Ten obcy

Okładka książki Ten obcy Irena Jurgielewiczowa
Okładka książki Ten obcy
Irena Jurgielewiczowa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Ten obcy (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ten obcy (tom 1)
Nasza Księgarnia
2006-04-02
2006-04-02
831011091X
Powieść młodzieżowa literaura polska lektury

Mamy lato. Grupka dzieci spędza wolny czas na wsi gdzie mają swoje miejsce spotkań którym jest wyspa.
Pewnego dnia na wyspie pojawią się tajemniczy gość który nie bardzo chce powiedzieć kim jest i dlaczego tutaj przybył. Z każdą kolejną stroną coraz lepiej poznajemy Zenka. Początki relacji dzieciaków z Zenkem są trudne, lecz z czasem zaczyna być między nimi przyjaźń a nawet coś więcej. Dowiemy się także ważny powód dlaczego on się tutaj zjawił co było szokiem na dzieci.
Książka przekazuje nam czym jest siła przyjaźni a także jak ważne są relacje rodziców z dziećmi. Mimo tego, że ksiażka niecałe trzysta ston to zawiera wiele wątków i dlatego jest taka dobra!

Przeczytał tą powieść już jako osoba dorosła niemniejednak pozwoliła mi ona wrócić do pięknych czasów dziecięcej przyjazni.

Za lekturowych czasów chyba okazała się za trudna w sumie. No i niezbyt interesująca kogoś, kto wolał światy fantasy, a nie historie rówieśnicze - przecież to była nasza codzienność i zresztą też przebiegała inaczej. W sumie nie jestem przekonany, że jeżeli literatura jest o dzieciach i młodzieży to z konieczności jest do nich kierowana. Albo inaczej, że jeśli piszemy do dzieci i młodzieży to koniecznie musimy ich czynić bohaterami książek. Gigantyczne zagadnienie na zupełnie inną rozmowę. Czy dzisiaj "Ten Obcy" mógłby zażreć? Niestety nie chce mi się sprawdzać.

Piękna książka psychologiczna ukazująca dawne czasy. Przy ostatnich stronach uroniłam łzę ;)

Powrót do szkolnych lat. Lubię to.

Powrót do szkolnych lat. Lubię to.

Wróciłam do tej książki po ponad 20 latach. Wtedy czytałam ją niezliczoną ilość razy, była to jedna z moich ulubionych powieści pod koniec podstawówki i na początku gimnazjum. Była to też chyba moja lektura. Teraz odebrałam ją trochę inaczej, już bez zachwytów, ale wciąż uważam, że jest to bardzo dobra książka, która porusza wiele ważnych tematów i stanowi ciekawy materiał do dyskusji. Napisana jest lekko, ma ciekawych bohaterów i sporo się w niej dzieje. Nie zestarzała się tak bardzo w porównaniu do innych powieści młodzieżowych napisanych w tamtych czasach. Fajnie oddaje klimat wakacji na wsi w czasach powojennych. Nie ma podanego konkretnie czasu akcji, ale po raz pierwszy książka wydana została w 1961 roku, więc podejrzewam, że mniej więcej w tym czasie toczy się fabuła powieści.

Od dawna słyszałam o tej książce, ale nie miałam jej jako lektury szkolnej. A szkoda! Już jako prawie trzydziestolatka znalazłam ją na regale w domu i z zaciekawieniem przewracałam strony. Podobały mi się perspektywy ukazujące tak różne odczucia i myśli bohaterów na te same wydarzenia. Podobało mi się również szczęśliwie zakończenie.

Na tę pozycję uczniowie nie narzekają nigdy - wybieram od kilku lat, bo nie słyszę ,,nudna, trudna", poza tym - sama zwyczajnie ją lubię, nie dotyka jej upływ czasu, a przenika uniwersalność. ;)

Po kilkudziesięciu stronach tej nudnej książki, przestałam czytać lektury.

Po kilkudziesięciu stronach tej nudnej książki, przestałam czytać lektury.

Jest OK. Fajny powrót do dzieciństwa + ujmujące zakończenie...

Jest OK. Fajny powrót do dzieciństwa + ujmujące zakończenie...

• Lektury
  • Lektury szkolne