bułgarski bloczek,
Ewelina

Joanna stara się odkupić unikatową kolekcję znaczków. Niestety, jej właściciel umiera, a spadkobierczyni zostaje zamordowana. Sprawa coraz bardziej się komplikuje, a główną podejrzaną zostaje Grażyna - przyjaciółka Joanny.

źródło opisu: Wydawnictwo Olesiejuk, 2015

źródło okładki: www.olesiejuk.pl

Renax | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Jakiś powrót pani Chmielewskiej do dobrej formy nastąpiła w nowym tysiącleciu! Ja tu już planowałam szurnąć 'tymi pozostałymi Chmielewskimi' w kąt, żeby się nie denerwować, a tu zdziwienie. "Babski motyw' zabawny i ciekawy, a teraz zabawny 'Bułgarski bloczek'.
Książki Chmielewskiej nie są przykładem wnikliwej analizy świata, ani duszy ludzkiej, i nie tego się spodziewamy po tych kryminałach. Za to mamy tutaj dobry powrót do ciekawej sprawy, pełnej zawirowań i wicia się pomiędzy osobami i miejscami. Mnie się podobało. Tym bardziej, że początek książki był 'z życia wzięty'. Dla nieznających powieści informuję, ze chodzi o przeczytanie listu, który mówi prawdę o tym, jacy 'naprawdę' jesteśmy. I jak na to zareagowała narratorka? To mnie ciekawiło. Okazało się że nietypowo. Ja mam taką ciocię, która wprawia w takie sytuacje. Tylko że nie listownie, ale osobiście mówi. A potem czujemy się jak ogłuszeni młotkiem. A nasza autorka zareagowała nietypowo, przez co uruchomiła całą lawinę...

AniaProszka | 2018-10-10

Troszkę inna Chmielewska - troszkę mniej humoru, jakby taka bardziej poważna... - trudno mi do końca stwierdzić, czy ta przemiana mi pasuje - ale książka jak najbardziej warta przeczytania.

PABLOPAN | 2012-08-25

Może nie jest aż tak zabawna jak większość książek Chmielewskiej, ale warto po nią sięgnąć.

Kuuuba | 2014-02-22

Zbyt chaotyczna, przegadana, nudnawa.

atimere | 2015-08-25

Proza Chmielewskiej to nie tylko dobre kryminały. To też błyskotliwy dowcip i nietuzinkowe spojrzenie na świat. No i oczywiście szczypta ulubionych tematów Pani Joanny, czyli hazard i zbieranie znaczków. Może dlatego te książki są nieodmiennie tak wciągające - pisarka pisze o tym na czym się zna, a że jest bez wątpienia ciekawym człowiekiem, to mamy i ciekawą prozę.

MakowaPetrova | 2014-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2014

I o to mi chodziło! Kiedy tylko ujrzę imię Joanna, od razu wiem, że to będzie świetna zabawa i tak było! Jak zwykle wzbogaciłam swoje słownictwo o ''brakteat Jaksy z Kopanicy'', ekspiacja, wiem już, czym jest bloczek, a także do czego zdolni są kolekcjonerzy dzieł sztuki,numizmatycy, filateliści.
Jak to w znakomitej większości kryminałów Chmielewskiej bywa i tu wiele jest opisów potraw, przekąsek, alkoholi- swojsko, prosto i na temat! Nieco wybuchowy i niekonwencjonalny temperament głównej bohaterki, będzie odrobinę temperowany w tej części, niekoniecznie skutecznie, ale zawsze to coś.
Mnóstwo czarnego humoru jest tym, co u Chmielewskiej cenię najbardziej.
Nie będę streszczać utworu, bo to nie o to w tym chodzi. Napiszę krótko- mały Bolesławiec i wielka afera z brutalnym morderstwem w tle!

Magdalena Noir | 2015-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2015

Chyba powoli zaczynam się włączać w grono miłośników twórczości polskiej królowej kryminału. To dopiero moja druga książka autorstwa Joanny Chmielewskiej, a już mnie do siebie przekonała tym specyficznym poczuciu humoru, tego czarnego który lubię najbardziej, ale też pewnej dozy absurdu, którą pisarka serwuje nam w swoich utworach. W jej książkach lubię również to, że zaznajamia mnie z różnymi rzeczami, którymi wcześniej się nie interesowałam. W przypadku "Złotej muchy" był to bursztyn i sprawy z nim związane, tym razem udało mi się dowiedzieć co nieco o falerystyce i numizmatyce, a pośrednio o tym do czego zdolni są wszelkiej maści zbieracze.

Nie zawiodłam się. "Bułgarski bloczek" okazał się lekką i przyjemną pozycją, wprost idealną na lato. Czytało mi się szybko i bez oporów. Styl autorki jest trochę taki gawędziarski, mówiony. W tym przypadku występuje narracja pierwszoosobowa - osobą relacjonującą przebieg zdarzeń jest pyskata i bezczelna Joanna, która przez swoją pasję i...

Joanna | 2017-11-01

Ilość stron: 267
Kolejna książka Joanny Chmielewskiej jaką przeczytałam. Opis na okładce zachęca do lektury. Głównym przedmiotem opisanym w tym dziele jest tytułowy bułgarski bloczek. Znaczek ten chce kupić Joanna. Niestety nie jest to takie łatwe. Czy jej się uda? Kto zabił Weronikę czyli spadkobierczynię kolekcji znaczków? Ksawery? Grażynka? Patryk? Tego dowiecie się czytając.
Polecam każdemu.

Degamisz | 2014-04-12

Przyzwoita. Jedyny zarzut że dość przewidywalna i czasem traci rozpęd. Aczkolwiek poczucie humoru ciągle na bardzo wysokim poziomie

Grażyna | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki