lub karę. Dla mnie szansę, by okazać ludzką twarz. Izabela Sowa.

Książkowa-Fantazja | 2013-02-18
Przeczytana: 11 lutego 2013

"10 minut od centrum" to opowiadania,, które raz są ze sobą powiązane, a raz zupełnie z innej bajki. Autorką tych opowiadań jest Izabela Sowa.

Izabela Sowa urodzona w 1969 roku w Stalowej Woli. Sławę przyniosła jej seria owocowa t.j. "Smak świeżych malin", "Herbatniki z jagodami", "Zielone jabłuszko".

Książka składa się z dokładnie siedmiu opowiadań, które są nazwane dniami tygodnia. Autorka doskonale dokonuje analizy ludzi z różnych warstw społecznych zarówno tych oddalonych 10 minut od centrum, jak i mieszkających w samych centrum w apartamentach. Autorka wykorzystuje w opowiadaniach dozę ironii, ale dokłada również poczucie humoru.

Akcja opowiadań rozgrywa się w Krakowie w różnych dzielnicach miasta.
Poznajemy Wieśniaka (Stefana), który nawet mówiąc robi katastroficzne błędy, nie wspomnę już o pisaniu. Jednak jest co go wyróżnia, mianowicie życiowa mądrość. Poznajemy także Kaśkę zbierającą na rower, czy Bietkę, Bogdana i Joannę.

"10 minut od centrum" mimo ważnych...

Katherina87 | 2012-11-14

"Dziesięć minut od centrum nie oznacza konkretnego miejsca. raczej stan ducha, relacje z ludźmi lub nastawienie do otaczającej rzeczywistości".
Współczesny Kraków to z jednej strony piękny, zadbany Rynek, a z drugiej- inny świat, dzielnice oddalone od centrum o tytułowe 10 minut "sypialnie", jakich w Polsce mnóstwo. Nie miejsce jednak jest tu ważne, ale ludzie. Ich sposób na życie, marzenia i rozterki. Choć to książka o mieszkańcach Krakowa, Wytworną Joannę, Teresę Poważną, i nieortograficznego Stefana moglibyśmy spotkać w każdym innym polskim mieście. Czy pęd do kariery, korporacyjne wyjazdy integracyjne i wizyty u psychoterapeuty to szczyt marzeń? Zależy czyich. Kaśka Kościelniak, córka bezrobotnego z przedmieść Krakowa, chciała mieć tylko rower z M1.

Książka Izabeli Sowy to lekka, łatwa i przyjemna to historia zwykłych, normalnych ludzi mieszkających w sypialnianych osiedlach, fajny zbiór opowiadań, opowiadają o życiu prostych ludzi, o tym co ich cieszy i smuci.
Refleksyjna, dobra książka dająca do myślenia, skłaniająca do refleksji.
Zrelaksowała mnie, poprawiła nastrój czyta się błyskawicznie...naprawdę miła lektura.

anek7 | 2011-03-20
Przeczytana: 18 marca 2011

Z pisarstwem Izabeli Sowy spotkałam się już jakiś czas temu, była to Seria owocowa („Smak świeżych malin”, „Herbatniki z jagodami” i „Cierpkość wiśni”) oraz „Zielone jabłuszko” - książeczki lekkie, łatwe i przyjemne, które miło mi się czytało ale jakoś specjalnie w pamięć nie zapadły. Kilka miesięcy temu, troszkę z przyczyn około zawodowych, przeczytałam „Agrafkę” książkę o gimnazjalistach dla gimnazjalistów i muszę powiedzieć, że dała mi trochę do myślenia i każdemu nastolatkowi ale i jego rodzicowi poleciłabym jej lekturę bo porusza kilka bardzo ważnych problemów z którymi borykają się dzisiaj młodzi ludzie. No ale nie o tym miało być.
W ramach powstałego w naszej Gminnej Bibliotece Klubu Książki przeczytałam powstały w 2006 roku zbiór opowiadań tej autorki pt. „10 minut od centrum”. Akcja opowiadań toczy się w ciągu jednego lipcowego tygodnia w Krakowie. Jednak nie w tych miejscach które większość z nas zna z wycieczek szkolnych, kolorowych folderów czy ilustracji w...

Hana | 2015-09-09
Na półkach: Sowa Izabela, Przeczytane
Przeczytana: 09 września 2015

Ładna ta Sowa.Przeciwstawiła sobie ludzi trochę zagubionych,dobrych,mało przebojowych , często wykorzystywanych ,z harpiami z korporacji, głuchych i ślepych na świat,za to odnoszących sukcesy.Poznaliśmy ludzi wspinających się po szczeblach kariery, gubiących po drodze siebie i takich, którzy z kariery zrezygnowali, by właśnie siebie odnaleźć.Była też dziewczyna z blokowiska marząca o lepszym jutrze,szczera, pracowita i pełna godności.Oczywiście cała sympatia pozostaje przy tych skromnych i cichych.Polecam.

Ag2S | 2010-04-21
Przeczytana: czerwiec 2006

Dostałam ją na urodziny od siostry. To była wielka niespodzianka, gdyż nie wiedziałam, że Autorka napisała nową książkę. Jednak najbardziej z tego wszystkiego zaszokował mnie fakt, że Izabela Sowa też życzy mi "sto lat". Wyobrażacie sobie jakie było moje zdziwienie??
Wbiło mnie to w podłogę :):)
To moja pierwsza książka z autografem:) Dlatego bardzo cenna:)
Krótkie opowiadania przypadły mi do gustu.
Książki Autorki są lekkie i przyjemne, czyta się je z dużą przyjemnością.
Gorąco polecam!

Lagrema | 2012-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2012, 0-9

Błyskotliwie i z humorem zaserwowana porcja rzeczywistości. Zbiór opowiadań, które przedstawiają historie zwykłych/niezwykłych ludzi mierzących się z codziennością. Autorka/narratorka przepisuje na nią receptę. Polecam serdecznie.

BethLuisNion | 2011-04-02
Przeczytana: marzec 2009

Czy macie takie książki, które chcielibyście przeczytać jeszcze raz, natychmiast po tym jak przeczytaliście ostatnią stronę ? Ja mam tę i właśnie skończyłam ją czytać po raz drugi i na pewno nie ostatni. W ubiegłym roku zrobiłam sobie taki maraton z książkami Izabeli Sowy. Już nie pamiętam, od której zaczęłam, ale mimo, że nie wszystkie mnie zafascynowały to już wiedziałam, że będę czekała na kolejne... bo Sowa pisze o ekologii. Nie tej od zdrowego odżywiania i recyklingu, ale tej od ludzkich uczuć - ekologicznych, niewyrachowanych, bez pozerstwa.

Taka jest również ta książka - siedem rozdziałów na siedem dni tygodnia. Nie rozszyfrowałam do końca tego siedmiodniowego kodu, ale książka pochłonęła mnie bez reszty.

W kolejnych rozdziałach poznajemy ludzi z różnych biegunów życia. Zaczynamy od Bogdana - przeciętnego serwisanta, zapalonego karateki z przejęciem przygotowującego się na pierwszą randkę z Joanną, niesłychanie nieprzeciętną Joanną, która "stale pracuje nad własnym...

izabela81 | 2013-12-04
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2013

„10 minut od centrum” to zbiór opowiadań. Bohaterowie pochodzą z "sypialnianych " osiedli położonych o 10 minut od centrum Krakowa. Są to zwyczajni ludzie, starzy i młodzi, stęsknieni do innego lepszego życia, chciwi władzy, kariery, pieniędzy albo po prostu spragnieni ciszy i świętego spokoju. Przeżywają swoje małe, bolesne dramaty, ale też chwile triumfu - po prostu żyją. Książka budzi współczucie, niechęć i zachwyt, śmieszy i wyciska łzy. Czyli to wszystko co dobra książka mieć powinna.

Kaga | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Książka w sumie o niczym. Różne opowiadania, które momentami męczyły mnie strasznie (zwłaszcza Wieśniak i jego wypowiedzi z błędami ortograficznymi), a czasami po prostu zostawały "wciągnięte" bez zastanawiania się nad sensem tego, co się czyta.
Owszem, autorka ma styl niebanalny, przyjemny i niezły, jednak rozczarowałam się, czytając tą konkretną pozycję. Kończąc jeden akapit, zapominałam, co w nim było, ruszając do kolejnego. Może i relacje międzyludzkie i specyficzna "miłość" zostały tu ukazane, ja jednak niczego takiego nie znalazłam. Ot, książka na tydzień (nawet i dłużej), która kompletnie nie przypadła mi do gustu.

Tymczasem
    Izabela Sowa
    Kulminacje
    Agnieszka Niezgoda, Janusz Leon Wiśniewski, Joanna Jodełka, Izabela Sowa, M...
    Agrafka
    Izabela Sowa